Rhythmic World Championships Results

2018 Worlds (Sofia, Bulgaria) FULL Results
All-Around
1. Dina Averina (RUS)
2. Linoy Ashram (ISR)
3. Aleksandra Soldatova (RUS)
Hoop
1. Dina Averina (RUS)
2. Linoy Ashram (ISR)
3. Arina Averina (RUS)
Ball
1. Dina Averina (RUS)
2. Aleksandra Soldatova (RUS)
3. Alexandra Agiurgiuculese (ITA)
Team
1. Russia
2. Bulgaria
3. Italy
Clubs
1. Dina Averina (RUS)
2. Katsiaryna Halkina (BLR)
3. Arina Averina (RUS)
Ribbon
1. Aleksandra Soldatova (RUS)
2. Milena Baldassarri (ITA)
3. Linoy Ashram (ISR)
Group All-Around
1. Russia
2. Italy
3. Bulgaria
Group 5 Hoops
1. Bulgaria
2. Japan
3. Italy
Group 3 Balls/2 Ropes
1. Italy
2. Russia
3. Ukraine

2017 Worlds (Pesaro, Italy) FULL Results
All-Around
1. Dina Averina (RUS)
2. Arina Averina (RUS)
3. Linoy Ashram (ISR)
Hoop
1. Dina Avarina (RUS)
2. Arina Averina (RUS)
3. Kaho Minagawa (JPN)
Ball
1. Arina Averina (RUS)
2. Dina Avarina (RUS)
3. Neviana Vladinova (BUL)




Clubs
1. Dina Averina (RUS)
2. Katsiaryna Halkina (BLR)
3. Arina Averina (RUS)
Ribbon
1. Arina Averina (RUS)
2. Dina Avarina (RUS)
3. Linoy Ashram (ISR)
Group All-Around
1. Russia
2. Bulgaria
3. Japan
Group 5 Hoops
1. Italy
2. Russia
3. Japan
Group 3 Balls/2 Ropes
1. Russia
2. Japan
3. Bulgaria

2015 Worlds (Stuttgart, Germany) FULL Results
All-Around
1. Yana Kudryavtseva (RUS)
2. Margarita Mamun (RUS)
3. Melitina Staniouta (BLR)
Hoop
1. Margarita Mamun (RUS)
2. Aleksandra Soldatova (RUS)
3. Ganna Rizatdinova (UKR)
Ball
1. Yana Kudryavtseva (RUS)
2. Margarita Mamun (RUS)
3. Melitina Staniouta (BLR)
Team
1. Russia
2. Belarus
3. Ukraine
Clubs
1. Yana Kudryavtseva (RUS)
2. Aleksandra Soldatova (RUS)
3. Ganna Rizatdinova (UKR)
Ribbon
1. Yana Kudryavtseva (RUS)
2. Margarita Mamun (RUS)
3. Ganna Rizatdinova (UKR)
Group All-Around
1. Russia
2. Bulgaria
3. Spain
Group 5 Ribbons
1. Italy
2. Russia
3. Japan
Group 6 Clubs/2 Hoops
1. Russia
2. Italy
3. Bulgaria

2014 Worlds (Izmir, Turkey) FULL Results
All-Around
1. Yana Kudryavtseva (RUS)
2. Margarita Mamun (RUS)
3. Ganna Rizatdinova (UKR)
Hoop
1. Yana Kudryavtseva (RUS)
2. Margarita Mamun (RUS)
3. Yeon Jae Son (KOR)
Ball
1. Yana Kudryavtseva (RUS)
2. Margarita Mamun (RUS)
3. Melitina Rizatdinova (BLR)
Team
1. Russia
2. Belarus
3. Ukraine
Clubs
1. Yana Kudryavtseva (RUS)
2. Margarita Mamun (RUS)
3. Ganna Rizatdinova (UKR)
Ribbon
1. Margarita Mamun (RUS)
2. Yana Kudryavtseva (RUS)
3. Ganna Rizatdinova (UKR)
Group All-Around
1. Bulgaria
2. Italy
3. Belarus
Group 10 Clubs
1. Spain
2. Israel
3. Belarus
Group 3 Balls/2 Ribbons
1. Russia
2. Bulgaria
3. Belarus

