USA Gymnastics announces U.S. T&T Teams for 2019 World Championships, World Age Group Competitions
posted on 10/22/2019

LAKE PLACID, N.Y., Oct. 22, 2019 – Following the recent World Championships Selection Camp at the U.S. Olympic and Paralympic Training Center in Lake Placid, N.Y., USA Gymnastics announced the gymnasts, including replacement athletes, who will represent the United States at the 2019 World Championships, which are slated for Nov. 26-Dec. 1, and the 2019 World Trampoline and Tumbling Age Group Competitions, Dec. 5-8, at the 2020 Olympic Games venue, Ariake Gymnastics Center, in Tokyo, Japan.

This year’s World Championships is part of the qualification process for the 2020 Games. The top eight men and eight women in the final will qualify their country for the Games, with a maximum of one gymnast per country. Additionally, World champions will be determined in trampoline, synchronized trampoline, tumbling and double mini-trampoline. The World Age Group Competitions will determine champions in trampoline, double mini-trampoline and tumbling for boys and girls in four age-groups. The USA is competing in three of the four age-group categories: 13-14, 15-16 and 17-21.

Selection to the World Championships Team was based on the criteria in the official selection procedures, using the top two of the three scores from the Elite Challenge, USA Gymnastics Championships and the selection camp. For the World Age Group Competitions, the athletes for the age categories of 13-14 and 15-16 were identified following the USA Gymnastics Championships. For the 17-21 age group, the top two of three scores for each athlete from the VIP Classic, Elite Challenge and USA Gymnastics Championships were used.

The teams for both events are listed below by discipline.
 

World Championships:

Nov. 26-Dec. 1

Trampoline

    Men
    • Cody Gesuelli, Huntsville, Ala./Merino Trampoline Gymnastics Academy
    • Jeffrey Gluckstein, Atlantic Highlands, N.J./Elite Trampoline Academy
    • Ruben Padilla, Oakley, Calif./Wasatch Trampoline & Tumbling
    • Aliaksei Shostak, Youngsville, La./Trampoline and Tumbling Express
    • Replacement athlete: Isaac Rowley, Allen, Texas/Eagle Gymnastics Academy (traveling)
    Women
    • Nicole Ahsinger, Lafayette, La./Trampoline and Tumbling Express
    • Ellen Heinen, Lafayette, La./Trampoline and Tumbling Express
    • Alyssa Oh, Rocklin, Calif./World Elite Gymnastics
    • Jessica Stevens, Ellicott City, Md./Fairland Gymnastics
    • Replacement athlete: Kayttie Nakamura, Honolulu/Merino Trampoline Gymnastics Academy (traveling)

Tumbling

    Men
    • Kaden Brown, Herriman, Utah/Wasatch Trampoline & Tumbling
    • Haydn Fitzgerald, Sammamish, Wash./Cascade Gymnastics
    • Brandon Krzynefski, Centreville, Va./Capital Gymnastics National Training Center
    • Alex Renkert, Columbus, Ohio/Integrity Athletics
    Women
    • Hope Bravo, Waco, Texas/Eagle Gymnastics Academy
    • Eve Doudican, Bixby, Okla./Oklahoma Extreme Tumbling
    • Ashley McDonald, Lindon, Utah/High Altitude
    • Isabel Steinmetz, Batavia, Ohio/Gymnastics Central

Double mini-trampoline

    Men
    • Noah Orr, Phoenix, Ariz./Air Sports Unlimited
    • Ruben Padilla, Oakley, Calif./Wasatch Trampoline & Tumbling
    • Alex Renkert, Columbus, Ohio/Integrity Athletics
    • Simon Smith, Springville, Utah/High Altitude
    • Replacement athlete: Trevor Harder, Winston-Salem, N.C./Carolina Elite Trampoline Academy (traveling)
    Women
    • Kiley Lockett, Oceanside, Calif./World Elite Gymnastics
    • Kayttie Nakamura, Honolulu, Hawaii/Merino Trampoline Gymnastics Academy
    • Sydney Senter, Aiea, Hawaii/Merino Trampoline Gymnastics Academy
    • Tristan Van Natta, Hilliard, Ohio/Integrity Athletics
    • Replacement athlete: Lacey Jenkins, Mattoon, Ill./Integrity Athletics (traveling)
World Age Group Competitions:

