U.S. Junior, Junior Olympic champions crowned at USA Gymnastics Championships
posted on 07/07/2018

GREENSBORO, N.C., July 7, 2018 – More than 1,500 athletes competed in the 2018 USA Gymnastics Championships in Greensboro, N.C., this past week at the Greensboro (N.C.) Coliseum Complex. The following is a list of U.S. Junior Olympic champions for acrobatic gymnastics, rhythmic gymnastics and trampoline and tumbling during the five days of competition.

Rhythmic Gymnastics

    Level 7, Age Group A: 1, Gabriella Shu, Iliana Rhythmic, 47.200
    Level 7, Age Group B: 1, Victoria Gonikman, NorthWest Rhythmic, 48.050
    Level 7, Age Group C: 1, Rin Keys, Burlo Gymnastics, 48.850

    Level 8, Age Group A: 1, Maya Weinstein, Isadora, 44.800
    Level 8, Age Group B: 1, Camiah Kuno, Isadora, 48.650
    Level 8, Age Group C: 1, Gemma Gow, Rhythmic Dreams, 48.900

    Level 9, Junior Group A: 1, Katherine Zhu, Emerald City, 51.950
    Level 9, Junior Group B: 1, Catherine Holen, Twin Cities Rhythmic, 48.400
    Level 9, Hopes: 1. Mikayla Yang, Texas Rhythmic, 45.700
    Level 9, Senior: 1, Aleksandra Sklioutovskaya, Princeton Gym, 51.750

    Hopes: All-Around: 1, Veronica Portnov, Iliana Rhythmic, 49.918
Acrobatic Gymnastics
    Level 6, Women’s Pair, Group 1: 1, Saucier/Soldatova, Xtreme Acro, 27.000
    Level 6, Women’s Pair, Group 2: 1, Ducote, Roberson, NOLA, 27.100
    Level 7, Women’s Pair, Group 1: 1, Couvillon/Goody, NOLA, 34.900
    Level 7, Women’s Pair, Group 2: 1, Heinrich/Zubiate, AGSA, 34.550
    Level 8, Women’s Pair, Group 1: 1, Corbett/Jackson-Kimball, 71.300
    Level 8, Women’s Pair, Group 2: 1, Lizama/Pirtle, AGSA, 71.100
    Level 9, Women’s Pair: 1, Comnick/Williams, Realis, 70.450
    Level 10, Women’s Pair: 1, Hughes/Teague, BGC, 66.950
    Women’s Pair, 11-16: 1, Davis/Jacobs, AGSA, 52.300
    Junior Elite, Women’s Pair, 12-18: Nisevich/Tenenbaum, Paramount, 76.810

    Level 6, Women’s Group 1: 1, Garcia/Ruiz/Ulyanova, Xtreme Acro, 27.200
    Level 6, Women’s Group 2: 1, Durkin/Juthani/Tur, Rising Star, 26.700
    Level 7, Women’s Group 1: 1, Belaigorod/LaNeve/Meinardus, WOGA, 34.700
    Level 7, Women’s Group 2: 1, Giacomazzi/Jackson-Kimball/Sahn, WCTC, 34.250
    Level 8, Women’s Group 1: 1, Belluscio/Clark/Vesper, Xtreme Acro, 70.400
    Level 8, Women’s Group 2: 1, Bluestein/Johnson/Wang, Xtreme Acro, 69.850
    Level 9, Women’s Group: 1, Chen/Feller/Wang, Xtreme Acro, 70.000
    Level 10, Women’s Group: 1, Bess-Bader/Needham/Shelton-Smith, ATA, 70.450
    Junior Elite, Women’s Group, 11-16: 1, Bakman/Nguyen/Nguyen, WOGA, 53.900
    Junior Elite, Women’s Group, 12-18: 1, Brogden/Patel/Rosilier, AGSA, 79.700

    Level 6, Mixed Pair: 1, Plummer/Stoker, 26.100
    Level 7, Mixed Pair: 1, Kipp/Sedlak, BGC, 33.900
    Level 8, Mixed Pair: 1, Coleman/Ivey, ATA, 69.700
    Level 9, Mixed Pair: 1, Seeger/Steele, Tumble U, 66.900
    Mixed Pair, 11-16: 1, Powell/Powell, Xtreme Acro, 51.300
    Junior Elite Mixed Pair, 12-18: Alvarez/Breen, Realis, 74.710