2013 Worlds (Kiev, Ukraine) FULL Results
All-Around
1. Yana Kudryavtseva (RUS)
2. Ganna Rizatdinova (UKR)
3. Melitina Staniouta (BLR)
Hoop
1. Ganna Rizatdinova (UKR)
2. Yana Kudryavtseva (RUS)
3. Margarita Mamun (RUS)
Ball
1. Margarita Mamun (RUS)
2. Yana Kudryavtseva (RUS)
3. Melitina Staniouta (BLR)




Clubs
1. Margarita Mamun (RUS)
2. Yana Kudryavtseva (RUS)
3. Alina Maksymenko (UKR)
Ribbon
1. Yana Kudryavtseva (RUS)
2. Ganna Rizatdinova (UKR)
3. Melitina Staniouta (BLR)
Group All-Around
1. Belarus
2. Italy
3. Russia
Group 10 Clubs
1. Spain
2. Italy
3. Ukraine
Group 3 Balls/2 Ribbons
1. Russia
2. Belarus
3. Spain

2011 Worlds (Montpellier, France) FULL Results
All-Around
1. Evgenia Kanaeva (RUS)
2. Darla Kondakova (RUS)
3. Aliya Garayeva (AZE)
Hoop
1. Evgenia Kanaeva (RUS)
2. Darla Kondakova (RUS)
3. Neta Rivkin (ISR)
Ball
1. Evgenia Kanaeva (RUS)
2. Darla Kondakova (RUS)
3. Liubou Charkashyna (BLR)




Clubs
1. Evgenia Kanaeva (RUS)
2. Darla Kondakova (RUS)
3. Silviya Miteva (BUL)
Ribbon
1. Evgenia Kanaeva (RUS)
2. Darla Kondakova (RUS)
3. Silviya Miteva (BUL)
Group All-Around
1. Italy
2. Russia
3. Bulgaria
Group 10 Clubs
1. Russia
2. Italy
3. Bulgaria
Group 3 Balls/2 Ribbons
1. Bulgaria
2. Italy
3. Israel

2010 Worlds (Moscow, Russia) FULL Results
All-Around
1. Evgenia Kanaeva (RUS)
2. Darla Kondakova (RUS)
3. Melitina Staniouta (BLR)
Rope
1. Darla Kondakova (RUS)
2. Evgenia Kanaeva (RUS)
3. Melitina Staniouta (BLR)
Hoop
1. Evgenia Kanaeva (RUS)
2. Darla Kondakova (RUS)
3. Aliya Garayeva (AZE)
Team
1. Russia
2. Belarus
3. Azerbaijan
Ball
1. Evgenia Kanaeva (RUS)
2. Darla Kondakova (RUS)
3. Aliya Garayeva (AZE)
Ribbon
1. Darla Dmitrieva (RUS)
2. Darla Kondakova (RUS)
3. Aliya Garayeva (AZE)
Group All-Around
1. Italy
2. Belarus
3. Russia
Group 10 Clubs
1. Russia
2. Italy
3. Bulgaria
Group 3 Balls/2 Ribbons
1. Russia
2. Italy
3. Belarus

2009 Worlds (Mie, Japan) FULL Results
All-Around
1. Evgenia Kanaeva (RUS)
2. Darla Kondakova (RUS)
3. Anna Bessonova (UKR)
Rope
1. Evgenia Kanaeva (RUS)
2. Darla Kondakova (RUS)
3. Anna Bessonova (UKR)
Hoop
1. Evgenia Kanaeva (RUS)
2. Darla Kondakova (RUS)
3. Melitina Staniouta (BLR)
Team
1. Russia
2. Belarus
3. Azerbaijan
Ball
1. Evgenia Kanaeva (RUS)
2. Aliya Garayeva (AZE)
3. Anna Bessonova (UKR)
Ribbon
1. Evgenia Kanaeva (RUS)
2. Anna Bessonova (UKR)
3. Silviya Miteva (BUL)
Group All-Around
1. Italy
2. Belarus
3. Russia
Group 10 Clubs
1. Russia
2. Italy
3. Belarus
Group 3 Balls/2 Ribbons
1. Italy
2. Belarus
3. Russia

