Your Info
You Are Not Logged In.
Member Login
2021 Men's Development Program National Championships conclude in Daytona Beach; Level 8/9 Junior National Team named
posted on 05/17/2021

DAYTONA BEACH, Fla., May 16, 2021 – The 2021 USA Gymnastics Development Program National Championships, previously known as the Junior Olympic National Championships, wrapped up Sunday at the Ocean Center in Daytona Beach, Fla. Men's all-around and individual event titles were awarded in Junior Elite and Junior National divisions for Levels 8, 9 and 10. Regional team champions were also named for each division, while Junior National club team championships were awarded by level.

Levels are determined by age and skill level. Level 8 is comprised of athletes who are 11 or 12 years old. Level 9 consists of 13 and 14-year-olds, and Level 10 is split between two age divisions: 15-16 year olds and 17-18 year olds.

Junior Elite
Level 8
  • Junior Elite Level 8 11-year-old champions: All-around – 1. Hayden Brown, Corona Del Mar, Calif./SCATS Gymnastics, 130.100; 2. Nixon Miles, Simi Valley, Calif./Gymnastics Olympica USA, 128.400; 3. Hunter Reingold, Van Nuys, Calif./Gymnastics Olympica USA, 127.100; Events – Bo McCrea, Chicago, Ill./Lakeshore Academy of Art Gymnastics, floor exercise, 21.900; Brown, pommel horse, 23.050, and vault, 22.400; Reingold, still rings, 22.100, and parallel bars, 22.250; Miles, horizontal bar, 21.550
  • Junior Elite Level 8 12-year-old champions: All-around – 1. Rahul Mandava, Cypress, Texas/Cypress Academy of Gymnastics, 125.900; 2. Maximus Kongabel, Chicago, Ill./Lakeshore Academy of Art Gymnastics, 125.350; 3. Jakson Kurecki, Nokomis, Fla./EVO Gymnastics, 125.000; Events – Kurecki, floor exercise, 21.350; Kongabel, pommel horse, 22.550; Mandava, still rings, 21.050; Gavin Thomson, Gaithersburg, Md./Preston Gymnastics Academy, vault, 22.000; Elijah Gutierrez, South Lyon, Mich./Infinity Gymnastics Academy, parallel bars, 21.550; Jason McNeil, Tampa, Fla./La Fleur's, horizontal bar, 21.500
  • Junior Elite Level 8 regional team medalists: 1. Region 1, 224.100; 2. Region 5, 219.300; 3. Region 8, 219.200
Level 9
  • Junior Elite Level 9 13-year-old champions: All-around – 1. Danila Leykin, Frisco, Texas/WOGA Gymnastics, 131.300; 2. Justin Park, San Diego, Calif./North County Gymnastics, 126.400; 3. Zac Myers, Lutz, Fla./La Fleur's, 125.850; Events – Leykin, floor exercise, 22.700, parallel bars, 23.200, and horizontal bar, 21.900; Myers, pommel horse, 22.100; Gage Kalley, Morgan Hill, Calif./West Coast Olympic Gymnastics Academy, still rings, 21.750; Nartey Brady, Los Ranchos, N.M./Gold Cup Gymnastics, vault, 22.100
  • Junior Elite Level 9 14-year-old champions: All-around – 1. Sasha Bogonosiuk, Buffalo Grove, Ill./Gymkhana Gymnastics Club and Dance Studio, 132.650 (not eligible for U.S. National Team); 2. Jaden Bottarini, Valley Village, Calif./Gymnastics Olympica USA, 131.350; 3. Mason Heath, Katy, Texas/Cypress Academy of Gymnastics, 130.000; Events – Bobonosiuk, floor exercise, 23.150; Tristen Nye, Strongsville, Ohio/Above the Barre Gymnastics, pommel horse, 22.450; Bottarini, still rings, 22.550; Wade Nelson, Santa Ana, Calif./SCATS Gymnastics, vault, 22.750; John Kronmiller, parallel bars, Cypress, Texas/Cypress Academy of Gymnastics; Preston Ngai, Elk Grove, Calif./Elevate Gymnastics Academy, 21.650