    Level 6, Men’s Pair: 1, Davis/Wolf, Kilgore, 26.100
    Level 7, Men’s Pair: 1, Slaven/Thompson, SSYMCA, 31.500
    Level 8, Men’s Pair: 1, Buckshaw/LeClaire, EAGC, 63.300
    Junior Elite, Men’s Pair, 12-18: 1, Brooks/Seither, CCG, 80.260

    Level 7, Men’s Group: 1, Alexander/Bloomfield/Chaves George/Digonis, BGC, 32.600
    Level 8, Men’s Group, 11-16: 1, Chang/Freed/Lacy/Shields, EAGC, 53.350
Trampoline and Tumbling
    Level 9, Women’s Synchro, 12U: 1, Carroll/Goldman, Maximum Athletic Center, 38.900
    Level 9, Women’s Synchro, 13+: 1, Deller/Slick, Oklahoma Extreme Tumbling, 40.500
    Level 10, Women’s Synchro, 14U: Cina/Domengeaux, T&T Express, 41.200
    Level 10, Women’s Synchro, 15+: 1, Bernard/Born, Airborn Gymnastics and Dance, 38.900
    Youth Elite, Women’s Synchro, 11-12: 1, Dehanes/Garafalo, ETA, 116.100
    Youth Elite, Women’s Synchro, 13-14: 1, Hernando/McCoy, ETA, 124.100
    Open Elite, Women’s Synchro: 1. Mazza/Primiano, ETA, 117.900
    Junior, Women’s Synchro: 1, Garza/McNary, Gymagic, 123.600

    Level 9, Men’s Synchro, 12U: 1, Kosarikov/Sheyman, Tornado Sport Club, 39.400
    Level 9, Men’s Synchro, 13+: 1, Oglesby/Smith, Amplify Gymnastics, 37.600
    Level 10, Men’s Synchro, 14U: 1, Betz/Norris, Xtreme Gymnastics and Trampoline, 34.900
    Level 10, Men’s Synchro, 15+: 1, Sulistyo/Yerxa, Gypsy Flyers, 39.300
    Youth Elite, Men’s Synchro, 11-12: 1, Lichtman/Tocci, Garden State, 76.600
    Youth Elite, Men’s Synchro, 13-14: 1, Higgins/Maccagnan, Skywalkers, 116.900
    Open Elite, Men’s Synchro: 1, Loynd/Warder, SGT, 96.200
    Junior, Men’s Synchro: 1, Harder/Reagan, Flip Force NC, 117.500

    Level 8, Women’s Trampoline, U10: 1, Czarina Rodriguez, Dynamite Academy of Gymnastics, 60.100
    Level 8, Women’s Trampoline, 11-12: 1, Jaden McCarter, Manning Gymnastics Centerplex, 57.400
    Level 8, Women’s Trampoline, 13-14: 1, Emanuela Alii, Premier Athletics Knoxville, 57.200
    Level 9, Women’s Trampoline, U10: 1, Anabella Ursu, ETA, 90.000
    Level 9, Women’s Trampoline, 11-12: 1, Kaitlyn Sima, Oklahoma Extreme, 93.800
    Level 9, Women’s Trampoline, 13-14: 1, Ellison Fisher, Oklahoma Extreme, 89.900
    Level 9, Women’s Trampoline, 15+: 1, Avery Slick, Oklahoma Extreme, 91.500
    Level 10, Women’s Trampoline, 10U: 1, Alexandra Mytnik, Rising Stars, 129.975
    Level 10, Women’s Trampoline, 11-12: 1, Mary Deary Lehman, TEG, 135.045
    Level 10, Women’s Trampoline, 13-14: 1, Caroline Walker, Eagle Gymnastics Texas, 137.610
    Level 10, Women’s Trampoline, 15+: 1, Katherine Omo-Osagie, Infinite Bounds, 138.036
    Youth Elite, Women’s Trampoline, 11-12: 1. Logan McCoy, ETA, 141.990
    Youth Elite, Women’s Trampoline, 13-14: 1. Krista McNary, Gymagic, 144.780
    Open Elite Women’s Trampoline: 1, Maya Yesharim, World Elite, 135.735
    Junior Women’s Trampoline: 1, Miah Bruns, Fairland, 148.280