2007 Worlds (Patras, Greece) FULL Results
All-Around
1. Anna Bessonova (UKR)
2. Vera Sessina (RUS)
3. Olga Kapranova (RUS)
Rope
1. Anna Bessonova (UKR)
2. Olga Kapranova (RUS)
3. Inna Zhukova (BLR)
Hoop
1. Olga Kapranova (RUS)
2. Vera Sessina (RUS)
3. Anna Bessonova (UKR)




Clubs
1. Olga Kapranova (RUS)
2. Anna Bessonova (UKR)
3. Vera Sessina (RUS)
Ribbon
1. Vera Sessina (RUS)
2. Anna Bessonova (UKR)
3. Alina Kabaeva (RUS)
Group All-Around
1. Russia
2. Italy
3. Belarus
Group 3 Hoops/4 Clubs
1. Russia
2. Italy
3. Bulgaria
Group 5 Ropes
1. Russia
2. Italy
3. Bulgaria

2005 Worlds (Baku, Azerbaijan) FULL Results
All-Around
1. Olga Kapranova (RUS)
2. Anna Bessonova (UKR)
3. Irina Tchachina (RUS)
Rope
1. Olga Kapranova (RUS)
2. Anna Bessonova (UKR)
3. Irina Tchachina (RUS)
Ball
1. Olga Kapranova (RUS)
2. Anna Bessonova (UKR)
3. Inna Zhukova (BLR)
Team
1. Russia
2. Ukraine
3. Belarus
Clubs
1. Olga Kapranova (RUS)
2. Anna Bessonova (UKR)
3. Irina Tchachina (RUS)
Ribbon
1. Vera Sessina (RUS)
2. Anna Bessonova (UKR)
3. Natalia Godunko (UKR)
Group All-Around
1. Russia
2. Italy
3. Belarus
Group 5 Ribbons
1. Bulgaria
2. Italy
3. Russia
Group 6 Clubs/2 Hoops
1. Italy
2. Russia
3. Belarus

2003 Worlds (Budapest, Hungary) FULL Results
All-Around
1. Alina Kabaeva (RUS)
2. Anna Bessonova (UKR)
3. Irina Tchachina (RUS)
Hoop
1. Anna Bessonova (UKR)
2. Alina Kabaeva (RUS)
3. Irina Tchachina (RUS)
Ball
1. Alina Kabaeva (RUS)
2. Anna Bessonova (UKR)
3. Inna Zhukova (BLR)




Clubs
1. Anna Bessonova (UKR)
2. Irina Tchachina (RUS)
3. Alina Kabaeva (RUS)
Ribbon
1. Alina Kabaeva (RUS)
2. Anna Bessonova (UKR)
3. Elizabeth Paysieva (BUL)
Group All-Around
1. Russia
2. Bulgaria
3. Belarus
Group 5 Ribbons
1. Russia
2. Bulgaria
3. Italy
Group 3 Hoops/2 Balls
1. Russia
2. Bulgaria
3. Italy

2002 Worlds (New Orleans, USA) FULL Results
Group All-Around
1. Russia
2. Belarus
3. Greece
Group 5 Ribbons
1. Ukraine
2. Russia
3. Greece
Group 3 Balls/2 Ropes
1. Greece
2. Bulgaria
3. Belarus

2001 Worlds (Madrid Spain) FULL Results
All-Around
1. Tamara Yerofeeva (UKR)
2. Simona Peycheva (BUL)
3. Anna Bessonova (UKR)
Rope
1. Tamara Yerofeeva (UKR)
2. Simona Peycheva (BUL)
3. Anna Bessonova (UKR)
Hoop
1. Simona Peycheva (BUL)
2. Anna Bessonova (UKR)
3. Tamara Yerofeeva (UKR)
Team
1. Ukraine
2. Belarus
3. Bulgaria
Ball
1. Simona Peycheva (BUL)
2. Anna Bessonova (UKR)
3. Tamara Yerofeeva (UKR)
Clubs
1. Simona Peycheva (BUL)
2. Elena Tkachenko (BLR)
3. Tamara Yerofeeva (UKR)

