Grooms, Lewis, Burns win all-around titles at 2009 Future Stars National Championships
posted on 11/14/2009

12 year old Junior National Developmental Team
© Steve Lange

Complete Results

COLORADO SPRINGS, Colo., Nov. 13, 2009 – Davis Grooms of Champion Gymnastics, Connor Lewis of Integrity Gymnastics and Michael Burns of Hocking Valley Gymnastics won the 10-, 11- and 12-year-old, respectively, all-around titles at the 2009 Future Stars National Championships at the U.S. Olympic Training Center in Colorado Springs, Colo.

Grooms won the 10-year-old division with an overall total of 90.950. Nikita Bolotsky of the Vitaly Scherbo Gym was second at 90.550, and Carter Webb of Oregon Gymnastics Academy was third at 88.700. The top 18 in the rankings qualify for the Junior National Developmental Team.

In the 11-year-old division, Lewis took top honors with a 90.600 total score. Favian Valdez of Orlando Metro finished in second place at 90.050, with Jared Debner of Alamo Gymnastics Center in third at 89.300.

Burns won the 12-year-old all-around crown with a 86.650 total score. Emyre Cole of Go For It USA took second at 83.250. Marcos Gatinho of Universal Gymnastics was third with 82.650 points. The top 18 in the rankings qualify for the Junior National Developmental Team.

The Future Stars National Championships features the USA’s best 10-, 11- and 12-year-olds in the United States who perform special Future Stars competitive routines. Based on the results at the championships, USA Gymnastics identifies the Future Stars Developmental Team, which includes the top 18 gymnasts in both the 10- and 11-year-old divisions and 14 gymnasts in the 12-year-old division. The top nine athletes in the 10- and 11-year-old divisions and the top seven athletes in the 12-year-old division will be invited to a special Future Stars camp to be held at the USOTC next summer.

The Future Stars National Championships are held in conjunction with the National Coaches Workshop, the premier educational event for the men’s program. In addition to the competition, Future Stars athletes and their parents will be able to participate in workshop activities that feature lectures, technical presentations, and hands-on coaching sessions. Presenters include Junior National Coaching Staff members, National Team coaches, sports science personnel, USOC staff and special guests.

The Future Stars program is designed is to identify talented athletes and to get them started on the right developmental path to national and international success. The program uses a special competitive routine format to evaluate the skill, strength and flexibility development of the athlete.

2009 Future Stars Championships
U.S. Olympic Training Center
Colorado Springs, Colo.
Nov. 13, 2009

NOTE: The top 18 in each age division qualify for the Junior Development Team.

