Your Info
You Are Not Logged In.
Member Login
Men's Development Program National Championships wrap in Mesa, Ariz., Level 8/9 Junior National Team named
posted on 05/17/2022

Region 1 - Junior National Level 10 Senior Regional Champions
© Champion Images

MESA, Ariz., May 17, 2022 - The 2022 Men's Development Program National Championships concluded Sunday at Bell Bank Park in Mesa, Ariz., after four days of top-tier action across the Junior National Level 10 and Junior Elite Level 8, 9 and 10 divisions.

Levels are divided by age groups. Individual all-around and apparatus titles were awarded in each division. The top clubs at each level were also recognized along with regional champions for the Junior National Level 10 16-17-year-old and 18-19-year-old divisions. For Level 10 athletes competing in the Junior Elite division, the event served as a qualifier for the 2022 U.S. Gymnastics Championships, which will take place August 18-21 in Tampa, Fla.

The Level 8/9 Junior National Team was named at the conclusion of competition. Members include:

  • Hayden Brown, Corona Del Mar, Calif./SCATS Gymnastics
  • Dominick Camarena, Frisco, Texas/Reflex Gymnastics Academy
  • Ethan Cox, Arvada, Colo/5280 Gymnastics
  • Elijah Gutierrez, South Lyon, Mich./Infinity Gymnastics Academy
  • Jesse Hanny, Ashburn, Va./Cypress Academy of Gymnastics
  • Jason Hao, Clarksville, Md./All Pro Gymnastics and Cheer Academy
  • Kiefer Hong, Tomball, Texas/Cypress Academy of Gymnastics
  • Connor LaValle, Thousand Oaks, Calif./Coach Patty's Gymnastics
  • Danila Leykin, Frisco, Texas/WOGA Gymnastics
  • Rahul Mandava, Cypress Academy of Gymnastics, Houston, Texas
  • Bo McCrea, Chicago, Ill./Lakeshore Academy of Artistic Gymnastics
  • Nixon Miles, Simi Valley, Calif./Gymnastics Olympica USA
  • William Rebar, Simi Valley, Calif./Coach Patty's Gymnastics
  • KJ Richardson, West Chicago, Ill./Gymkhana Gymnastics Club and Dance Studio
  • Nathan Roman, Poway, Calif./Agility Kids
  • Oleksandr Shybitov, Prospect Heights, Ill./Lakeshore Academy of Artistic Gymnastics
  • Grey Westmore, Los Angeles, Calif./Gymnastics Olympica USA

The top-three all-around athletes and individual event champions for each age group are listed below. Scores reflect combined two-day totals.

Junior Elite Level 8 12-Year-Old Division

All-Around
1. Nixon Miles, Gymnastics Olympica USA, Calif., 130.950
2. Bo McCrea, Lakeshore Academy of Artistic Gymnastics, Ill., 130.400
3. William Rebar, Coach Patty's Gymnastics, Calif., 129.850

Individual Events

  • FX: McCrea, 22.400
  • PH: Jason Hao, All Pro Gymnastics and Cheer Academy, Md., 22.650
  • SR: Dominick Camarena, Reflex Gymnastics Academy, Texas, 22.150
  • VT: McCrea, 22.350
  • PB: Hunter Reingold, Gymnastics Olympica USA, Calif., 22.600
  • HB: Jackson Hales, Danik Gymnastics, Idaho, Miles, 22.000

Junior Elite Level 8 13-Year-Old Division

All-Around
1. Connor LaValle, Coach Patty's Gymnastics, Calif., 126.850
2. Elijah Gutierrez, Infinity Gymnastics Academy, Mich., 125.550
3. Jake Apelt, Above the Bar Gymnastics Academy, Va., 125.250

Individual Event

  • FX: Jakson Kurecki, EVO Gymnastics, Fla., 22.100
  • PH: Simon McEwen, Gymnastics Training Center of Ohio, Ohio, 22.550
  • SR: LaValle, 21.800
  • VT: Peyton Boerner, Gymnastics World, Ohio, 21.450
  • PB: Gutierrez, Caiden Salado, USA Flairs, Ariz., 21.950
  • HB: Simon Pochinka, Eagle Gymnastics Academy, Texas, 21.950