1999 Worlds (Osaka, Japan) FULL Results
All-Around
1. Alina Kabaeva (RUS)
2. Yulia Raskina (BLR)
3. Yulia Barsukova (RUS)
Rope
1. Olena Vitrychenko (UKR)
2. Alina Kabaeva (RUS)
3. Yulia Barsukova (RUS)
Hoop
1. Olena Vitrychenko (UKR)
2. Alina Kabaeva (RUS)
3. Evgenia Pavlina (BLR)
Team
1. Russia
2. Belarus
3. Ukraine
Ball
1. Alina Kabaeva (RUS)
2. Yulia Raskina (BLR)
3. Tamara Yerofeeva (UKR)
Ribbon
1. Alina Kabaeva (RUS)
2. Yulia Raskina (BLR)
3. Olena Vitrychenko (UKR)
Group All-Around
1. Russia
2. Greece
3. Belarus
Group 10 Clubs
1. Greece
2. Russia
3. Belarus
Group 3 Ribbons/2 Hoops
1. Greece
2. Belarus
3. Russia

1998 Worlds (Seville, Spain) FULL Results
Group All-Around
1. Belarus
2. Spain
3. Russia
Group 5 Balls
1. Russia
2. Belarus
3. Ukraine
Group 3 Ribbons/2 Hoops
1. Spain
2. Belarus
3. Ukraine

1997 Worlds (Berlin, Germany) FULL Results
All-Around
1. Elena Vitrichenko (UKR)
2. Natalia Lipkovskaya (RUS)
3. Yanina Batyrchina (RUS)
Rope
1T. Yanina Batyrchina (RUS)
1T. Elena Vitrichenko (UKR)
3. Natalia Lipkovskaya (RUS)
Hoop
1. Natalia Lipkovskaya (RUS)
2. Elena Vitrichenko (UKR)
3. Eva Serrano (FRA)
Team
1. Russia
2. Belarus
3. Ukraine
Clubs
1. Elena Vitrichenko (UKR)
2. Yanina Batyrchina (RUS)
3T. Natalia Lipkovskaya (RUS)
3T. Tatiana Popova (UKR)
Ribbon
1. Elena Vitrichenko (UKR)
2. Natalia Lipkovskaya (RUS)
3. Eva Serrano (FRA)

1996 Worlds (Budapest, Hungary) FULL Results
Ball
1. Ekaterina Serebrianskaya (UKR)
2T. Larissa Lukianenko (BLR)
2T. Maria Petrova (BUL)
2T. Amina Zaripova (RUS)
Clubs
1. Amina Zaripova (RUS)
2. Elena Vitrichenko (UKR)
3. Maria Petrova (BUL)
Rope
1. Larissa Lukianenko (BLR)
2. Ekaterina Serebrianskaya (UKR)
3. Diana Popova (BUL)
Ribbon
1. Elena Vitrichenko (UKR)
2. Yanina Batyrchina (RUS)
3. Evgenia Pavlina (BLR)
Group All-Around
1. Bulgaria
2. Spain
3. Belarus
Group 5 Hoops
1. Belarus
2. Russia
3. Ukraine
Group 3 Balls/2 Ribbons
1. Spain
2. Russia
3. Belarus

