Junior Olympic champions crowned in Providence
posted on 06/14/2016

PROVIDENCE, R.I. – More than 1,200 athletes competed in the 2016 USA Gymnastics Championships in Providence, R.I., June 8-13, 2016, at the Rhode Island Convention Center and the Dunkin’ Donuts Center. The following is a list of Junior Olympic champions over six days of competition.

Rhythmic Gymnastics

Level 7, Age Group A: 1, Veronica Portnov, Iliana Rhythmic, 42.600
Level 7, Age Group B: 1, Ciel Arzandlyan, RAL, 45.200
Level 7, Age Group C: 1, Isabella Richardson, Eurogymnastics, 46.200
Level 7, Age Group D: 1, Anahit Hayrapetyan, Rhythmic Olympica, 39.500
Level 7, Team Results: 1, Region 1, 176.900

Level 8, Age Group A: 1, Jenna Zhao, Vitrychenko, 42.600
Level 8, Age Group B: 1, Lisa Gerasimova, Isadora, 44.700
Level 8, Age Group C: 1, Angela Wang, Emerald City, 44.150
Level 8, Age Group D: 1, Baifan Zhou, North-East Rhythmics, 43.350
Level 8, Team Results: 1, Region 1, 174.950

Hopes: All-Around: 1, Kristina Yakubets, Iliana Rhythmic, 52.300
Hopes, Rope: 1, Kristina Yakubets, Iliana Rhythmic, 13.000
Hopes, Hoop: 1, Naomi Skotnikov, Vitrychenko, 12.550
Hopes, Ball: 1, Kristina Yakubets, Iliana Rhythmic, 13.400
Hopes, Clubs: 1, Kristina Yakubets, Iliana Rhythmic, 13.700

Juniors, All-Around: 1, Karrine Desinova, NSR, 61.800
Juniors, Rope: 1, Karrine Desinova, NSR, 15.250
Juniors, Hoop: 1, Lili Mizuno, CYC, 15.600
Juniors, Ball: 1, Karrine Desinova, NSR, 15.450
Juniors, Clubs: 1, Lili Mizuno, CYC, 15.850

Acrobatic Gymnastics

Level 6, Women's Pair, U11: 1, Rodriguez, Williams, Xtreme Air, 18.233
Level 6, Women’s Pair, 12-13: 1, Earl/Koenig, BGC, 18.467
Level 6, Women’s Pair, 14-15: 1, Bess-Bader/Varma, ATA, 18.367
Level 6, Women’s Pair, 16+: Theis/Wall, BGC, 17.400
Level 7, Women’s Pair, U11: 1, DeSousa/Fileva, Xtreme Acro, 25.267
Level 7, Women’s Pair, 12-13: 1, Powers/Rareshide, NOLA, 26.633
Level 7, Women’s Pair, 14-15: 1, Beckman/Oschner, AGSA, 26.900
Level 7, Women’s Pair, 16+: 1, Bartoo/Waggoner, Xtreme Acro, 26.067
Level 8, Women’s Pair, U11: 1, DeSantis/Morgan, CCG, 52.700
Level 8, Women’s Pair, 12-13: 1, Atkins/Ochsner, AGSA, 52.767
Level 8, Women’s Pair, 14-15: 1, Aamodt/Guillot, CCG, 53.367
Level 8, Women’s Pair, 16+: 1, Gonzales/Richard, Aerials, 50.467
Level 9, Women’s Pair, Dynamic, 12-13: 1, Gonzales/Wells, Aerials, 25.933
Level 9, Women’s Pair, Dynamic, 14-15: 1, Dowling/Moran, AGSA, 26.600
Level 9, Women’s Pair, 16+: 1, Meyer/Prevost, Xtreme Acro, 52.933
Level 10, Women’s Pair: 1, Davis/Jones, AGSA, 53.400
Junior, Women’s Pair, 11-16: 1, Diamond/Heinz, AGSA, 55.300
Junior Elite, Women’s Pair, 12-18: Conway/Seither, CCG, 81.667
Junior Elite, Women’s Pair, 13-19: 1, Chimwala/Williamson, WOGA, 77.337