Junior Elite Level 9 14-Year-Old Division

All-Around
1. Kiefer Hong, Cypress Academy of Gymnastics, Texas, 128.750
2. Rahul Mandava, Cypress Academy of Gymnastics, Texas, 126.450
3. Maksim Kan, Salto Gymnastics, Wis., 126.100

Individual Event

  • FX: Hong, 22.450
  • PH: Mandava, 21.200
  • SR: Hong, 21.400
  • VT: Kan, 22.500
  • PB: Hong, 21.550
  • HB: Alexander Bates, EVO Gymnastics, Fla., 21.500

Junior Elite Level 9 15-Year-Old Division

All-Around
1. Jesse Hanny, Cypress Academy of Gymnastics, Texas, 134.100
2. KJ Richardson, Gymkhana Gymnastics Club and Dance Studio, Ill., 133.050
3. Nathan Roman, Agility Kids, Calif., 130.850

Individual Event

  • FX: Richardson, 23.100
  • PH: Zac Myers, LaFleur's Gymnastics, Fla., 22.050
  • SR: Hanny, 22.750
  • VT: Hanny, Nartey Brady, Gold Cup Gymnastics, N.M., 23.100
  • PB: Hanny, 23.000
  • HB: Richardson, 22.400

Junior Elite Level 10 16-Year-Old Division

All-Around
1. Xander Hong, Cypress Academy of Gymnastics, Texas, 130.300
2. Hasan Aydogdu, Meadowlands Gymnastics Academy, N.J., 129.400
3. Kiran Mandava, Cypress Academy of Gymnastics, Texas, 129.350

Individual Event

  • FX: Sasha Bogonosiuk, Gymkhana Gymnastics Club and Dance Studio, Ill., 22.900
  • PH: Hong, Mandava, 21.300
  • SR: Mandava, 22.250
  • VT: Cooper Kim, Capital City Flips Gymnastics, Mich., 23.000
  • PB: Aydogdu, 22.850
  • HB: Kim, 22.150

Junior Elite Level 10 17-Year-Old Division

All-Around
1. Caden Clinton, Cypress Academy of Gymnastics, Texas, 132.550
2. Maxwell Odden, North Valley Gymnastics, Ariz., 132.400
3. Carson Eshleman, Michigan Elite Gymnastics Academy, Mich., 130.750

Individual Event

  • FX: Odden, 23.350
  • PH: Kyle Walchuk, Infinity Gymnastics Academy, Mich., 22.450
  • SR: Eshleman, 22.900
  • VT: Alexandru Nitache, GymTek Academy, Tenn., 24.300
  • PB: Clinton, 23.550
  • HB: Odden, 22.600

Junior Elite Level 10 18-Year-Old Division

All-Around
1. Fred Richard, Massachusetts Elite Gymnastics Academy, Mass., 165.500
2. Maxim Bereznev, Roswell Gymnastics, Ga., 161.150
3. Toby Liang, Roswell Gymnastics, Ga., 159.850

Individual Event

  • FX: Richard, 28.350
  • PH: Richard, 28.750
  • SR: Asher Cohen, 5280 Gymnastics, Colo., 28.550
  • VT: Bereznev, 29.700
  • PB: Richard, 27.800
  • HB: Richard, 27.150

Junior Elite Level 10 19-Year-Old Division

All-Around
1. Ignacio Yockers, Pride Gymnastics Academy, Okla., 158.000
2. Landen Blixt, Infinity Gymnastics Academy, Mich., 157.750
3. Jacob Foster, GymTek Academy, Tenn., 153.400

Individual Event

  • FX: Blixt, 27.800
  • PH: Yockers, 28.450
  • SR: Blixt, 26.200
  • VT: Blixt, 27.900
  • PB: Foster, 26.500
  • HB: Kelton Christiansen, 5280 Gymnastics, Colo., 26.400