    Level 8, Men’s Trampoline, 11-12: 1, Noah Lowry, Victoria Gymagic Inc., 58.600
    Level 8, Men’s Trampoline, 13-14: 1, Jack Geis, Xtreme Gymnastics and Trampoline, 56.900
    Level 9, Men’s Trampoline, U10: 1, Alexander Rozenshteyn, ETA, 93.100
    Level 9, Men’s Trampoline, 11-12: 1, Samuel Sheyman, Tornado Sport Club, 93.100
    Level 9, Men’s Trampoline, 13-14: 1, Brian Rutter, Flip Over Gymnastics, 88.800
    Level 9, Men’s Trampoline, 15+: 1, Sebastian Lawrence, STLE, 90.400
    Level 10, Men’s Trampoline, 10U: 1, Alexander Rozenshteyn, ETA, 93.100
    Level 10, Men’s Trampoline, 11-12: 1, Gavin Britton, Premier Gymnastics, 134.145
    Level 10, Men’s Trampoline, 13-14: 1, Kieran Roos, Xtreme, 135.585
    Level 10, Men’s Trampoline, 15+: 1, Keith Eldridge, Integrity Athletics, 141.875
    Youth Elite, Men’s Trampoline, 10U: 1. Nate Erkert, High Energy, 121.415
    Youth Elite, Men’s Trampoline, 11-12: 1. Matthew Tocci, Garden State, 139.405
    Youth Elite, Men’s Trampoline, 13-14: 1. Changa Anderson, Silver Stars, 145.935
    Open Elite Men’s Trampoline: 1, Michael Malvone, ETA, 138.710
    Junior Men’s Trampoline: 1, Logan Gilbert, 3TI, 152.905

    Level 8, Women’s Double-Mini, 10U: 1, Victoria Azarov, Legacy Elite Athletics, 60.600
    Level 8, Women’s Double-Mini, 11-12: 1, Mia Demouy, Eagle Gymnastics Academy, 62.100
    Level 8, Women’s Double-Mini, 13-14: 1, Grace Smith, Eagle Gymnastics Texas, 61.800
    Level 8, Women’s Double-Mini, 15+: 1, Sophie Duesman, The Palaestra, 61.100
    Level 9, Women’s Double-Mini, 10U: 1, Chloe Hatch, Wasatch, 92.300
    Level 9, Women’s Double-Mini, 11-12: 1, Ksenia Karpushkina, Gymnastics Du Sol, 95.000
    Level 9, Women’s Double-Mini, 13-14: 1, Mya Millikin, Eagle Gymnastics Texas, 95.400
    Level 9, Women’s Double-Mini, 15+: 1, Abigail Unger, Wcc, 93.600
    Level 10, Women’s Double-Mini, 10U: 1, Skyelar Hawk, Eagle Gymnastics Texas, 126.500
    Level 10, Women’s Double-Mini, 11-12: 1, Leah Garafalo, Garden State, 126.000
    Level 10, Women’s Double-Mini, 13-14: 1, Jessica Francis, 3TI, 127.000
    Level 10, Women’s Double-Mini, 15+: 1, Ellie Clater, World Elite, 130.200
    Youth Elite Women’s Double-Mini, 11-12: 1, Reese Nichols, Kris Power Tumbling, 127.200
    Youth Elite Women’s Double-Mini, 13-14: 1, Shelby Nobuhara, High Altitude, 133.900
    Open Elite Women’s Double-Mini: 1, Paulina Holmberg, Gypys Flyers Eagan, 130.600
    Junior Women’s Double-Mini: 1, Kayttie Nakamura, Hawaii, 136.600