Level 6, Women’s Group, 14-15: 1, Chilla/Khaliq/Rohan, Xtreme Acro, 18.300
Level 7, Women’s Group, U11: 1, Andrews/Bakke, Jenson, AGSA, 25.367
Level 7, Women’s Group, 12-13: 1, Gruver/Ruede, Stevens, BGC, 25.567
Level 7, Women’s Group, 14-15: 1, Fileva/Freeman/Shariati, Xtreme Acro, 25.200
Level 7, Women’s Group, 16+: 1, Lodico/Palmer/Wheeler, 1st Class, 25.533
Level 8, Women’s Group, 12-13: 1, Nowak/Taradalsky/Zhao, ATA, 53.267
Level 8, Women’s Group, 14-15: 1, Gardner/Jones/Jones, AGSA, 53.400
Level 8, Women’s Group, 16+: 1, Bartoo/Powell/Royes-Fletcher, Xtreme Acro, 53.633
Level 9, Women’s Group, 12-13: 1, Prevost/Wang/Wooden, Xtreme Acro, 26.700
Level 9, Women’s Group, 14-15: 1, Bangoura/Buntman/Chang, EAGC, 52.367
Level 9, Women’s Group, 16+: 1, Borcherding/Vonder Haar/Vonder Haar, Show-Me Acro, 50.633
Level 10, Women’s Group: 1, Deshpande/Servellon/Witana, ATA, 54.167
Juniors, Women’s Group, 11-16: 1, Gruendler/Kirchner/Leinonen, AGSA, 55.333
Junior Elite, Women’s Group, 12-18: 1, Grafov/Kicza/Pountnay, EAGC, 81.167
Junior Elite, Women’s Group, 13-19: 1, Handel/Jones/Mercer, Xtreme Acro, 84.697

Level 6, Mixed Pair, U11: 1: Ivey/Knoth, ATA, 17.467
Level 6, Mixed Pair, 12-13: 1, Kidd/Shih, ATA, 17.167
Level 6, Mixed Pair, 14-15: 1, Bluestein/Rollman, Xtreme Acro, 15.533
Level 7, Mixed Pair, 12-13: Munoz/Robinson, AGSA, 25.100
Level 7, Mixed Pair, 14-15: 1, Maune/Vonder Harr, Show-Me Acro, 20.033
Level 7, Mixed Pair, 16+: 1, Kimel/Solyst, Xtreme Acro, 25.533
Level 8, Mixed Pair, 14-15: 1, Kozelsky/Massa, AGSA, 52.567
Level 8, Mixed Pair, 16+: 1, Hempel/Loach, WCTC, 51.667
Level 9, Mixed Pair, 16+: 1, Carr/Stone, TAAG, 52.267
Juniors, Mixed Pair, 11-16: 1, Merwarth/Merwarth, AGSA, 54.500
Junior Elite Mixed Pair, 12-18: Darrah/Fitzgerald, NCA, 87.700

Level 8, Men’s Group, 12-13: 1, Chang/Freed/Lacy/Shields, EAGC, 50.167

Level 6, Men’s Pair, 14-15: 1, Vogt/Vonder/Harr, Show-Me Acro, 9.867
Level 7, Men’s Pair, 14-15: 1, Luchko/Luchko, ASCA, 23.300
Level 10, Men’s Pair: 1, Brooks/Seither, CCG, 51.422
Junior, Men’s Pair, 11-16: 1, Felix/McDougall, Realis, 53.900

Level 8, Men’s Group, 12-13: 1, Chang/Freed/Lacy/Shields, EAGC, 50.1167
Level 8, Men’s Group, 11-16: 1, Butehorn/Disman/Shields/Shields, EAGC, 54.567