  • Junior Elite Level 9 regional team medalists: 1. Region 1, 230.650; 2. Region 5, 228.700; 3. Region 3, 226.300
Level 10
  • Junior Elite Level 10 15-year-old champions: All-around – 1. Vahe Petrosyan, Van Nuys, Calif./Gymnastics Olympica USA, 134.100; 2. Kai Uemura, Chicago, Ill./Lakeshore Academy of Art Gymnastics, 133.400; Kiran Mandava, Cypress, Texas/Cypress Academy of Gymnastics, 131.150; Events – Petrosyan, floor exercise, 22.350, and still rings, 22.250; Uemura, pommel horse, 22.300, parallel bars, 23.400, and horizontal bar, 23.000; Kaleb Palacio, Bacliff, Texas/Above the Bar Gymnastics Academy, vault, 24.300
  • Junior Elite Level 10 16-year-old champions: All-around – 1. Caden Clinton, Cypress, Texas/Cypress Academy of Gymnastics, 132.150; 2. David Shamah, Frisco, Texas/WOGA Gymnastics, 131.950; Cole Partridge, Bountiful, Utah/USA Gymnastics World, 131.050; Events – Alexandru Nitache, Knoxville, Tenn./GymTek Academy, floor exercise, 22.750, and vault, 23.950; Shamah, pommel horse, 22.250; Clinton, still rings, 22.850, and parallel bars, 23.450; Arun Chhetri, Culver City, Calif./Gymnastics Olympica USA, horizontal bar, 22.150
  • Junior Elite Level 10 17-year-old champions: All-around – 1. Landen Blixt, Fowlerville, Mich./Infinity Gymnastics Academy, 132.450; 2. Toby Liang, Roswell, Ga./Roswell Gymnastics, 131.200; Vishal Mandava, Cypress, Texas/Cypress Academy of Gymnastics, 131.150; Events – Blixt, floor exercise, 23.450; Ignacio Yockers, Tulsa, Okla./Pride Gymnastics Academy, pommel horse, 23.200; Asher Cohen, Lakewood, Colo./5280 Gymnastics, still rings, 22.700; Denis Irimiea, Hallandale, Fla./Florida Gymnastics Training Center, vault, 23.550; Fred Richard, Stoughton, Mass./Massachusetts Elite Gymnastics Academy, parallel bars, 23.200; Mandava, horizontal bar, 22.450
  • Junior Elite Level 10 18-year-old champions: All-around – 1. Nicolas Kuebler, Seattle, Wash./Metropolitan Gymnastics, 137.100; Raydel Gamboa, Phoenix, Ariz./USA Youth Fitness Center, 133.250; Dallas Hale, Frisco, Texas/WOGA Gymnastics, 131.750; Events – Kuebler, floor exercise, 23.150, pommel horse, 22.500, and still rings, 23.000; Aaron Stein, Houston, Texas/Houston Gymnastics Center, and Dave Wolma, Cypress, Texas/Cypress Academy of Gymnastics, vault, 23.450; Cameron Lee, Frisco, Texas/WOGA Gymnastics, and Joseph Pepe, Peoria, Ariz./North Valley Gymnastics, parallel bars, 23.600; Gamboa, horizontal bar, 22.300
  • Junior Elite Level 10 15-16 regional team medalists: 1. Region 3, 237.450; 2. Region 1, 237.200; 3. Region 8, 236.400
  • Junior Elite Level 10 17-18 regional team medalists: 1. Region 3, 242.050; 2. Region 5, 235.700; 3. Region 1, 233.450
For Level 10 athletes competing in the Junior Elite division, Development Program Nationals served as a qualifier for next month's U.S. Gymnastics Championships in Fort Worth, Texas, where the Men's Junior National Team will be determined. Based on performances at this week's national championships, the following athletes have been named to the Level 8/9 Junior National Team.

