NOTE: Trampoline and tumbling will not name its national team until January 2006. All team members are listed alphabetically.
Women’s national team
Jana Bieger, Coconut Creek, Fla./Twisters Gymnastics Academy
Kristina Comforte, Burr Ridge, Ill./Illinois Gymnastics Institute
Annie DiLuzio, Folsom, Calif./Byers Gymnastics Center
Kayla Hoffman, Union, N.J./Rebound Gymnastics
Jacquelyn Johnson, Westchester, Ohio/Cincinnati Gymnastics Academy
Nastia Liukin, Plano, Texas/World Olympic Gymnastics Academy
Hilary Mauro, Westchester, Ohio/Cincinnati Gymnastics Academy
Brittani McCullough, Corona, Calif./Southern California Elite Gymnastics Academy
Chellsie Memmel, West Allis, Wis./M&M Gymnastics
Kassi Price, Plantation, Fla./Orlando Metro
Alicia Sacramone, Winchester, Mass./Brestyan’s American Gymnastics
Sarah Shire, Sweet Springs, Mo./Great American Gymnastic Express
Junior national team
Cortni Beers, Tulsa, Okla./Krafft Academy
Rebecca Bross, Ann Arbor, Mich./World Olympic Gymnastics
Sarah DeMeo, Overland Park, Kan./Great American Gymnastics Express
Morgan Evans, Norfolk, Va./Excalibur Gymnastics
Bianca Flohr, Creston, Ohio/FLYTZ
Ivana Hong, Laguna Hills, Calif./Great American Gymnastics Express
Shawn Johnson, Des Moines, Iowa/Chow’s Gymnastics
Natasha Kelley, Houston Texas/Brown’s Gymnastics
Shantessa Pama, Dana Point, Calif./Gym-Max Gymnastics
Samantha Peszek, McCordsville, Ind./Deveau’s Gymnastics
Monica Shoji, Boston, Mass./Cincinnati Gymnastics Academy
Bridget Sloan, Pittsboro, Ind./Sharp’s
Randy Stageberg, Chesapeake, Va./Excalibur Gymnastics
Makayla Stambaugh, Sacramento, Calif./Byers
Amber Trani, Richlandtown, Pa./Parkettes
Shayla Worley, Orlando, Fla./Orlando Metro Gymnastics
Men’s national team
Senior national team
Guillermo Alvarez, Denver Colo./Team Chevron
Alexander Artemev, Lakewood, Colo./Team Chevron
Raj Bhavsar, Columbus, Ohio /Team Chevron
D.J. Bucher, Mason, Ohio/Ohio State University
David Durante, Garwood, N.J./Team Chevron
Jason Gatson, Mesa, Ariz./Team Chevron
Sean Golden, Houston, Texas/Houston Gymnastics Academy
Jamie Henderson, University of Oklahoma, Houston
Joseph Hagerty, Albuquerque, N.M./Team Chevron
Jonathan Horton, Houston/University of Oklahoma
Brett McClure, Mill Creek, Wash./Team Chevron
David Sender, Arlington Heights, Ill./Stanford University
Justin Spring, Burke, Va./University of Illinois
Todd Thornton, Pearland, Texas/Team Chevron
Yewki Tomita, Tucson, Ariz./Team Chevron
Junior national team (16-18)
André Berry, Waller, Texas /Cypress Academy
Kyson Bunthuwong, El Cerrito, Calif./Golden Bear Gymnastics
Jason Chu, Bellflower, Calif./SCATS-HB
Bryan Del Castillo, South Coast Gymnastics, Laguna Niguel, Calif.
Seung Tai Lee, Sorrento, Fla./Orlando Metro Gymnastics
Christopher Lung, Lexington, Mass./Mass Gym Center
Ralph Rosso, Marlboro, N.J./Surgent’s Elite
Cole Storer, Plano, Texas/World Olympic Gymnastics Academy
Junior national team (14-15)
Kyle Bunthuwong, El Cerrito, Calif./Golden Bear Gymnastics
Tim Gentry, Plano, Texas/World Olympic Gymnastics Academy
Thomas Kelley, Libertyville, Illinois/Buffalo Grove Gymnastics