Trampoline and Tumbling

Level 9, Women’s Synchro, 11-12: 1, Brown/Taylor, Twist and Shout, 35.200
Level 9, Women’s Synchro, 13-14: 1, Fitzanko/Revell, J and J T&T, 23.100
Level 10, Women’s Synchro, 10-12: Derevjanik/Hernando, ETA, 40.500
Level 10, Women’s Synchro, 13-14: 1, Noonan/Rivera, Midwest Training, 39.400
Level 10, Women’s Synchro, 15-16: 1, Agnew/Vaughn, Air Extreme, 38.800
Level 10, Women’s Synchro, 17+: 1, Gautreaux/Koogler, Xtreme, 36.700
Youth Elite, Women’s Synchro: 1, Garza/Tipton, Gymagic, 119.700
Junior, Women’s Synchro: 1, Townsend/Vigil, Acrospirits, 121.400
Open Elite, Women’s Synchro: 1. Sharpe/Van Natta, Integrity, 115.600

Level 9, Men’s Synchro, 13-14: 1, English/Ingle, All American Gym, 37.800
Level 9, Men’s Synchro, 15+: 1, Betz/Burt, Xtreme, 37.200
Level 10, Men’s Synchro, 10-12: 1, Lichtman/Tocci, Rising Stars, 11.800
Level 10, Men’s Synchro, 13-14: 1, Maccagnan/Weissman, Stars Gymnastics, 39.000
Level 10, Men’s Synchro, 15-16: 1, Giannoni/Percival, Gymnast Factory, 37.500
Level 10, Men’s Synchro, 17+: 1, DePasquale/Ogan, Legacy T&T
Youth Elite, Men’s Synchro: 1, Gilbert/Miller, T&T Express, 121.000
Junior, Men’s Synchro: 1, Leavell/Mozisek, World Elite, 72.100
Open Elite, Men’s Synchro: 1, Block/Winer, Fairland Gymnastics, 77.600

Level 8, Women's Trampoline, U10: Kalyana Dickson, Trevinos, 55.200
Level 8, Women's Trampoline, 11-12: Caroline Walker, Eagle Gymnastics TX, 55.800
Level 8, Women's Trampoline, 13-14: Anna Kwong, Premier Gymnastics, 58.400
Level 8, Women's Trampoline, 15+: Hannah Richmond, Twist and Shout, 55.000
Level 9, Women’s Trampoline, U10: 1, Lynlee Taylor, Twist and Shout, 86.700
Level 9, Women’s Trampoline, 11-12: 1, Maleah Domengeaux, 86.800
Level 9, Women’s Trampoline, 13-14: 1, McKenzie Ballif, Desert Gymcats, 87.100
Level 9, Women’s Trampoline, 15+: 1, Kayla Servantez, All American Gym, 85.400
Level 10, Women’s Trampoline, 10-12: 1, Christine Ryan, ETA, 132.560
Level 10, Women’s Trampoline, 13-14: 1, Harmony Derrick, T&T Express, 131.555
Level 10, Women’s Trampoline, 15-16: 1, Isabella Siebwert, Oklahoma Extreme, 134.340
Level 10, Women’s Trampoline, 17+: 1, Susan Stringfellow, Eagle Gymnastics TX, 135.635
Youth Elite, Women’s Trampoline: 1, Ellen Heinen, T&T Express, 144.715
Junior Women’s Trampoline: 1, Lexi Vigil, Acrospirits, 142.290
Open Elite Women’s Trampoline: 1, Michiko Sharpe, Gymagic, 130.675