Junior National Level 10 16-Year-Old Division

All-Around
1. Junnosuke Iwai, Texas Dreams, Texas, 156.000
2. Cash Johnston, Houston Gymnastics, Texas, 152.450
3. Mikey Kristofka, Lakeshore Academy of Artistic Gymnastics, Ill., 148.350

Individual Event

  • FX: Iwai, 28.400
  • PH: Aaronson Mansberger, InterActive Academy, Ind., 25.950
  • SR: Iwai, 26.550
  • VT: Wade Nelson, SCATS Gymnastics, Calif., 28.350
  • PB: Alex Noel, Impact Gymnastics Academy, N.H., 26.000
  • HB: Johnston, Houston Gymnastics, Texas, 25.550

Junior National Level 10 17-Year-Old Division

All-Around
1. Daniel Gurevich, WOGA Gymnastics, Texas, 151.750
2. Brendan Strom, Gymnastics Olympica USA, Calif., 151.150
3. Luke Tully, Westside Academy, Ore., 150.800

Individual Event

  • FX: Michael Nguyen, Chow's Gymnastics & Dance, Iowa, 26.950
  • PH: Brandon Dang, West Coast Olympic Gymnastics Academy, Calif., 28.600
  • SR: Alex Grapsas, St. Louis Gym Centre, Mo., 25.750
  • VT: Logan Watterson, WOGA Gymnastics, Texas, 29.350
  • PB: Strom, 26.500
  • HB: Noah Koos, Apollo Gymnastics, Va., 25.050

Junior National Level 10 18-Year-Old Division

All-Around
1. Ryan Barela, North Valley Gymnastics, Ariz., 157.600
2. Eric Hoe, North Valley Gymnastics, Ariz., 155.550
3. Kristian Grahovski, Rochester Gymnastics Academy, N.Y., 155.200

Individual Event

  • FX: Barela, 26.550
  • PH: Kevin Chow, Chow's Gymnastics & Dance, Iowa, 26.550
  • SR: Matthew Underhill, Salto Gymnastics, Wis., 26.900
  • VT: Underhill, 29.300
  • PB: Jaxon Clapper, EDGE Gymnastics, Mo., 27.100
  • HB: Hoe, 26.250

Junior National Level 10 19-Year-Old Division

All-Around
1. Aiden Nielson, Legacy Training Center, Calif., 152.150
2. Hudson Schneider, Gymnastics World, Ohio, 149.500
3. Zach Granados, Gymstrada Gymnastics, Va., 149.350

Individual Event

  • FX: Nielson, 26.750
  • PH: Marcus Kushner, Stanford Boy's Gymnastics, Calif., 28.650
  • SR: Elijah Cruz, Vegas Gymnastics Academy, Nev., 27.850
  • VT: Maddox Pabellon, Houston Gymnastics Center, Texas, 27.600
  • PB: Nielson, 26.200
  • HB: Colton Tevz, Salto Gymnastics, Wis., 24.900

Regional Junior National Level 10 champions are listed below by division.

16-17-Year-Old Division Regional Standings

  1. Region 3 (Arkansas, Kansas, Louisiana, Missouri, Oklahoma, Texas), 228.850
  2. Region 1 (Arizona, California, Hawaii, Nevada), 224.800
  3. Region 4 (Iowa, Minnesota, Nebraska, North Dakota, South Dakota, Wisconsin), 222.600

18-19-Year-Old Division Regional Standings

  1. Region 1 (Arizona, California, Hawaii, Nevada), 235.000
  2. Region 2 (Alaska, Idaho, Montana, Oregon, Washington), 230.100
  3. Region 4 (Iowa, Minnesota, Nebraska, North Dakota, South Dakota, Wisconsin), 229.300

The top-three club placements are outlined below by level.