Photos by Steve Lange

10 year-old division
1. Davis Grooms, Champion Gymnastics, 90.950
2. Nikita Bolotsky, Vitaly Scherbo Gym, 90.550
3. Carter Webb, Oregon Gymnastics Acad, 88.700
4. Blake Sun, Alamo Gymnastics Center, 87.800
5. Christopher McCord, World Class Gymnastics, 87.350
6. Maxim Andryushchenko, Lake Shore Academy, 87.20
7. Shane Wiskus, North Shore Gymnastics, 86.850
8. Parker Clayton, DeVeau’s School of Gym, 86.750
9. Dillan King, Arete Gymnastics, 86.700
10. Nicholas Merryman, Gymnastics Village, 85.800
11. Jonathan Suarez, Orlando Metro, 85.300
12. Calvin Valrie, Eric Will Gymnastics, 85.200
13. Griffin Kehler, Apollo Gymnastics, 85.100
14. Shane Sadighi, Azarian Gymnastics, 83.750
15. Nicholas Bauer, Premier Gym Acad West, 82.850
15. Cobey Pava, Lake Shore Academy, 82.850
17. Dylan McSparren, Aim High Gym Academy, 82.550
18. Alexei Vernyi, Cypress Academy of Gym, 81.900
19. Khalil Jackson, Champion Gymnastics, 81.700
20. Brennan Pantazis, Gymnastics Nevada, 81.550
21. Bennet Huang, JDR Gymnastics, 81.350
22. Curtis Chang, Houston Gym Acad, 81.200
23. Russell Johnson, DeVeau’s School of Gym, 81.050
24. Sammy Shepherd, 5280 Gymnastics, 81.000
25. Addison Chung, New England Sports Acad, 80.800
26. Zachariah Elaffouri, Houston Gym Acad, 80.450
27. Cameron Bock, New Hope Gymnastics, 80.400
28. Luke McDivitt, Azarian Gymnastics, 80.200
29. Erick Duffy, Legends Gymnastics, 80.100
30. Justin Davis, DeVeau’s School of Gym, 80.050
31. David Toussaint, Olympic Dreams Gymn, 79.650
32. Tucker Hunt, 5280 Gymnastics, 79.500
33. Henry Philpott, Houston Gym Center, 78.450
34. Jacob Spahn, Cahoy’s Training Center, 77.900
35. Patrick Kramer, Roswell Gymnastics, 77.600
36. Evan Perrault, Bartlett Gymnastics, 76.800
37. Joe Dixon, Victory Gymnastics, 76.750
38. Kevin Penev, Rochester Gym Acad, 76.500
39. Joseph "Taka" Giese, Sea Wind Gymnastics, 76.300
40. Nick Brady, DeVeau’s School of Gym, 76.050
41. Ryan Peed, Star Center Gymnastics, 75.950
42. Peyton Mocco, M & M Gymnastics, 75.850
43. Nicholas Fordney, Cypress Academy of Gym, 75.500
44. Jonathan Liu, New England Acad , 75.300
45. Jacob Allen, Gym Quest Gymnastics, 75.150
46. Noah Luecke, Minnetonka-Hopkins Gym, 74.600
47. Jenner Pennock, SCEGA, 74.300
48. Jacob Yehling, Bartlett Gymnastics, 74.250
49. Danté LaBarre, USA Flairs, 74.200
50. Ivan Alpizar, Eric Will Gymnastics, 73.850
51. Matthew Krames, Buffalo Grove Gymnastics, 73.700
52. Kyle Peed, Star Center Gymnastics, 73.050
53. Zachari Geizelman, Buffalo Grove Gymnastics, 71.450
54. Jared Zimmerman, Roswell Gymnastics, 71.250
55. Jacob Carlson, Somersault Gym Center, 70.700
56. Spencer Goodell, OMEGA, 70.650
57. Braden Page, Didion Athletics, 69.700
58. Drako Wise, Tennessee Acad of Gym, 69.600
59. Ethan Esval, Roswell Gymnastics, 69.400
60. Ryan Clem, AWTC Gym, 68.950
61. Ryker Shaw, Madison Gym Center, 68.800