    Level 8, Men’s Double-Mini, 10U: 1, Oliver Czekmany, World Elite, 59.600
    Level 8, Men’s Double-Mini, 11-12: 1, Noah Lowry, Victoria Gymagic Inc., 60.800
    Level 8, Men’s Double-Mini, 13-14: 1, Jace Beckwith, Suncoast TNT, 60.100
    Level 8, Men’s Double-Mini, 15+: 1, Christian Pearce, Eagle Gymnastics Academy, 60.800
    Level 9, Men’s Double-Mini, 10U: 1, Aiden Shackleton, Midwest Training, 90.700
    Level 9, Men’s Double-Mini, 11-12: 1, Charles Medlock, Gypsy Flyers, 93.700
    Level 9, Men’s Double-Mini, 13-14: 1, Joshua Bly, Suncoast TNT, 94.200
    Level 9, Men’s Double-Mini, 15+: 1, Brenden Mickelsen, DeVeau’s, 95.300
    Level 10, Men’s Double-Mini, 10U: 1. Nate Erkert, High Energy, 123.400
    Level 10, Men’s Double-Mini, 11-12: 1, Reilly Lichtman, Garden State, 122.600
    Level 10, Men’s Double-Mini, 13-14: 1, Carter Black, NVG, 131.400
    Level 10, Men’s Double-Mini, 15+: 1, Smith Light, Integrity Athletics, 132.700
    Youth Elite Men’s Double-Mini, 11-12: 1, Cristian Orth, Flip Force, 129.100
    Youth Elite Men’s Double-Mini, 13-14: 1, Changa Anderson, Silver Stars, 137.700
    Open Elite Men’s Double-Mini: 1, Emilio Lehmer, NVG, 132.600
    Junior Men’s Double-Mini: 1, Andrew Kehias, Top Star, 137.900

    Level 8, Women’s Tumbling, 10U: 1, Hannah Holland, Midwest Training, 56.600
    Level 8, Women’s Tumbling, 11-12: 1, Olivia Pierce, Elmwood, 59.900
    Level 8, Women’s Tumbling, 13-14: 1, Grace Smith, Eagle Gymnastics Academy, 57.400
    Level 9, Women’s Tumbling, 10U: 1, Haley Clark, MTGA, 80.100
    Level 9, Women’s Tumbling, 11-12: 1, MaryDeary Lehman, TEG, 86.400
    Level 9, Women’s Tumbling, 13-14: 1, Presley Peterson, Head Over Heels UT, 87.500
    Level 9, Women’s Tumbling, 15+: 1, Jamie Patel, Faith Flip, 86.300
    Level 10, Women’s Tumbling, 10U: 1, Skyelar Hawk, Eagle Gymnastics Texas, 114.200
    Level 10, Women’s Tumbling, 13-14: 1, Tori Fowler, Trevinos, 120.600
    Level 10, Women’s Tumbling, 15+: 1, Faith Bowers, Eagle Gymnastics Texas, 118.700
    Youth Elite Women’s Tumbling, 11-12: 1, Zuzu Smith, Midwest Training, 123.400
    Youth Elite Women’s Tumbling, 13-14: 1, Shelby Nobuhara, High Altitude, 122.300
    Open Elite Women’s Tumbling: 1, Isabel Steinmetz, GCEN, 117.800
    Junior Women’s Tumbling: 1, Eve Doudican, Oklahoma Extreme, 136.600

    Level 8, Men’s Tumbling, 10U: 1, Aiden Shackleton, Midwest Training, 57.300
    Level 8, Men’s Tumbling, 11-12: 1, Kamren Smith, FlipCity South, 54.900
    Level 8, Men’s Tumbling, 13-14: 1, Connor Shemenski, Integrity Athletics, 58.100
    Level 8, Men’s Tumbling, 13-14: 1, Antonio Vowell, Premier Athletics Knoxville, 55.800
    Level 9, Men’s Tumbling, 10U: 1, Daniel Jarman, Wasatch, 88.900
    Level 9, Men’s Tumbling, 11-12: 1, Ethan He-Miller, Dulles Gymnastics, 81.100
    Level 9, Men’s Tumbling, 13-14: 1, Eli Lubell, STRM, 89.200
    Level 9, Men’s Tumbling, 15+: 1, Christopher Daniels, Galaxy, 88.100
    Level 10, Men’s Tumbling, 11-12: 1, Xavier Harper, Premier Athletics, 117.100
    Level 10, Men’s Tumbling, 13-14: 1, Gage Sieren, Twist and Shout, 113.600
    Level 10, Men’s Tumbling, 15+: 1, Smith Light, Integrity Athletics, 123.600
    Youth Elite Men’s Tumbling, 13-14: 1, Alex Balinbin, Elmwood, 124.600
    Open Elite Men’s Tumbling: 1, Max Lively, Oklahoma Extreme, 126.600
    Junior Men’s Tumbling: 1, Haydn Fitzgerald, SGA Ballard, 147.800