Ashinger, Dooley, Zeng and 5-woman rhythmic group selected for U.S. Olympic Team
posted on 06/12/2016

© Team Photo

PROVIDENCE, R.I., June 12, 2016 – At the conclusion of the USA Gymnastics Championships at the Dunkin’ Donuts Center in Providence, R.I., USA Gymnastics announced the first members of the 2016 U.S. Olympic Team for gymnastics, pending approval by the United States Olympic Committee, for the 2016 Olympic Games in Rio de Janeiro, Brazil.

  • Rhythmic gymnastics – Laura Zeng of Libertyville, Ill./North Shore Rhythmic Gymnastics Center; Replacement athlete, Camilla Feeley of Highland Park, Ill./North Shore Rhythmic Gymnastics Center.
  • Group rhythmic gymnastics – Kiana Eide of Northbrook, Ill.; Alisa Kano of Glencoe, Ill.; Natalie McGiffert of Northbrook, Ill.; Monica Rokhman of Northbrook, Ill.; and Kristen Shaldybin of Chicago. Replacement athlete: Jennifer Rokhman of Northbrook, Ill.
  • Trampoline, men – Logan Dooley of Lake Forest, Calif./World Elite Gymnastics; Replacement athlete, Steven Gluckstein of Atlantic Highlands, N.J./Elite Trampoline Academy.
  • Trampoline, women – Nicole Ahsinger of Lafayette, La./Trampoline and Tumbling Express; Replacement athlete, Shaylee Dunavin of Lafayette, La./Trampoline and Tumbling Express.

The U.S. senior champions determined tonight are as follows.

  • Rhythmic gymnastics, all-around: Laura Zeng of Libertyville, Ill./North Shore Rhythmic Gymnastics Center
  • Trampoline and tumbling
    • Double mini-trampoline, men: Casey Chandler, Reno, Nev./Legacy Trampoline and Tumbling
    • Double mini-trampoline, women: Kristle Lowell, Orland Park, Ill./One World Gymnastics
    • Trampoline, men: Steven Gluckstein of Atlantic Highlands, N.J./Elite Trampoline Academy
    • Trampoline, women: Shaylee Dunavin, Lafayette, La./Trampoline and Tumbling Express
    • Tumbling, men: Brandon Krzynefski, Centreville, Va./Capital Gymnastics National Training Center
    • Tumbling, women: Natalie Ory, Pocatello, Idaho/Team Revolution
  • Acrobatic gymnastics
    • Men’s group: Carson Breen, Cole Francis, Sinjin Nelson and Luke Schlabach of Gloveland, Fla./Defy Gravity
    • Mixed pair: Axel Osborne and Tiffani Williams of Moreno Valley, Calif./Realis Gymnastics Academy
    • Women’s pair: Maren Merwarth and Jessica Renteria of San Antonio, Texas/Acrobatic Gymnastics of San Antonio
    • Women’s group: Emma Bentov-Lagman, Cristin Connerney and Lilianna Dyer of Annapolis, Md./1st Class Gymnastics Inc.

