USA Gymnastics names 2012 Acrobatic Gymnastics National Teams
posted on 02/16/2012

Aimee Bruns, Tayler Harris and Leslie Munoz
© Diane Floyd

INDIANAPOLIS, Feb. 14, 2012 – USA Gymnastics has named the 2012 U.S. Acrobatic Gymnastics National Team following the conclusion of the 2012 Acro Cup, which was held recently at the USA Gymnastics National Team Training Center at the Karolyi Ranch, an official U.S. Olympic Committee Training Site, in Huntsville, Texas.

Senior National Team
Nicole Barrilleaux, Metairie, La./Crescent City Gymnastics, women's pair (Landeche)
Aimee Bruns, Riverside, Calif./Realis Gymnastics, women's group (Munoz, Harris)
Sienna Colbert, Riverside, Calif./Empire, women's group (Morris, Johnston)
Tayler Harris, Pleasanton, Calif/Realis Gymnastics, women's group (Munoz, Bruns)
Crystal Johnston, Riverside, Calif./Empire, women's group (Colbert, Morris)
Beth Landeche, New Orleans, La./Crescent City Gymnastics, women's pair (Barrilleaux)
Dylan Maurer, Colton, Calif./Empire, mixed pair (Stankus)
Hollis Morris, Beaumont, Calif./Empire, women's group (Colbert, Johnston)
Leslie Munoz, Homeland, Calif./Realis Gymnastics, women's group (Harris, Bruns)
Kelianne Stankus, Riverside, Calif./Empire, mixed pair (Maurer)

Junior National Team
Christina Antoniades, Eldersburg, Md./Emilia's Acro Gymnastics Club, women's group (Ruppert, Silverman)
Kiley Boynton, Riverside, Calif./Realis, mixed pair (Miles)
Mariah Cockshell, Lees Summit, Mo./Acro Explosion, women's pair (Swanson)
Brooke Handy, Blue Springs, Mo./Acro Explosion, women's group (Wait, Muehlberger)
Jordan Jones, Potomac, Md./Xtreme Acro, women's group (Kirschner, Meyer)
Daphne Kirschner, Rockville, Md./Xtreme Acro, womens' group (Jones, Meyer)
Mackenzie Meyer, Silver Spring, Md./Xtreme Acro, women's group (Jones, Kirschner)
Josh Miles, Temecula, Calif./Realis, mixed pair (Boynton)
Megan Muehlberger, Blue Springs, Mo./Acro Explosion, women's group (Handy, Wait)
Jessica Renteria, San Antonio, Texas/Acrobatic Gymnastics of San Antonio, women's pair (Robertson)
Lillian Robertson, San Antonio, Texas/Acrobatic Gymnastics of San Antonio, women's pair (Renteria)
Emily Ruppert, Baltimore, Md./Emilia's Acro Gymnastics Club, women's group (Antoniades, Silverman)
Hannah Silverman, Clarksville, Md./Emilia's Acro Gymnastics Club, women's group (Antoniades, Ruppert)
Kennedy Swanson, Blue Springs, Mo./Acro Explosion, women's pair (Cockshell)
Chloe Wait, Blue Springs, Mo./Acro Explosion, women's group (Handy, Muehlberger)

Alternates
Sarah Bowser, Ijamsville, Md./Skyview Gymnastics, women's group (Floyd, Hall)
Ally Criswell, Crofton, Md./Emilia's Acro Gymnastics Club, women's group (E. Criswell, Kievsky)
Elizabeth Criswell, Crofton, Md./Emilia's Acro Gymnastics Club, women's group (A. Criswell, Kievsky)
Alana Floyd, Mt. Airy, Md./Skyview Gymnastics, women's group (Bowser, Hall)
Helena Hall, Monrovia, Md./Skyview Gymnastics, women's group (Bowser, Floyd)
Josephina Kievsky, Baltimore, Md./Emilia's Acro Gymnastics Club, women's group (A. Criswell, E. Criswell)

11-16 Junior National Team
Savannah Bentley, Annapolis, Md./1st Class Gymnastics, women's pair (Shrader)
Carol Crochet, Greenwell Springs, La./Crescent City Gymnastics, women's group (N. Jones, MacPhaille)
Kathleen Davis, San Antonio, Texas/Acrobatic Gymnastics of San Antonio, women's pair (Merwarth)
Sophia Handel, Annapolis, Md./1st Class Gymnastics, women's group (Koller, Zorn)
Cameron Jones, Potomac, Md./Xtreme Acro, women's group (Joseph, Meyer)
Nya Jones, New Orleans, La./Crescent City Gymnastics, women's group (Crochet, MacPhaille)
Elissa Joseph, Brookeville, Md./Xtreme Acro, women's group (C. Jones, Meyer)
Holland Koller, Annapolis, Md./1st Class Gymnastics, women's group (Handel, Zorn)
Allison MacPhaille, New Orleans, La./Crescent City Gymnastics, women's group (Crochet, N. Jones)
Taylor Mayo, San Antonio, Texas/Acrobatic Gymnastics of San Antonio, women's pair (Partalas)
Maren Merwarth, San Antonio, Texas/Acrobatic Gymnastics of San Antonio, women's pair (Davis)
Kendall Meyer, Silver Spring, Md./Xtreme Acro, women's group (C. Jones, Joseph)
Katarina Partalas, San Antonio, Texas/Acrobatic Gymnastics of San Antonio, women's pair (Mayo)
Julia Shrader, Edgewater, Md./1st Class Gymnastics, women's pair (Bentley)
Rachel Zorn, Annapolis, Md./1st Class Gymnastics, women's group (Handel, Koller)

Alternates
Rachel King, Kearney, Mo./Rising Star Acrobatic Club, women's group (Leeth, Weidmaier)
Grace Leeth, Kearney, Mo./Rising Star Acrobatic Club, women's group (King, Weidmaier)
Brooke Luera, Pleasanton, Calif./West Coast Training Center, women's group (K. Luera, Ashley Porter)
Kaylee Luera, Pleasanton, Calif./West Coast Training Center, women's group (B. Luera, Ashley Porter)
Madison McNamara, Riverside, Calif./Realis Gymnastics, women's pair (Williams)
Ashley Porter, Livermore, Calif./West Coast Training Center, women's group (B. Luera, K. Luera)
Kacie Weidmaier, Holt, Mo./Rising Star Acrobatic Club, women's group (King, Leeth)
Tiffani Williams, Moreno Valley, Calif./Realis Gymnastics, women's pair (McNamara)


Log in