Dec. 5-8

Trampoline

    13-14 Men
    • Gavin Britton, Bennington, Neb./Premier Gymnastics
    • Braxton Higgins, Emporia, Kansas/Skywalkers
    • Ryan MacCagnan, Colorado Springs, Colo./Stars Gymnastics
    13-14 Women
    • Ava Hernando, Holmdel, N.J./Elite Trampoline Academy
    • Rayleigh Huette, Weimar, Texas/K&L Tumbletown
    • Logan McCoy, Middletown, N.J./Elite Trampoline Academy
    • Lynlee Taylor, DeRidder, La./Twist & Shout
    15-16 Men
    • Keenan Howell, Atascadero, Calif./World Elite Gymnastics
    • Changa Anderson, Washington, D.C./Silver Stars
    • Zachary Ramacci, St John, Ind./TwistStars
    • Jace Williams, Cave Creek, Ariz./North Valley Gymnastics
    • Replacement athlete: Raf Bryant, Worthington, Ohio/Integrity Athletics
    15-16 Women
    • Maia Amano, Honalulu, Hawaii/Merino Trampoline Gymnastics Academy
    • Mary Gallagher, Middletown, N.J./Elite Trampoline Academy
    • Krista McNary, Victoria, Texas/Victoria Gymagic
    • Brooke Warzecha, Inez, Texas/Victoria Gymagic
    17-21 Men
    • Nick Francken, Pleasanton, Calif./Tornado Sport Club
    • Joey Isenberg, Martinsburg, W.Va./Elite Trampoline Academy
    • Joshua Rasoul, San Diego, Calif./World Elite Gymnastics
    • Nico Verderosa, Middletown, N.J./Elite Trampoline Academy
    • Replacement athlete: Simon Smith, Springville, Utah/High Altitude
    17-21 Women
    • Casey Primiano, Lincroft, N.J./Elite Trampoline Academy
    • Sydney Senter, Aiea, Hawaii/Merino Trampoline Gymnastics Academy
    • Shea Silhan, Lafayette, La./Trampoline and Tumbling Express
    • Trinity Van Natta, Hilliard, Ohio/Integrity Athletics
    • Replacement athlete: Susan Stringfellow, Frisco, Texas/Eagle Gymnastics Academy

Tumbling

    13-14 Men
    • Alexander Cole, Washington, D.C./Dynamite Gymnastics
    13-14 Women
    • Jill Papenhause, Tremont, Ill./CIGA
    • Lizzie Roiger, East Peoria, Ill./CIGA
    • Zuzu Smith, Munster, Ind./DuPage Cheer and Power Tumbling
    • Sophia Krueger, Morton, Ill./CIGA
    • Replacement athlete: Nastia Katchalova, Lakeland, Fla./Elite World Gymnastics
    15-16 Men
    • Raf Bryant, Worthington, Ohio/Integrity Athletics
    • Zeke Dayton, Salt Lake City, Utah/Wasatch
    • Dominic Dumas, Joplin, Mo./Extreme
    • Aniket Rahane, Ventura Calif./Team Legacy
    • Replacement athlete: Alex Balinbin, Kenner, La./Elmwood
    15-16 Women
    • Miah Bruns, St John, Ind./World Champions Centre
    • Shelby Nobuhara, Mapleton, Utah/High Altitude
    • Tia Taylor, Knoxville, Tenn./Premier Athletics
    • Morgan Vermillion, Pekin, Ill./CIGA
    17-21 Men
    • Reed Forsee, Sebring, Fla./Elite World Gymnastics
    • Patrick Lyell, Kenner, La./Elmwood Gymnastics Academy
    • Max Lively, Frisco, Texas/Eagle Gymnastics Academy
    17-21 Women
    • Caitlyn Crawford, Reston, Va./Capital Gymnastics National Training Center
    • Ellie Kirane, Belvidere, Ill./Gymnastic Academy of Rockford
    • Daniela Zavala, Loves Park, Ill./Gymnastic Academy of Rockford

Double mini-trampoline

    13-14 Men
    • Braxton Higgins, Emporia, Kansas/Skywalkers
    • Ryan MacCagnan, Colorado Springs, Colo./Stars Gymnastics
    • Cristian Orth, San Diego, Calif./So Cal TTC
    • Jayce Percival, Humble, Texas/Gymnast Factory
    • Replacement athlete: Alexander Cole, Washington, D.C./Dynamite Gymnastics
    13-14 Women
    • Ava Binkowski, Naperville, Ill./ESCX
    • Sahanna Doherty, Spring Grove, Ill./Fox Valley T&T
    • Sharlotta Mozes, Gilbert, Ariz./Air Sports
    • Madison Zander, Franklin, Tenn./Let It Shine
    • Replacement athlete: Logan McCoy, Middletown, N.J./Elite Trampoline Academy
    15-16 Men
    • Changa Anderson, Washington, D.C./Silver Stars
    • Dominic Dumas, Joplin, Mo./Air Extreme
    • Charlie Larson, White Bear Lake, Minn./Gypsy Flyers
    • Andy Kehias, Bloomington, Ill./Top Star
    • Replacement athlete: Tomas Minc, Chevy Chase, Md./Dynamite Gymnastics
    15-16 Women
    • Maia Amano, Honalulu, Hawaii/Merino Trampoline Gymnastics Academy
    • Andi Holmes, Phoenix, Ariz./North Valley Gymnastics
    • Shelby Nobuhara, Mapleton, Utah/High Altitude
    • Allie Singer, Ladera Ranch, Calif./World Elite Gymnastics
    • Replacement athlete: Aliah Raga, Denton, Md./Dulles Gymnastics
    17-21 Men
    • Trevor Harder, Winston-Salem, N.C./Carolina Elite Trampoline Academy
    • Randy Holmes, Goshen, Ohio/Gymnastics Central
    • Joshua Rasoul, San Diego, Calif./World Elite Gymnastics
    • Weston Sitz, Prosper, Texas/Eagle Gymnastics Academy
    • Replacement athlete: Nick Francken, Pleasanton, Calif./Tornado Sport Club
    17-21 Women
    • Susan Gill, Ladera Ranch, Calif./Eagle Gymnastics
    • Mikaela Hunter, Camarillo, Calif./Coach Patty’s Gymnastics
    • Ariel Kibler, Arthur, Ill./Gymnastics Central
    • Trinity Van Natta, Hilliard, Ohio/Integrity Athletics