Level 8, Men's Trampoline, U10: Rogan Norris, Xtreme, 55.300
Level 8, Men's Trampoline, 11-12: Kieran Roos, Xtreme, 55.300
Level 8, Men's Trampoline, 13-14: Ethen Gutierrez, Xtreme, 57.300
Level 8, Men's Trampoline, 15+: Merrett Jones, The Palaestra, 51.500
Level 9, Men’s Trampoline, U10: 1, Van Larson, Air Sports, 79.900
Level 9, Men’s Trampoline, 11-12: 1, Michael Pfeuffer, Flip Over Gymnastics, 82.600
Level 9, Men’s Trampoline, 13-14: 1, Jonathan Reagan, Flip Force NC, 85.200
Level 9, Men’s Trampoline, 15+: 1, Alexander Burt, Xtreme, 86.900
Level 10, Men’s Trampoline, 10-12: 1, Reilly Lichtman, Rising Stars, 125.366
Level 10, Men’s Trampoline, 13-14: 1, Joshua Rasoul, So Cal TTC, 132.685
Level 10, Men’s Trampoline, 15-16: 1, Vincent Pedulla, Rising Stars, 133.835
Level 10, Men’s Trampoline, 17+: 1, Malik DePasquale, Legacy T&T, 132.250
Youth Elite, Men’s Trampoline: 1, Grant Miller, T&T Express, 140.035
Junior Men’s Trampoline: 1, Tristan Ackerson, MJM Studios, 144.530
Open Elite Men’s Trampoline: 1, Levi Hoey, Xtreme, 132.890

Level 8, Women's Double-Mini, U10: Ksenia Karpushkina, Gymnastics Du Soleil, 61.600
Level 8, Women's Double-Mini, 11-12: Caroline Walker, Eagle Gymnastics TX, 61.400
Level 8, Women’s Double-Mini, 13-14: 1, Brooke Bonds, Metroplex Gymnastics, 62.200
Level 8, Women's Double-Mini, 15+: Riley Harrison, Team OC, 60.900
Level 9, Women’s Double-Mini, 10U: 1, Abigail Castellanos, Midwest Training; Grace Curletti, Midwest Training, 91.700 (tie)
Level 9, Women’s Double-Mini, 11-12: 1, Reese Stastny, Gymagic, 93.700
Level 9, Women’s Double-Mini, 13-14: 1, Isabel Turner, Gymagic, 95.400
Level 9, Women’s Double-Mini, 15+: 1, Amanda Santana, Air Extreme, 92.600
Level 10, Women’s Double-Mini, 10-12: 1, Shelby Noburara, High Altitude, 126.600
Level 10, Women’s Double-Mini, 13-14: 1, Lydia Sheets, Aspire, 130.900
Level 10, Women’s Double-Mini, 15-16: 1, Shannon Bailey, OSA, 129.900
Level 10, Women’s Double-Mini, 17+: 1, Ariana Schein, Air Sports, 126.700
Youth Elite Women’s Double-Mini: 1, Sydney Senter, Hawaii T&T, 133.800
Junior Women’s Double-Mini: 1, Alyssa Oh, World Elite, 135.200
Open Elite Women’s Double-Mini: 1, Michiko Sharpe, Gymagic, 63.200

Level 8, Men's Double-Mini, U10: Mars Davis, Vargas Academy, 60.100
Level 8, Men's Double-Mini, 11-12: Isaac Servantez, All American Gym, 60.300
Level 8, Men’s Double-Mini, 13-14: 1, Matt Whitmer, So Cal TTC, 61.100
Level 8, Men's Double-Mini, 15+: John Robinson, Omni Athletics, 60.300
Level 9, Men’s Double-Mini, 10U: 1, Van Larson, Air Sports, 92.400
Level 9, Men’s Double-Mini, 11-12: 1, Jace Williams, NVG, 95.300
Level 9, Men’s Double-Mini, 13-14: 1, Elijah Vogel, Airborne Colorado, 95.100
Level 9, Men’s Double-Mini, 15+: 1, Devon Sipe, XAIR, 94.400
Level 10, Men’s Double-Mini, 10-12: 1. Tomas Minc, Dynamite Gymnastics, 127.400
Level 10, Men’s Double-Mini, 13-14: 1, Zachary Ramacc, Midwest Training, 129.300
Level 10, Men’s Double-Mini, 15-16: 1, Kj Newman, So Cal TT, 130.400
Level 10, Men’s Double-Mini, 17+: 1, Casey Block, World Elite, 131.900
Youth Elite Men’s Double-Mini: 1, Aidan Casey, Action Athletics, 138.100
Junior Men’s Double-Mini: 1, Tristan Ackerson, MJM Studios, 135.800
Open Elite Men’s Double-Mini: 1, Quinn Ross, Legacy T&T, 133.900

