2019 World Age Group Competitions begins tomorrow
posted on 12/04/2019

TOKYO, Japan, Dec. 4, 2019 – Four 2018 World Age Group medalists are among the 58-person U.S. Team that will compete in the 2019 World Trampoline and Tumbling Age Group Competitions at the Ariake Gymnastics Center, the 2020 Olympic Games venue, in Tokyo, Japan. The four-day competition has a field of 800 gymnasts representing 40 countries. The World Age Group Competitions begins Thursday, Dec. 5, and wraps up on Dec. 8.

The four 2018 medalists on the U.S. squad are: Reed Forsee of Sebring, Fla./Elite World Gymnastics, 2018 15-16 tumbling silver; Logan McCoy of Middletown, N.J./Elite Trampoline Academy, 2018 11-12 synchronized trampoline gold; Shelby Nobuhara of Mapleton, Utah/High Altitude, 13-14 double mini-trampoline gold; and Sydney Senter of Aiea, Hawaii/Merino Trampoline Gymnastics Academy, 15-16 double-mini silver;.

The World Age Group Competitions will determine champions in trampoline, double mini-trampoline, tumbling and synchron ized trampoline for boys and girls in four age-groups. The USA is competing in three of the four age-group categories: 13-14,15-16 and 17-21. The top eight advance to the respective finals.

The competitive schedule is as follows. All times are local to Tokyo, which is 14 hours ahead of U.S. Eastern time.

Dec. 5

  • 9:30 a.m. - Opening ceremony
  • Qualifications
    • 10 a.m. - Men’s and women’s 13-14 trampoline; women’s 15-16 tumbling; women’s 17-21 double-mini
    • 1:20 p.m. - Men’s 15-16 tumbling; women’s 17-21 double-mini; men’s and women’s 11-12 synchronized trampoline
  • Finals
    • 5:30 p.m. - Men’s and women’s 13-14 trampoline; women’s 15-16 tumbling; women’s 17-21 double-mini; Men’s 15-16 tumbling; women’s 17-21 double-mini; men’s and women’s 11-12 synchronized trampoline

Dec. 6

  • Qualifications
    • 10 a.m. - Men’s and women’s 15-16 trampoline; men’s 17-21 tumbling; women’s 11-12 women’s double-mini
    • 1:20 p.m. - Women’s 17-21 tumbling; men’s 11-12 double-mini; men’s and women’s 13-14 synchronized trampoline
  • Finals
    • 5:30 p.m. - Men’s and women’s 15-16 trampoline, 17-21 tumbling, 17-21 double-mini, 11-12 synchronized trampoline

Dec. 7

  • Qualifications
    • 10 a.m. - Men’s and women’s 17-21 trampoline; men’s 11-12 tumbling; women’s 13-14 double-mini
    • 1:20 p.m. - Women’s 11-12 tumbling; men’s 13-14 double-mini; men’s and women’s 15-16 synchronized trampoline
  • Finals
    • 5:30 p.m. - Men’s and women’s 17-21 trampoline, 11-12 tumbling, 11-12 double-mini, 15-16 synchronized trampoline

Dec. 8

  • Qualifications
    • 9:30 a.m. - Men’s and women’s 11-12 trampoline; men’s 13-14 tumbling; women’s 15-16 double-mini
    • 12 p.m. - Women’s 13-14 tumbling; men’s 15-16 double-mini; men’s and women’s 17-21 synchronized trampoline
  • Finals
    • 5:30 p.m. - Men’s and women’s 11-12 trampoline, 13-14 tumbling, 15-16 double-mini, 17-21 synchronized trampoline

The entire team is listed below by discipline.

World Age Group Competitions

Trampoline

    13-14 Men
    • Gavin Britton, Bennington, Neb./Premier Gymnastics
    • Braxton Higgins, Emporia, Kansas/Skywalkers
    • Ryan MacCagnan, Colorado Springs, Colo./Stars Gymnastics
    13-14 Women
    • Ava Hernando, Holmdel, N.J./Elite Trampoline Academy
    • Rayleigh Huette, Weimar, Texas/K&L Tumbletown
    • Logan McCoy, Middletown, N.J./Elite Trampoline Academy
    • Lynlee Taylor, DeRidder, La./Twist & Shout
    15-16 Men
    • Keenan Howell, Atascadero, Calif./World Elite Gymnastics
    • Changa Anderson, Washington, D.C./Silver Stars
    • Zachary Ramacci, St John, Ind./TwistStars
    • Jace Williams, Cave Creek, Ariz./North Valley Gymnastics
    • Replacement athlete: Raf Bryant, Worthington, Ohio/Integrity Athletics
    15-16 Women
    • Maia Amano, Honalulu, Hawaii/Merino Trampoline Gymnastics Academy
    • Mary Gallagher, Middletown, N.J./Elite Trampoline Academy
    • Krista McNary, Victoria, Texas/Victoria Gymagic
    • Brooke Warzecha, Inez, Texas/Victoria Gymagic
    17-21 Men
    • Nick Francken, Pleasanton, Calif./Tornado Sport Club
    • Joey Isenberg, Martinsburg, W.Va./Elite Trampoline Academy
    • Joshua Rasoul, San Diego, Calif./World Elite Gymnastics
    • Nico Verderosa, Middletown, N.J./Elite Trampoline Academy
    • Replacement athlete: Simon Smith, Springville, Utah/High Altitude
    17-21 Women
    • Casey Primiano, Lincroft, N.J./Elite Trampoline Academy
    • Sydney Senter, Aiea, Hawaii/Merino Trampoline Gymnastics Academy
    • Shea Silhan, Lafayette, La./Trampoline and Tumbling Express
    • Trinity Van Natta, Hilliard, Ohio/Integrity Athletics
    • Replacement athlete: Susan Stringfellow, Frisco, Texas/Eagle Gymnastics Academy