Event information for senior level

  • Rhythmic gymnastics
    Top three all-round scores: 1, Laura Zeng, Libertyville, Ill./North Shore Rhythmic Gymnastics Center, 145.950; 2, Camilla Feeley, Highland Park, Ill./North Shore Rhythmic Gymnastics Center, 142.000; 3, Serena Lu, Staten Island, N.Y./Isadora, 140.350;
  • Tumbling
    • Top three men’s scores: 1, Brandon Krzynefski, Centreville, Va./Capital Gymnastics National Training Center, 144.000; 2, Jackson Tyson, Greensboro, N.C./Flip Force Gymnastics LLC, 135.900; 3, Emilio Lehmer, San Francisco, Calif/Aspire Kids Sports Center, 132.900
    • Top three women’s scores: 1, Natalie Ory, Pocatello, Idaho/Team Revolution, 129.500; 2, Breanne Millard, Rancho Santa Margarita, Calif/World Elite Gymnastics, 126.800; 3, Eliza Floisand, Salt Lake City, Utah/Wasatch Trampoline & Tumbling, 126.600.
  • Double mini-trampoline (senior)
    • Top three men’s scores: 1, Casey Chandler, Reno, Nev./Legacy Trampoline and Tumbling, 144.400; 2, Joshua Cooper, Irvine, Calif/National Gymnastics Training Center, 133.400; 3, CJ Rhoades, Webb City, Mo./Amplify Gymnastics, 125.700
    • Top three women’s scores: 1, Kristle Lowell, Orland Park, Ill./One World Gymnastics; 134.600; 2, Lacey Jenkins, Mattoon, Ill./Phoenix Elite; 132.500; 3, Jessica Woynilko, Prior Lake, Minn./Gleason’s Gymnastic School; 131.400
  • Trampoline
    • Top three men’s scores: 1, Steven Gluckstein, Atlantic Highlands, N.J./Elite Trampoline Academy, 163.440; 2, Logan Dooley, Lake Forest, Calif./World Elite Gymnastics, 161.850; 3, Colin Duda, Atlantic Highlands, N.J./Elite Trampoline Academy, 152.955.
    • Top three women’s scores: 1, Shaylee Dunavin, Lafayette, La./Trampoline and Tumbling Express, 148.160; 2, Nicole Ahsinger, Lafayette, La./Trampoline and Tumbling Express, 147.530; 3, Clare Johnson, Huntsville, Ala./The Matrix Gym Inc., 145.075.
    Top senior acrobatic gymnastics scores
    • Women’s group: 1, Emma Bentov-Lagman, Cristin Connerney and Lilianna Dyer, Annapolis, Md./1st Class Gymnastics Inc., 81.250; 2, Savannah Bentley, Hannah Silverman and Elise Stickley, Columbia, Md./Emilias Acro Gymnastics and Cheer, 74.967; 3, DeShay Eisenmenger, Calista Perkins and Natasha Villarreal, Boerne, Texas/Boerne Gymnastics Center, 66.240.
    • Women’s pair: 1, Maren Merwarth and Jessica Renteria, San Antonio, Texas/Acrobatic Gymnastics of San Antonio, 82.363
    • Mixed pair: 1, Axel Osborne and Tiffani Williams, Moreno Valley, Calif./Realis Gymnastics Academy, 84.037; 2, Aisley Boynton and Maxim Sedochenkoff, Moreno Valley, Calif./Realis Gymnastics Academy, 82.983.
    • Men’s group: 1, Carson Breen, Cole Francis, Sinjin Nelson and Luke Schlabach, Groveland, Fla./Defy Gravity, 64.803

2016 “Year of” Awards

  • Acrobatic gymnastics
    • Coach of the Year: Youri Vorobiev
    • Athletes of the Year: Tiffani Williams and Axel Osborne
    • Sportsperson of the Year: Jessica Renteria
    • Star Service Award: Carisa Laughon
  • Rhythmic gymnastics
    • Athlete of the Year: Laura Zeng
    • Coach of the Year: Natalia Klimouk
  • Trampoline and tumbling
    • James A Rozanas Tumbling Coach of the Year: Becky Brown
    • Milton B. Davis and George Nissen Trampoline Coach of the Year: Robert Null
    • Elite Gym of the Year: World Elite Gymnastics
    • Sportswoman of the Year: Charlotte Drury
    • Athlete of the Year: Austin White
    • Bob Bollinger Double-mini Coach of the Year: Austin White
    • Sportsman of the Year: Austin Nacey

Background information

 

  • Rhode Island Sports Commission. The Rhode Island Sports Commission is a division of the Providence Warwick Convention & Visitors Bureau whose mission is to enrich the Rhode Island economy and community through the attraction, promotion and development of sporting events and associated meetings. For more information, visit GoSportsRI.com.

  • Rhode Island Convention Center Authority. Located in the heart of downtown Providence, the Rhode Island Convention Center Authority operates the Rhode Island Convention & Entertainment Complex, which includes the Rhode Island Convention Center (RICC), two parking garages, Dunkin’ Donuts Center (DDC), and Veterans Memorial Auditorium (The Vets). The Authority, governed by an eleven-member board of commissioners, works with several marketing partners to book its facilities, including SMG, which manages the DDC and RICC, Professional Facilities Management (PFM), which manages The Vets, and the Providence Warwick Convention & Visitors Bureau (PWCVB).