1995 Worlds (Viena, Austria) FULL Results
All-Around
1T. Maria Petrova (BUL)
1T. Ekaterina Serebrianskaya (UKR)
3T. Larissa Lukianenko (BLR)
3T. Yanina Batyrchina (RUS)
Ball
1T. Yanina Batyrchina (RUS)
1T. Amina Zaripova (RUS)
1T. Ekaterina Serebrianskaya (UKR)
Rope
1. Larissa Lukianenko (BLR)
2T. Maria Petrova (BUL)
2T. Ekaterina Serebrianskaya (UKR)
2T. Victoria Stadnik (UKR)
Team
1. Russia
2. Bulgaria
3. Ukraine
Clubs
1T. Maria Petrova (BUL)
1T. Amina Zaripova (RUS)
3T. Ekaterina Serebrianskaya (UKR)
3T. Elena Vitrichenko (UKR)
Ribbon
1. Elena Vitrichenko (UKR)
2T. Larissa Lukianenko (BLR)
2T. Amina Zaripova (RUS)
Group All-Around
1. Bulgaria
2. Spain
3. Belarus
Group 5 Hoops
1. Bulgaria
2. Spain
3. Belarus
Group 3 Balls/2 Ribbons
1. Spain
2. Bulgaria
3. Russia

1994 Worlds (Paris, France) FULL Results
All-Around
1. Maria Petrova (BUL)
2T. Larissa Lukianenko (BLR)
2T. Amina Zaripova (RUS)
Ball
1T. Ekaterina Serebrianskaya (UKR)
1T. Elena Vitrichenko (UKR)
3. Maria Petrova (BUL)
Hoop
1T. Larissa Lukianenko (BLR)
1T. Maria Petrova (BUL)
1T. Ekaterina Serebrianskaya (UKR)




Clubs
1. Ekaterina Serebrianskaya (UKR)
2. Maria Petrova (BUL)
3. Amina Zaripova (RUS)
Ribbon
1. Ekaterina Serebrianskaya (UKR)
2T. Maria Petrova (BUL)
2T. Amina Zaripova (RUS)
2T. Elena Vitrichenko (UKR)
Group All-Around
1. Russia
2. Spain
3. Bulgaria
Group 6 Ropes
1. Russia
2. Bulgaria
3. Spain
Group 4 Hoops/2 Clubs
1. Bulgaria
2. Russia
3. Spain

1993 Worlds (Alicante, Spain) FULL Results
All-Around
1. Maria Petrova (BUL)
2. Ekaterina Serebrianskaya (UKR)
3. Amina Zaripova (RUS)
Rope
1. Ekaterina Serebrianskaya (UKR)
2. Julia Rosliakova (RUS)
3. Yulia Baycheva (BUL)
Ball
1. Maria Petrova (BUL)
2. Elena Vitrichenko (UKR)
3T. Julia Rosliakova (RUS)
3T. Ekaterina Serebrianskaya (UKR)
Hoop
1. Maria Petrova (BUL)
2. Ekaterina Serebrianskaya (UKR)
3. Elena Vitrichenko (UKR)
Team
1. Bulgaria
2. Ukraine
3. Russia
Ribbon
1T. Tatiana Ogrizko (BLR)
1T. Maria Petrova (BUL)
3. Ekaterina Serebrianskaya (UKR)
Clubs
1. Carmen Acedo (ESP)
2. Carolina Pascual (ESP)
3T. Tatiana Ogrizko (BLR)
3T. Maria Petrova (BUL)
3T. Elena Vitrichenko (UKR)

1992 Worlds (Brussels, Belgium) FULL Results
All-Around
1. Oxana Kostina (RUS)
2. Maria Petrova (BUL)
3. Larissa Lukianenko (BLR)
Rope
1T. Larissa Lukianenko (BLR)
1T. Oxana Kostina (RUS)
3. Irina Deleanu (ROU)
Ball
1. Oxana Kostina (RUS)
2T. Maria Petrova (BUL)
2T. Carmen Acedo (ESP)




Hoop
1T. Larissa Lukianenko (BLR)
1T. Oxana Kostina (RUS)
3. Maria Petrova (BUL)
Clubs
1. Oxana Kostina (RUS)
2. Maria Petrova (BUL)
3T. Diana Popova (BUL)
3T. Carmen Acedo (ESP)
Group All-Around
1. Russia
2. Spain
3. North Korea