Tumbling

    13-14 Men
    • Alexander Cole, Washington, D.C./Dynamite Gymnastics
    13-14 Women
    • Jill Papenhause, Tremont, Ill./CIGA
    • Lizzie Roiger, East Peoria, Ill./CIGA
    • Zuzu Smith, Munster, Ind./DuPage Cheer and Power Tumbling
    • Sophia Krueger, Morton, Ill./CIGA
    • Replacement athlete: Nastia Katchalova, Lakeland, Fla./Elite World Gymnastics
    15-16 Men
    • Raf Bryant, Worthington, Ohio/Integrity Athletics
    • Zeke Dayton, Salt Lake City, Utah/Wasatch
    • Dominic Dumas, Joplin, Mo./Extreme
    • Aniket Rahane, Ventura Calif./Team Legacy
    • Replacement athlete: Alex Balinbin, Kenner, La./Elmwood
    15-16 Women
    • Miah Bruns, St John, Ind./World Champions Centre
    • Shelby Nobuhara, Mapleton, Utah/High Altitude
    • Tia Taylor, Knoxville, Tenn./Premier Athletics
    • Morgan Vermillion, Pekin, Ill./CIGA
    17-21 Men
    • Reed Forsee, Sebring, Fla./Elite World Gymnastics
    • Patrick Lyell, Kenner, La./Elmwood Gymnastics Academy
    • Max Lively, Frisco, Texas/Eagle Gymnastics Academy
    17-21 Women
    • Caitlyn Crawford, Reston, Va./Capital Gymnastics National Training Center
    • Ellie Kirane, Belvidere, Ill./Gymnastic Academy of Rockford
    • Daniela Zavala, Loves Park, Ill./Gymnastic Academy of Rockford

Double mini-trampoline

    13-14 Men
    • Braxton Higgins, Emporia, Kansas/Skywalkers
    • Ryan MacCagnan, Colorado Springs, Colo./Stars Gymnastics
    • Cristian Orth, San Diego, Calif./So Cal TTC
    • Jayce Percival, Humble, Texas/Gymnast Factory
    • Replacement athlete: Alexander Cole, Washington, D.C./Dynamite Gymnastics
    13-14 Women
    • Ava Binkowski, Naperville, Ill./ESCX
    • Sahanna Doherty, Spring Grove, Ill./Fox Valley T&T
    • Sharlotta Mozes, Gilbert, Ariz./Air Sports
    • Madison Zander, Franklin, Tenn./Let It Shine
    • Replacement athlete: Logan McCoy, Middletown, N.J./Elite Trampoline Academy
    15-16 Men
    • Changa Anderson, Washington, D.C./Silver Stars
    • Dominic Dumas, Joplin, Mo./Air Extreme
    • Charlie Larson, White Bear Lake, Minn./Gypsy Flyers
    • Andy Kehias, Bloomington, Ill./Top Star
    • Replacement athlete: Tomas Minc, Chevy Chase, Md./Dynamite Gymnastics
    15-16 Women
    • Maia Amano, Honalulu, Hawaii/Merino Trampoline Gymnastics Academy
    • Andi Holmes, Phoenix, Ariz./North Valley Gymnastics
    • Shelby Nobuhara, Mapleton, Utah/High Altitude
    • Allie Singer, Ladera Ranch, Calif./World Elite Gymnastics
    • Replacement athlete: Aliah Raga, Denton, Md./Dulles Gymnastics
    17-21 Men
    • Trevor Harder, Winston-Salem, N.C./Carolina Elite Trampoline Academy
    • Randy Holmes, Goshen, Ohio/Gymnastics Central
    • Joshua Rasoul, San Diego, Calif./World Elite Gymnastics
    • Weston Sitz, Prosper, Texas/Eagle Gymnastics Academy
    • Replacement athlete: Nick Francken, Pleasanton, Calif./Tornado Sport Club
    17-21 Women
    • Susan Gill, Ladera Ranch, Calif./Eagle Gymnastics
    • Mikaela Hunter, Camarillo, Calif./Coach Patty’s Gymnastics
    • Ariel Kibler, Arthur, Ill./Gymnastics Central
    • Trinity Van Natta, Hilliard, Ohio/Integrity Athletics

The athletes for the age categories of 13-14 and 15-16 were identified following the USA Gymnastics Championships. For the 17-21 age group, the top two of three scores for each athlete from the VIP Classic, Elite Challenge and USA Gymnastics Championships were used.