Special Olympics Champions Named
posted on 05/08/2016

The USA Gymnastics Special Olympics Championships took place in Marietta, Ga., April 30, 2016. The event was a huge success! Gymnasts representing 11 states competed in Men’s and Women’s Artistic Gymnastics, Rhythmic Gymnastics, and TeamGym. Below are the results.
HUGS TEAMGYM
    LEVEL 1
    Gold - Chattooga Stars
    Silver - Chattooga Comets

    LEVEL 2
    Gold - Chattooga Galaxy
HUGS RHYTHMIC XPRESS (Achievement awards)
    GOLD LEVEL
    Gold medalists - Katy Wilson, Stephanie Rios, Loan Tran, Tonya Cornett, Lee Dockins
    PLATINUM LEVEL
    Gold Medalists - Lani DeMello, Danielle Blakeney, Dana Misitano
GROUP FLOOR
Gold - Chattooga & Rhythmic Spirit
GROUP HOOP
Gold - Rhythmic Spirit

HUGS ARTISTIC
    RUBY STARS
    Gold - Julie Doss
    Silver - Miriam Saterbak
    Bronze - Shannon Laffey
    4th - Danielle Mangean

    RUBY
    Gold - Lindsay Miller
    Silver - Marylynn Collins
SPECIAL OLYMPICS RHYTHMIC
    LEVEL C
    Gold - Karina Chynces

    LEVEL 1
    Gold - Joanna Marcano
    Silver - Christine Calixto
SPECIAL OLYMPICS WOMENS ARTISTIC
    LEVEL B
    Gold - Hannah Foy

    LEVEL 1 (Division 1)
    Gold - Breanna Roche
    Silver - Paavlena Madhivanan
    Bronze - Michala Brooks
    4th - Beiley Lemelin
    5th - Salena Cohen
    6th - Nasdia Manning

    LEVEL 1 (Division 2) Gold - Kelly Phillips
    Silver - Ally Long
    Bronze - Ariana Perkins
    4th - Laney Hammett
    5th - Michele Cohen

    LEVEL 1 (Division 3)
    Gold - Kara Hawkins
    Silver - Aliya White
    Bronze - Michelle Mazzacano
    4th - Victoria Taylor

    LEVEL 2 (Division 1)
    Gold - Danielle Blakeney
    Silver - Tonya Cornett
    Bronze - Sabrina Schmidt

    LEVEL 2 (Division 2)
    Gold - Jennifer Rhein
    Silver - Mackenzie Anthony
    Bronze - Priscilla Leyva

    LEVEL 3
    Gold - Lee Dockins
    Silver - Juliana Quintero
    Bronze - Sabrina Meador
    4th - Ava Suarez
    5th - Misty VanDylen
SPECIAL OLYMPICS MENS ARTISTIC
    LEVEL B
    GOLD - Timothy Herald

    LEVEL 1
    Gold - Zachary Torricella
    Silver - Connor Mahoney
    Bronze - Xavi DeOlizarra
    4th - Ricky Raschke
    5th - Tosin Johnson
    6th - David Hardee
    7th - Stephen Kelly

    LEVEL 2
    Gold - Tommy Gross
    Silver - Phillip Riley
    Bronze - David Moy
    4th - Tony Medley

    LEVEL 3
    Gold - Patrick Billette
    Silver - Robert Nestor
    Bronze - Danny Burmeister
    4th - Isaac Quinones

    LEVEL 4
    Gold - Marc Janovics
    Silver - Michael Abraham
    Bronze - Gavin Brodie