1991 Worlds (Athens, Greece) FULL Results
All-Around
1. Oxana Skaldina (URS)
2. Olexandra Tymoshenko (URS)
3. Mila Marinova (BUL)
Rope
1. Olexandra Tymoshenko (URS)
2. Kristina Shekerova (BUL)
3. Oxana Skaldina (URS)
Ball
1. Olexandra Tymoshenko (URS)
2. Oxana Skaldina (URS)
3. Mila Marinova (BUL)
Team
1. Spain
2. Soviet Union
3. North Korea
Hoop
1. Olexandra Tymoshenko (URS)
2. Oxana Skaldina (URS)
3. Mila Marinova (BUL)
Clubs
1. Olexandra Tymoshenko (URS)
2. Mila Marinova (BUL)
3. Oxana Skaldina (URS)

1989 Worlds (Sarajevo, Yugoslavia) FULL Results
All-Around
1. Olexandra Tymoshenko (URS)
2. Bianka Panova (BUL)
3T. Oxana Skaldina (URS)
3T. Adriana Dunavska (BUL)
Rope
1T. Bianka Panova (BUL)
1T. Olexandra Tymoshenko (URS)
1T. Oxana Skaldina (URS)
Ball
1. Olexandra Tymoshenko (URS)
2T. Adriana Dunavska (BUL)
2T. Bianka Panova (BUL)
2T. Oxana Skaldina (URS)
Team
1. Bulgaria
2. Soviet Union
3. Spain
Hoop
1T. Bianka Panova (BUL)
1T. Oxana Skaldina (URS)
1T. Olexandra Tymoshenko (URS)
Ribbon
1. Oxana Skaldina (URS)
2T. Adriana Dunavska (BUL)
2T. Youlia Baitcheva (BUL)
2T. Olexandra Tymoshenko (URS)

1987 Worlds (Varna, Bulgaria) FULL Results
All-Around
1. Bianka Panova (BUL)
2T. Adriana Dunavska (BUL)
2T. Elizabeth Koleva (BUL)
Rope
1T. Adriana Dunavska (BUL)
1T. Bianka Panova (BUL)
3T. Anna Kotchneva (URS)
3T. Marina Lobatch (URS)
Hoop
1T. Marina Lobatch (URS)
1T. Bianka Panova (BUL)
3. Anna Kotchneva (URS)




Clubs
1T. Anna Kotchneva (URS)
1T. Bianka Panova (BUL)
3. Marina Lobatch (URS)
Ribbon
1T. Tatiana Druchinina (URS)
1T. Bianka Panova (BUL)
3. Elizabeth Koleva (BUL)
Group All-Around
1. Bulgaria
2. USSR
3. China
Group 6 Balls
1. Bulgaria
2. USSR
3. China
Group 3 Balls/3 Hoops
1. Bulgaria
2. China
3. Spain

1985 Worlds (Valladolid, Spain) FULL Results
All-Around
1. Diliana Guerguieva (BUL)
2. Lilia Ignatova (BUL)
3. Bianka Panova (BUL)
Rope
1. Diliana Guerguieva (BUL)
2. Marina Lobatch (URS)
3. Lilia Ignatova (BUL)
Ball
1T. Diliana Guerguieva (BUL)
1T. Lilia Ignatova (BUL)
3T. Galina Beloglazova (URS)
3T. Bianca Dittrich (GDR)




Clubs
1T. Diliana Guerguieva (BUL)
1T. Lilia Ignatova (BUL)
3. Tatiana Druchinina (URS)
Ribbon
1T. Galina Beloglazova (URS)
1T. Bianka Panova (BUL)
3. Diliana Guerguieva (BUL)
Group All-Around
1. Bulgaria
2T. USSR
2T. North Korea

1983 Worlds (Strasbourg, France) FULL Results
All-Around
1. Diliana Guerguieva (BUL)
2T. Galina Beloglazova (URS)
2T. Lilia Ignatova (BUL)
2T. Anelia Ralenkova (BUL)
Hoop
1. Anelia Ralenkova (BUL)
2. Galina Beloglazova (URS)
3T. Lilia Ignatova (BUL)
3T. Dalia Kutkaite (URS)
Ball
1T. Galina Beloglazova (URS)
1T. Lilia Ignatova (BUL)
3T. Diliana Guerguieva (BUL)
3T. Anelia Ralenkova (BUL)