Level 8

  1. Gymnastics Olympica USA, Calif., 217.400
  2. 5280 Gymnastics, Colo., 209.850
  3. Cahoy's Gymnastics Training Center, Neb., 204.650

Level 9

  1. Cypress Academy of Gymnastics, Texas, 228.800
  2. Gymkhana Gymnastics Club and Dance Studio, Ill., 216.800
  3. 5280 Gymnastics, Colo., 215.400

Level 10

  1. Roswell Gymnastics, Ga., 240.300
  2. North Valley Gymnastics, Ariz., 240.100
  3. West Coast Olympic Gymnastics Academy, Calif., 234.500
The following athletes qualified to compete at the 2022 U.S. Gymnastics Championships, the country's annual national championships for artistic gymnastics, based on their performances last week in Mesa.

Juniors:
  • Benjamin Aguilar, Siesta Key, Fla./EVO Gymnastics
  • Bobby Alessio, Belleville, N.J./Meadowlands Gymnastics Academy
  • Hasan Aydogdu, Carlstadt, N.J./Meadowlands Gymnastics Academy
  • Robert Banks, High Point, N.C./Salem Gymnastics Center
  • Jaden Blank, Lakewood Ranch, Fla./EVO Gymnastics
  • Solen Chiodi, St. Paul, Minn./Mini-Hops Gymnastics
  • Caden Clinton, Cypress, Texas/Cypress Academy of Gymnastics
  • Noah Copeland, Lancaster, Ohio/Hocking Valley Gymnastics Center
  • Chase Davenport-Mills, Johns Creek, Ga./Roswell Gymnastics
  • Carson Eshleman, Monroe, Mich./Michigan Elite Gymnastics Academy
  • Jared Fry, Wolfforth, Texas/Texas Elite Gymnastics Academy
  • Emmit Glover, Saratoga Springs, Utah/All American Gymnastics
  • Nicho Hamilton, Grapevine, Texas/Texas Dreams
  • Conor Heary, Sarasota, Fla./EVO Gymnastics
  • Xander Hong, Tomball, Texas/Cypress Academy of Gymnastics
  • Jake Islam, Suffield, Conn./Western Mass Gymnastics
  • Ty Jordan, Morrison, Colo./5280 Gymnastics North
  • Alex Karadzhov, Saint Petersburg, Fla./EVO Gymnastics
  • William Keller, Centerville, Utah/USA Gymnastics World
  • Cooper Kim, Grand Ledge, Mich./Capital City Flips Gymnastics
  • Adam Lakomy, Roselle Park, N.J./Sunburst Gymnastics Training Center
  • Kiran Mandava, Cypress, Texas/Cypress Academy of Gymnastics
  • Preston Ngai, Elk Grove, Calif./Elevate Gymnastics Academy
  • Alexandru Nitache, Knoxville, Tenn./GymTek Academy
  • Tristen Nye, Strongsville, Ohio/Above the Barre Gymnastics
  • Maxwell Odden, Scottsdale, Ariz./North Valley Gymnastics
  • Eli Osuna, Toano, Va./Williamsburg Gymnastics
  • Kaleb Palacio, Bacliff, Texas/Above the Bar Gymnastics Academy
  • Jake Prabhakaran, Tampa, Fla./LaFleur's Gymnastics
  • David Ramirez, Nipomo, Calif./Central Coast Gymnastics Sports Center
  • Deano Roberts, Woodside, Calif./Stanford Boy's Gymnastics
  • Michael Scheiner, Great Falls, Va./Capital Gymnastics National Training Center
  • Jonah Soltz, Tacoma, Wash./Metropolitan Gymnastics
  • Kyle Walchuk, Howell, Mich./Infinity Gymnastics Academy
  • Pierce Wolfgang, Bryn Mawr, Pa./Montgomery County Sports Performance Center
  • Gavin Zborowski, Arvada, Colo./5280 Gymnastics North
Seniors:
  • Maxim Bereznev, Woodstock, Ga./Roswell Gymnastics
  • Asher Cohen, Lakewood, Colo./5280 Gymnastics North
  • Anthony Koppie, Fayetteville, Ga./Roswell Gymnastics
  • Toby Liang, Roswell, Ga./Roswell Gymnastics
  • Garrett Schooley, Sarasota, Fla./EVO Gymnastics
  • Landon Simpson, Bellefonte, Pa./Centre Elite Gymnastics