11 year-old division
1. Connor Lewis, Integrity Gymnastics, 90.600
2. Favian Valdez, Orlando Metro, 90.050
3. Jared Debner, Alamo Gymnastics Center, 89.300
4. Spencer Hurrell, Capital Gymnastics NTC, 88.250
5. Cory McFann, Hocking Valley Gym, 88.000
6. Joey Ringer, Azarian Gymnastics, 86.550
7. Matthew Wenske, Cypress Academy of Gym, 86.400
8. Jonathan Wang, New England Sports Acad, 86.100
9. Trevor North, Hocking Valley Gym, 85.600
10. Matthew Blahyj, Rochester Gym Acad, 84.800
11. Jordan Kovach, Black Hills Gymnastics, 83.850
12. Michael Chan, Champion Gymnastics, 83.450
13. Josh Zeal, Buffalo Grove Gymnastics, 83.200
14. Max Maynard, Platinum Gymnastics, 82.850
14. Michael Kerl, 5280 Gymnastics, 82.850
16. Nathaniel Tang, Upper Merion , 82.650
17. Taylor Gatten, Eagle Ridge Gymnastics, 82.000
17. Kalden Alexander, New Hampshire Academy, 82.000
19. Mario Lubian, Universal Gymnastics, 81.650
20. Bailey Perez, Premier Gymnastics Acad, 81.100
21. Bailey Aiello, Gymnastics Nevada, 81.050
22. Mitchell Rachuba, Preston Gymnastics Acad, 80.900
23. Jasen Snyder, Arete Gymnastics, 80.750
24. Andrew Herrador, California Sports Center, 80.200
25. Cobie Brown, 5280 Gymnastics, 80.000
26. Matthew Rusch, Classic Gymnastics, 79.500
27. Ryan Orce, Sun Country, 79.300
28. Jack Peachee, Cypress Academy of Gym, 79.050
29. John-Michael Diveris, Buffalo Grove Gymnastics, 78.550
30. Evan Vacek, Oregon Gymnastics Acad, 78.450
31. Mitchell Mandozzi, New England Acad , 78.200
32. Daniel Graham, Premier Gymnastics Acad, 78.100
32. Alexander LeBoeuf, Top Flight Gym Tr Ctr, 78.100
34. Vlad Kolomiza, 5280 Gymnastics, 77.550
35. Ethan Robert Devine, Gymnastics Nevada, 77.100
36. Harrison Rosenthal, Houston Gym Center, 77.050
37. Jeffry Zheng, Buffalo Grove Gymnastics, 77.000
38. Jerome Redmond, Chicago Park District, 76.900
39. Ryan Rogers, High Performance Gym, 76.450
40. Perry Devlin, M & M Gymnastics, 76.400
41. Shaun Mealey, Stick It Gymnastics, 75.750
42. Tucker Smith, Capital Gymnastics NTC, 75.700
43. Nicholas Guy, DeVeau’s School of Gym, 75.550
44. Nate Winneg, New England Acad, 75.450
45. Josh Martin, Buffalo Grove Gymnastics, 74.950
46. Zachary Ochsenschlager, Oregon Gymnastics Acad, 74.650
47. Nathan Cootes, Star Center Gymnastics, 74.550
48. Christian Dalisay, Prairie Gymnastics, 74.400
49. Michael Paradise, Bartlett Gymnastics, 73.200
50. Remy Fenrich, Crenshaw Athletic Club, 72.200
51. Adrian Metcalf, Buffalo Grove Gymnastics, 71.900
52. Tristan Stone, New England Acad, 70.900

12 year-old Division
1. Michael Burns, Hocking Valley Gym, 86.650
2. Emyre Cole, Go For It USA, 83.250
3. Marcos Gatinho, Universal Gymnastics, 82.650
4. Grant Breckenridge, Buffalo Grove Gymnastics, 82.150
5. Alex Diab, Premier Gymnastics Acad, 82.050
6. J.J. Litster, Arete Gymnastics, 81.150
7. Rafael Javellana, Universal Gymnastics, 80.750
8. Anton Stephenson, DeVeau’s School of Gym, 80.600
9. Kimble Mahler, Arete Gymnastics, 79.200
10. Alec Yoder, Indy School of Gym, 78.200
11. Harrison Plate, JDR Gymnastics, 77.750
12. Christian Correale, Artistic Sports Acad Plus , 75.450
13. Rogelio Vazquez, Orlando Metro, 74.200
14. Farrell Baker, Black Hills Gymnastics, 73.900
15. Hayden Lewis, Top Flight Gym Tr Center, 73.850
16. Josh Havelind, Oregon Gymnastics Acad, 72.700
17. Grant Kell, Crenshaw Athletic Club, 71.450
17. Joshua Romero, JDR Gymnastics, 71.450
19. Kevin Howard, Jr., Legends Gymnastics, 71.250
20. Mitchell Gornto, Flip Force Gymnastics, 71.050
21. Grant Murphy, SCEGA, 70.950
22. Eric Klein, Gigeure Gymnastics, 70.800
23. Matthew Stahl, Minnesota Valley, 70.700
24. Seth Ray, Legends Gymnastics, 70.500
25. Derek Briggs, New England Acad, 70.350
26. Corey Snyder, Buffalo Grove Gymnastics, 66.900