Clubs
1T. Diliana Guerguieva (BUL)
1T. Lilia Ignatova (BUL)
3T. Dalia Kutkaite (URS)
3T. Anelia Ralenkova (BUL)
Ribbon
1T. Galina Beloglazova (URS)
1T. Diliana Guerguieva (BUL)
3. Anelia Ralenkova (BUL)
Group All-Around
1. Bulgaria
2. USSR
3. North Korea

1981 Worlds (Munich, West Germany) FULL Results
All-Around
1. Anelia Ralenkova (BUL)
2T. Lilia Ignatova (BUL)
2T. Iliana Raeva (BUL)
Rope
1. Lilia Ignatova (BUL)
2. Anelia Ralenkova (BUL)
3. Iliana Raeva (BUL)
Hoop
1. Lilia Ignatova (BUL)
2T. Iliana Raeva (BUL)
2T. Anelia Ralenkova (BUL)




Clubs
1. Anelia Ralenkova (BUL)
2. Lilia Ignatova (BUL)
3. Irina Devina (URS)
Ribbon
1. Irina Devina (URS)
2. Iliana Raeva (BUL)
3. Anelia Ralenkova (BUL)
Group All-Around
1. Bulgaria
2. USSR
3. Czechoslovakia

1979 Worlds (London, England) FULL Results
All-Around
1. Irina Deriugina (URS)
2. Elena Tomas (URS)
3. Irina Gabashvili (URS)
Rope
1. Kristina Guiourova (BUL)
2. Elena Tomas (URS)
3T. Iveta Havlickova (TCH)
3T. Zuzana Zaveska (TCH)
Ball
1. Irina Gabashvili (URS)
2. Iliana Raeva (BUL)
3. Irina Deriugina (URS)




Clubs
1T. Daniela Bosanska (TCH)
1T. Irina Deriugina (URS)
1T. Iliana Raeva (BUL)
Ribbon
1. Elena Tomas (URS)
2T. Irina Deriugina (URS)
2T. Kristina Guiourova (BUL)

1977 Worlds (Basel Switzerland) FULL Results
All-Around
1. Irina Deriugina (URS)
2. Galima Shugurova (URS)
3. Kristina Guiourova (BUL)
Hoop
1. Galima Shugurova (URS)
2. Irina Deriugina (URS)
3. Kristina Guiourova (BUL)
Ball
1. Galima Shugurova (URS)
2. Irina Deriugina (URS)
3. Natalia Krachinnekova (URS)




Ribbon
1. Irina Deriugina (URS)
2T. Carmen Rischer (FRG)
2T. Galima Shugurova (URS)
Rope
1. Galima Shugurova (URS)
2. Zuzana Zaveska (TCH)
3. Iveta Havlickova (TCH)
Group All-Around
1. Soviet Union
2. Bulgaria
3. Czechoslovakia

1975 Worlds (Madrid, Spain) FULL Results
All-Around
1. Carmen Rischer (FRG)
2. Christiana Rosenberg (FRG)
3. Maria Jesus Alegre (ESP)
Clubs
1. Christiana Rosenberg (FRG)
2T. Carmen Rischer (FRG)
2T. Maria Jesus Alegre (ESP)
Ball
1. Christiana Rosenberg (FRG)
2. Carmen Rischer (FRG)
3. Maria Jesus Alegre (ESP)




Ribbon
1. Carmen Rischer (FRG)
2. Christiana Rosenberg (FRG)
3. Begona Blasco (ESP)
Hoop
1T. Mitsuru Hiraguchi (JPN)
1T. Carmen Rischer (FRG)
3. Maria Jesus Alegre (ESP)
Group All-Around
1. Italy
2. Japan
3. Spain

1973 Worlds (Rotterdam, Netherland) FULL Results
All-Around
1T. Maria Gigova (BUL)
1T. Galima Shugurova (URS)
3. Natalia Krachinnekova (URS)
Clubs
1. Galima Shugurova (URS)
2. Natalia Krachinnekova (URS)
3. Maria Gigova (BUL)
Hoop
1. Maria Gigova (BUL)
2. Krassimira Filipova (BUL)
3. Nechka Robeva (BUL)




