Your Info
You Are Not Logged In.
Member Login
Forty-two U.S. T&T athletes catapult onto world stage this week in Rimini, Italy
posted on 05/24/2022

RIMINI, Italy (May 24, 2022) - Nine World medalists, including Olympians Nicole Ahsinger (Lafayette, La./Trampoline and Tumbling Express) and Aliaksei Shostak (Lafayette, La./Trampoline and Tumbling Express) and reigning World double mini team champions Shelby Nobuhara (Mapleton, Utah/High Altitude) and Tristan Van Natta (Marysville, Ohio/Integrity Athletics), headline the U.S. contingent this week in Rimini, Italy. In total, 22 U.S. Trampoline & Tumbling National Team members are set to compete against athletes from 27 countries at the AERE Trampoline FIG World Cup May 27-28 at the Fiera di Rimini, while another 20 gymnasts will take part in the accompanying AERE Trampoline Cup, which will feature U.S. participation in two age groups: 13-16 and 17-21.

The AERE World Cup kicks off Friday at 3 a.m. ET with the opening round of individual men's and women's trampoline qualifications. The men will qualify across seven groups with U.S. athletes assigned to Groups 2, 3, 4 and 7, and the women will compete in six groups with U.S. trampolinists in action with Groups 2, 3, 5 and 6. Two semifinal sessions will follow at noon ET. Women's double mini trampoline qualifications are set for 3:40 a.m. ET with men's qualifications beginning at 4:20 a.m. ET. Women's and men's tumbling qualifications will also take place Friday at 7:50 a.m. and 8:30 a.m. ET, respectively.

Synchronized trampoline qualifications lead off Saturday's event slate from 3:45-6 a.m. ET. Tumbling finals will run from 8-8:50 a.m. ET followed by synchro finals from 8:55-9:40 a.m. ET. Double mini finals will commence at 9:45 a.m. ET, and individual trampoline finals will close out competition at 10:30 a.m. ET.

The AERE Trampoline Cup will precede the World Cup May 25-27. The U.S. delegation, which boasts nine World Age Group medalists, will field competitors in individual and synchronized trampoline, tumbling and double mini in the 13-16-year-old age group and in trampoline in the 17-21-year-old division.

Synchronized trampoline and tumbling qualifications in the 13-16-year-old division will run concurrently Wednesday from 9-10:20 a.m. ET. Individual 17-21 trampoline qualifications are set to begin at 11:40 a.m. ET, while 13-16 double mini qualifications will close out Day 1 at 1 p.m. ET. Individual 13-16 trampoline qualifications open competition Thursday at 3 a.m. ET. Double mini champions will be crowned from 11:30 a.m. - 12:30 p.m. ET, and tumbling finals will follow at 1 p.m. ET. Individual and synchronized titles will be awarded Friday from 9:30-11:10 a.m. ET.

The full U.S. rosters are listed below alphabetically by event and apparatus.

AERE World Cup

    Trampoline
    Nicole Ahsinger, Lafayette, La./Trampoline and Tumbling Express
    Maia Amano, Honolulu, Hawaii/Fairland Gymnastics
    Cody Gesuelli, Huntsville, Ala./Merino Trampoline Gymnastics Academy
    Isaac Rowley, Allen, Texas/Eagle Gymnastics Academy
    Aliaksei Shostak, Lafayette, La./Trampoline and Tumbling Express
    Jessica Stevens, Ellicott City, Md./Fairland Gymnastics
    Elijah Vogel, Longmont, Colo./Elevated Trampoline Sports Academy
    Sarah Webster, Lafayette, La./Trampoline and Tumbling Express

    Tumbling
    Kaden Brown, Herriman, Utah/Wasatch Trampoline & Tumbling
    Miah Bruns, Crete, Ill./World Champions Centre
    Dominic Dumas, Athens, Ala./Air Extreme
    Patrick Lyell, Kenner, La./Elmwood Gymnastics Academy
    Jill Papenhause, Tremont, Ill./Central Illinois Gymnastics Academy
    Alec Pelezo, Magnolia, Texas/World Champions Centre
    Tasha Williams, Peoria, Ill./World Champions Centre

    Double mini
    Changa Anderson, Washington, D.C./Silver Stars Gymnastics
    Josie Bain, Litchfield Park, Ariz./North Valley Gymnastics
    Tomas Minc, Chevy Chase, Md./Dynamite Gymnastics
    Hunter Moravec, Downers Grove, Ill./Elite Sports Complex
    Shelby Nobuhara, Mapleton, Utah/High Altitude
    Aliah Raga, Denton, Md./Dulles Gymnastics Academy
    Tristan Van Natta, Marysville, Ohio/Integrity Athletics

AERE Trampoline Cup

    Trampoline
    Gavin Britton, Bennington, Neb./Premier Gymnastics
    Peyton Brown, Round Rock, Texas/Tumble Tech
    Will Cockrill, Plano, Texas/Flip Factory
    Ava DeHanes, Holmdel, N.J./Elite Trampoline Academy
    Leah Edelman, Holmdel, N.J./Elite Trampoline Academy
    Leah Garafalo, Cream Ridge, N.J./Elite Trampoline Academy
    Xavier Harper, Oak Ridge, Tenn./Premier Athletics Knoxville
    Ava Hernando, Holmdel, N.J./Elite Trampoline Academy
    Rayleigh Huette, Weimar, Texas/Victoria Gymagic Inc.
    Micah Miner, Glen Carbon, Ill./Kris Power Tumbling
    Jace Williams, Cave Creek, Ariz./North Valley Gymnastics

    Tumbling
    Amelia Gasper, Delavan, Ill./Central Illinois Gymnastics Academy
    Xavier Harper, Oak Ridge, Tenn./Premier Athletics Knoxville
    London Hunt, Spring, Texas/World Champions Centre
    Brooklyn Jolley, West Haven, Utah/Northern Star Bounder
    Micah Miner, Glen Carbon, Ill./Kris Power Tumbling
    Rosalie Thongphay, San Tan Valley, Ariz./USA Youth Fitness Center
    Amare Walker, Watchung, N.J./Cavu Trampoline and Tumbling

    Double mini
    Samantha Breckenridge, Taylorville, Ill./Kris Power Tumbling
    Will Cockrill, Plano, Texas/Flip Factory
    Leah Edelman, Holmdel, N.J./Elite Trampoline Academy
    Jackie Kent, Downers Grove, Ill./Elite Sports Complex
    Van Larson, Phoenix, Ariz./Premier Gymnastics
    Micah Miner, Glen Carbon, Ill./Kris Power Tumbling
    Max Poveda, Rancho Cucamonga, Calif./World Elite Gymnastics
    Rosalie Thongphay, San Tan Valley, Ariz./USA Youth Fitness Center