Level 8 Junior Elite – 11-year-olds:
  • Hayden Brown, SCATS Gymnastics
  • Nixon Miles, Gym Olympica USA
  • Hunter Reingold, Gym Olympica USA
Level 8 Junior Elite – 12-year-olds:
  • Rahul Mandava, Cypress Academy of Gymnastics
  • Maximus Kongabel, Lakeshore Academy of Art Gymnastics
  • Jakson Kurecki, EVO Gymnastics
Level 9 Junior Elite – 13-year-olds:
  • Danila Leykin, WOGA Gymnastics
  • Justin Park, North County Gymnastics
  • Zac Myers, La Fleur's
Level 9 Junior Elite – 14-year-olds:
  • Jaden Bottarini, Gymnastics Olympica USA
  • Mason Heath, Cypress Academy of Gymnastics
  • Oleksandr Shybitov, Lakeshore Academy of Art Gymnastics
  • Alex Deubler, WOGA Gymnastics (petition)
  • Grey Westmore, Gymnastics Olympica USA
Junior National
Level 8
  • Junior National Level 8 champions: All-around – 1. Giorgio Alarcon, Winter Garden, Fla./Gymnastics USA, 72.850; 2. Alan Fedak, Yorba Linda, Calif./Yorba Linda Gymnastics Academy, 71.750; 3. Idan Cohen, Plano, Texas/WOGA Gymnastics, 71.650; Events – Ethan Ezra, Los Angeles, Calif./Gymnastics Olympica USA, floor exercise, 12.400, and horizontal bar, 12.450; Halen Watterson, Frisco, Texas/WOGA Gymnastics, pommel horse, 12.650; Cohen, still rings, 12.200; Fedak, vault, 12.150; Christian Bart-Williams, Murphy, Texas/WOGA Gymnastics, parallel bars, 13.050
  • Junior National Level 8 regional team medalists: 1. Region 1, 359.800; 2. Region 3, 358.850; Region 5, 355.500
  • Junior National Level 8 club team medalists: 1. Gym Olympica USA, 219.150; 2. Lakeshore Academy of Art Gymnastics, 217.250; 3. WOGA Gymnastics, 214.950
Level 9
  • Junior National Level 9 13-year-old champions: All-around – 1. Kai Prater, Franklin, Tenn./Harpeth School of Gymnastics, 69.500; 2. Nicholas Kosarikov, Pleasanton, Calif./West Coast Olympic Gymnastics Academy, 69.000; 3. Parker Mann, Summit, N.J./Indigo Gymnastics Center, 68.900; Events – Cole Miller, Palmer, Ala./Denali Gymnastics & Fitness, floor exercise, 12.600; Jacob Mayer, Chandler, Ariz./USA Youth Fitness Center, 11.600; Carter Daniel, League City, Texas/Above the Bar Gymnastics Academy, still rings, 11.700; Kosarikov, vault, 13.200; Prater and Ty Herzing, State College, Pa./Centre Elite Gymnastics, parallel bars, 12.600; Anthony Ruscheinsky, Summit, Wis./Salto Gymnastics, horizontal bar, 11.500
  • Junior National Level 9 14-year-old champions: All-around – 1. Junnosuke Iwai, Lewisville, Texas/Texas Dreams, 73.900; 2. Jelani Scott, Cypress, Texas/Cypress Academy of Gymnastics, 73.600; 3. Joey Nieves, Littleton, Colo./5280 Gymnastics, 72.500; Events – Mikey Kristofka, Mt. Prospect, Ill./Lakeshore Academy of Art Gymnastics, floor exercise, 13.500; Luca Nacimiento, Encino, Calif./Gymnastics Olympica USA, pommel horse, 12.450, and still rings, 12.400; Iwai, vault, 13.650, and parallel bars, 13.000; Nieves, horizontal bar, 12.750
  • Junior National Level 9 regional team medalists: 1. Region 3, 364.950; 2. Region 7, 358.850; 3. Region 1, 358.400
  • Junior National Level 9 club team medalists: 1. Gymnastics Olympica USA, 224.200; 2. Cypress Academy of Gymnastics, 224.100; 3. Gymkhana Gymnastics Club and Dance Studio, 221.850
Level 10