Ball
1. Galima Shugurova (URS)
2. Natalia Krachinnekova (URS)
3. Nechka Robeva (BUL)
Ribbon
1. Galima Shugurova (URS)
2. Natalia Krachinnekova (URS)
3. Maria Gigova (BUL)
Group All-Around
1. Soviet Union
2. Czechoslovakia
3. East Germany

1971 Worlds (Havana, Cuba) FULL Results
All-Around
1. Maria Gigova (BUL)
2. Elena Karpuchina (URS)
3. Alfia Nazmutdinova (URS)
Ribbon
1. Alfia Nazmutdinova (URS)
2. Elena Karpuchina (URS)
3. Galima Shugurova (URS)
Rope
1. Maria Gigova (BUL)
2. Neshka Georgieva (BUL)
3T. Krassimira Filipova (BUL)
3T. Elena Karpuchina (URS)
3T. Alfia Nazmutdinova (URS)




Ball
1. Sun Duk Jo (PRK)
2T. Alfia Nazmutdinova (URS)
2T. Galima Shugurova (URS)
2T. Myong Sim Choi (PRK)
Hoop
1. Maria Gigova (BUL)
2. Krassimira Filipova (BUL)
3. Neshka Georgieva (BUL)
Group All-Around
1. Bulgaria
2. Soviet Union
3. Italy

1969 Worlds (Varna, Bulgaria) FULL Results
All-Around
1. Maria Gigova (BUL)
2T. Neshka Robeva (BUL)
2T. Liubov Sereda (URS)
2T. Galima Shugurova (URS)
Freehand
1. Maria Gigova (BUL)
2T. Neshka Robeva (BUL)
2T. Roumiana Stephanova (BUL)
Hoop
1. Maria Gigova (BUL)
2. Neshka Robeva (BUL)
3. Liubov Sereda (URS)




Rope
1. Galima Shugurova (URS)
2. Maria Gigova (BUL)
3T. Neshka Robeva (BUL)
3T. Liubov Sereda (URS)
Ball
1. Galima Shugurova (URS)
2T. Maria Gigova (BUL)
2T. Liubov Sereda (URS)
Group All-Around
1. Bulgaria
2. Soviet Union
3. Czechoslovakia

1967 Worlds (Copenhagen, Denmark) FULL Results
All-Around
1. Elena Karpuchina (URS)
2. Ute Lehmann (GDR)
3. Liubov Sereda (URS)
Rope
1. Hana Sitnianska (TCH)
2. Elena Karpuchina (URS)
3. Ute Lehmann (GDR)
Hoop
1. Maria Gigova (BUL)
2T. Elena Karpuchina (URS)
2T. Natalia Ovtchinnikova (URS)
Freehand
1. Liubov Sereda (URS)
2. Natalia Ovtchinnikova (URS)
3T. Krassimira Filipova (BUL)
3T. Neshka Robeva (BUL)
Group All-Around
1. Soviet Union
2. Czechoslovakia
3. Bulgaria

1965 Worlds (Prague, Czechoslovakia) FULL Results
All-Around
1. Hana Micechova (TCH)
2. Tatiana Kravtchenko (URS)
3. Hana Machatova-Bogusovska (TCH)
Freehand
1. Tatiana Kravtchenko (URS)
2. Hana Machatova-Bogusovska (TCH)
3. Hana Micechova (TCH)




Apparatus
1. Hana Micechova (TCH)
2. Tatiana Kravtchenko (URS)
3. Lilia Natmoutdinova (URS)

1963 Worlds (Budapest, Hungary) FULL Results
All-Around
1. Ludmila Savinkova (URS)
2. Tatiana Kravtchenko (URS)
3. Julia Trashlieva (BUL)
Freehand
1. Ludmila Savinkova (URS)
2. Tatiana Kravtchenko (URS)
3. Elvira Averkovics (URS)




Apparatus
1. Ludmila Savinkova (URS)
2. Tatiana Kravtchenko (URS)
3. Julia Trashlieva (BUL)