Level 8, Women's Tumbling, U10: Zuzu Smith, Midwest Training, 59.700
Level 8, Women’s Tumbling, 11-12: 1, Emma Speck, Midwest Training, 59.500
Level 8, Women's Tumbling, 13-14: Sara Rivera, Midwest Training, 59.300
Level 8, Women's Tumbling, 15+: Summer N Devlin, CIGA, 56.000
Level 9, Women’s Tumbling, 10U: 1, Abigail Castellanos, Midwest Training, 88.400
Level 9, Women’s Tumbling, 11-12: 1, Shelby Noonan, Midwest Training, 89.300
Level 9, Women’s Tumbling, 13-14: 1, Morgan Vermillion, CIGA, 89.600
Level 9, Women’s Tumbling, 15+: 1, Lauren Wright, Wabash Valley, 88.200
Level 10, Women’s Tumbling, 10-12: 1, Tasha Williams, CIGA, 125.400
Level 10, Women’s Tumbling, 13-14: 1, Kaitlyn Prikril, Motion Gym, 120.300
Level 10, Women’s Tumbling, 15-16: 1, Isabella Siebwert, Oklahoma Extreme, 124.600
Level 10, Women’s Tumbling, 17+: 1, Summer Thompson, Oklahoma Extreme, 118.900
Youth Elite Women’s Tumbling: 1, Jenna Revell, J and J T&T, 121.900
Junior Women’s Tumbling: 1, Rachel Thevenot, Elmwood, 132.000
Open Elite Women’s Tumbling: 1, Angel Rice, FlipCity South, 129.600

Level 8, Men's Tumbling, U10: Daniel Jarman, Wasatch, 55.200
Level 8, Men’s Tumbling, 11-12: 1, Andrew Britton, Wasatch, 55.700
Level 8, Men's Tumbling, 13-14: Ryan Athay, N.Star Bounders, 54.100
Level 8, Men's Tumbling, 15+: Jaden Deristel, Novaks, 54.500
Level 9, Men’s Tumbling, 10U: 1, Jonathan Earl, Elite World, 79.600
Level 9, Men’s Tumbling, 11-12: 1, Gage Sieren, Twist and Shout, 81.400
Level 9, Men’s Tumbling, 13-14: 1, Jason Carlson, Oklahoma Extreme, 91.900
Level 9, Men’s Tumbling, 15+: 1, Eli Morris, Apex; Keith Eldridge, Dulles, 82.900 (tie)
Level 10, Men’s Tumbling, 10-12: 1, Cub Chivington, Wasatch, 118.600
Level 10, Men’s Tumbling, 13-14: 1, Charlie Larson, Midwest, 120.700
Level 10, Men’s Tumbling, 15-16: 1. Max Lively, Oklahoma Extreme, 119.800
Level 10, Men’s Tumbling, 17+: 1, Kayne Johnson, Tatarus Gymnastics, 119.800
Youth Elite Men’s Tumbling: 1, Haydn Fitzgerald, Action Athletics, 136.000
Junior Men’s Tumbling: 1, Patrick Lyell, Elmwood, 135.200
Open Elite Men’s Tumbling: 1, Jeremy Darr, Eagles Wings, 128.500