  • Junior National Level 10 15-year-old champions: All-around – 1. Tyler Tran, Orlando, Fla./Gymnastics USA, 150.400; 2. Benjamin Aguilar, Siesta Key, Fla./EVO Gymnastics, 148.950; 3. Connor Barrow, Houston, Texas/EnRich Gymnastics and Dance Academy; Events – Aguilar, floor exercise, 26.250; Jace Hashimoto, Las Vegas, Nev./Go for It USA, pommel horse, 26.500; Niko Greenly, Reno, Nev./High Sierra Gymnastics, still rings, 25.650; Kendell Powell, Milwaukee, Wis./Salto Gymnastics, vault, 28.200; Conor Heary, Sarasota, Fla./EVO Gymnastics, parallel bars, 25.850; Robert Banks, High Point, N.C./Salem Gymnastics Center, horizontal bar, 25.400
  • Junior National Level 10 16-year-old champions: All-around – 1. Luke Esparo, North Haven, Conn./New Era Gymnastics, 153.950; 2. Kristian Grahovski, Penfield, N.Y./Rochester Gymnastics Academy, 152.500; 3. Colin Flores, Mountain House, Calif./West Coast Olympic Gymnastics Academy, 151.950; Events – Chase Mondi, Lawrence, Kan./Emerald City Gymnastics, floor exercise, 26.300; Brandon Dang, San Jose, Calif./West Coast Olympic Gymnastics Academy, pommel horse, 27.800; Esparo, still rings, 27.500; Ryan Barela, Peoria, Ariz./North Valley Gymnastics, vault, 28.750; Tas Hajdu, Las Vegas, Nev./Go for It USA, parallel bars, 27.150; Grahovski, horizontal bar, 26.250
  • Junior National Level 10 17-year-old champions: All-around – 1. Jack Critz, Huntington Beach, Calif./SCATS Gymnastics, 155.350; 2. Nathan Couture, Urbandale, Iowa/Emerge Academy, 150.400; 3. Sabastian Gordon, Old Tappan, N.J./U.S. Gymnastics Development Center II, 149.700; Events – Luke Yaklin, Canton, Ga./Zenit Gymnastics, floor exercise, 26.150; Parker Thackston, Robbinsville, N.J./Gymland/Arena Gymnastics, pommel horse, 27.100; Critz, still rings, 26.000, parallel bars, 26.650, and horizontal bar, 27.100; Will Howard, Chicago, Ill./Lakeshore Academy of Art Gymnastics, vault, 28.150
  • Junior National Level 10 18-year-old champions: All-around – 1. Lais Najjar, Oak Brook, Ill./Lakeshore Academy of Art Gymnastics, 159.000; 2. Caden Spencer, Huntington, W.Va./Bozhis Gym Nest, 154.900; 3. JoJo Buselmeier, Phoenix, Ariz./North Valley Gymnastics, 151.850; Events – Spencer, floor exercise, 26.500, vault, 29.300, and parallel bars, 26.950; Derek Schlagenhauf, Windsor, Colo./Xtreme Altitude Gymnastics, pommel horse, 27.250; Buselmeier and Matthew Piekarski, Rockville Centre, N.Y./Hotshots Gymnastics, still rings, 26.200; Ari Bekker, West Bloomfield, Mich./Michigan Elite Gymnastics Academy, horizontal bar, 25.900
  • Junior National Level 10 15-16 regional team medalists: 1. Region 1, 226.650; 2. Region 4, 225.950; 3. Region 3, 223.850
  • Junior National Level 10 17-18 regional team medalists: 1. Region 7, 234.050; 2. Region 5, 228.900; 3. Region 1, 224.900
  • Junior National Level 10 club team medalists: 1. Lakeshore Academy of Art Gymnastics, 238.400; 2. Gymnastics Olympica USA, 237.500; 3. Cypress Academy of Gymnastics, 236.800
For the first time, the men's competition was held in conjunction with the women's Level 10 national championships. To advance to the Development Program Nationals, gymnasts competed in state and regional meets where their performances qualified them based on all-around or individual event rankings.

Many current and former Men's and Women's National Team members, including Olympic and World champions, competed in the Development-National Championships-equivalent Junior Olympic National Championships before advancing to the elite level of gymnastics.

For men's artistic gymnastics, USA Gymnastics has nine regions determined by state: Region 1 – Arizona, California, Hawaii, Nevada; Region 2 – Alaska, Idaho, Montana, Oregon, Washington; Region 3 – Arkansas, Kansas, Louisiana, Missouri, Oklahoma, Texas; Region 4 – Iowa, Minnesota, Nebraska, North Dakota, South Dakota, Wisconsin; Region 5 – Illinois, Indiana, Kentucky, Michigan, Ohio; Region 6 – Connecticut, Maine, Massachusetts, New Hampshire, Rhode Island, Vermont; Region 7 – Delaware, Maryland, New Jersey, New York, Pennsylvania, Virginia, West Virginia; Region 8 – Alabama, Florida, Georgia, Mississippi, North Carolina, South Carolina, Tennessee; Region 9 – Colorado, New Mexico, Utah, Wyoming.

Athletes who have qualified from Development Program Nationals to compete in the junior division at the 2021 U.S. Gymnastics Championships are listed alphabetically below.

Hasan Aydogdu, Carlstadt, N.J./Meadowlands Gymnastics Academy
Landen Blixt, Fowlerville, Md./Infinity Gymnastics Academy
Arun Chhetri, Culver City, Calif./Gymnastics Olympica USA
Caden Clinton, Cypress, Texas/Cypress Academy of Gymnastics
Asher Cohen, Lakewood, Colo./5280 Gymnastics
Chase Davenport-Mills, Johns Creek, Ga./Roswell Gymnastics
Jack Gagamov, Mundelein, Ill./Libertyville, Gymnastics Academy
Raydel Gamboa, Phoenix, Ariz./USA Youth Fitness Center
Emmit Glover, Saratoga Springs, Utah/All American Gymnastics
Tai Gopaul, Buffalo Grove, Ill./Lakeshore Academy of Art Gymnastics
Dallas Hale, Frisco, Texas/WOGA Gymnastics
Xander Hong, Tomball, Texas/Cypress Academy of Gymnastics
Denis Irimiea, Hallandale, Fla./Florida Gymnastics Training Center
Joshua Karnes, Erie, Pa./Lakettes Gymnastics Academy
Cameron Lee, Frisco, Texas/WOGA Gymnastics
Toby Liang, Roswell, Ga./Roswell Gymnastics
Kiran Mandava, Cypress, Texas/Cypress Academy of Gymnastics
Vishal Mandava, Cypress, Texas/Cypress Academy of Gymnastics
Caleb Melton, Woodbridge, Va./Apollo Gymnastics
Toma Murakawa, Van Nuys, Calif./Gymnastics Olympica USA
Alexandru Nitache, Knoxville, Tenn./GymTek Academy
Troy Nuesca, Thousand Oaks, Calif./Gymnastics Olympica USA
Maxwell Odden, Scottsdale, Ariz./North Valley Gymnastics
Cole Partridge, Bountiful, Utah/USA Gymnastics World
Joseph Pepe, Peoria, Ariz./North Valley Gymnastics
Vahe Petrosyan, Van Nuys, Calif./Gymnastics Olympica USA
Rithik Puri, Chicago, Ill./Lakeshore Academy of Art Gymnastics
Fred Richard, Stoughton, Mass./Massachusetts Elite Gymnastics Academy
Ian Sandoval, Frisco, Texas/WOGA Gymnastics
David Shamah, Frisco, Texas/WOGA Gymnastics
Dylan Shepard, Windermere, Fla./Gymnastics USA
Landon Simpson, Bellefonte, Pa./Centre Elite Gymnastics
Aaron Stein, Houston, Texas/Houston Gymnastics Center
Kai Uemura, Chicago, Ill./Lakeshore Academy of Art Gymnastics
Erich Upton, Richmond, Texas/Iron Cross Gymnastics
Ryan Vanichtheeranont, Plainfield, Ill./Premier Gymnastics Academy West
Danilo Viciana, Marietta, Ga./Cartersville Twisters
Cailen Walker, Hercules, Calif./Head Over Heels
Bryan Woffinden, League City, Texas/Thorntons Gymnastics Center
Dave Wolma, Cypress, Texas/Cypress Academy of Gymnastics
Ignacio Yockers, Tulsa, Okla./Pride Gymnastics Academy
Nathan York, Plainfield, Ill./Premier Gymnastics Academy West