USA Gymnastics names Future Stars Regional Development Teams
posted on 10/29/2015

INDIANAPOLIS, Oct. 29, 2015 – USA Gymnastics announced today the members of the Future Stars Regional Development Teams. Each region across the country has teams in two age groups: 8-year-olds and 9-year-olds. The Future Stars program is designed to identify talented athletes and to get them started on the right path to national and international success. The program uses a special competitive routine format to evaluate the skill, strength and flexibility development of the athlete.

The members of each team are listed below, as they appear left to right in each photo.

 

Region 1 8-Year Olds
Danila Leykin of Las Vegas Nev./Vitaly Scherbo School of Gymnastics
Wyatt Reynolds of Simi Valley Calif./Platinum Sports Center
Drew Kessel of Chino Calif./Diamond Elite
Artyon Celestine of Temecula Calif./SCEGA
Prestin Chu of Tuscon Ariz./Old Pueblo Gymnastics Academy

 


 

Region 1 9-Year Olds
Lorenzo Diaz of North Las Vegas Nev./Go For It USA
Gavin Randolph of Las Vegas Nev./Vitaly Scherbo School of Gymnastics
Khamare Thomas of Gilbert Ariz./USA Flairs
Evan Wenstad of Santa Clarita Calif./Waller's GymJam
Tyler Burgess of Henderson Nev./GymCats
Wade Nelson of Chino Calif./Diamond Elite

 


 

Region 2 8-Year Olds
Samuel Stephenson of Eugene Ore./National Academy of Art Gym
Zachary Miller of Bend Ore./Oregon Olympic Gymnastics
Wyatt Utah of Beaverton Ore./OMEGA
Chase Tully of Tigard Ore./Westside Gymnastics

 


 

Region 2 9-Year Olds
Cooper Rodriquez of Beaverton Ore./OMEGA
Kyle Jordan of Beaverton Ore./OMEGA
Nico Ferreria of Kent Wash./Metropolitan
Oskar Sanchez of Beaverton Ore./OMEGA
Eli Vitor of Lacey Wash./Black Hills

 


 

Region 3 8-Year Olds
Wyatt Horridge of Baton Rouge La./CG's Gymnastics
Joshua Caperton of Frisco Texas/Eagle Gymnastics

 


 

Region 3 9-Year Olds
Connor Barrow of Houston Texas/Houston Gym Center
Cash Johnston of Houston Texas/Houston Gym Academy
Andrew Dieu of Richmond Texas/Iron Cross Gymnastics
Phoenix Semmes of Richmond Texas/Champions-TX
Ian Sandoval of Frisco Texas/Eagle Gymnastics
Landen Nelson of Frisco Texas/Eagle Gymnastics

 


 

Region 4 8-Year Olds
Gage Kile of Ankeny Iowa/Triad Gymnastics
Braeden Walker of Ankeny Iowa/Triad Gymnastics
Griffen Arne of Minnetonka Minn./MHG
Amani Blessman of Burnsville Minn./Elite Gymnastics Academy
Lucas Carlson of Burnsville Minn./Elite Gymnastics Academy
Shea Dickerson of Burnsville Minn./Elite Gymnastics Academy

 


 

Region 4 9-Year Olds
Jacob Hoversten of Minnetonka Minn./MHG
Christopher Byrnes of Minnetonka Minn./MHG
Zac Horner of Omaha Neb./Cahoy's
Logan Barnes of West Allis Wis./Swiss Turners
John Azevedo of West Allis Wis./Swiss Turners
Henry Meisel of Maple Plain Minn./North Shore Gymnastics

 


 

Region 5 8-Year Olds
KJ Richardson of St. Charles Ill./St. Charles
Chase Pappas of Buffalo grove Ill./Buffalo Grove
Connor Sweeney of Zionsville Ind./Interactive
Daniel Sanjuanico of Oswego Ill./Premier West

 


 

Region 5 9-Year Olds
Oleksandr Shybitov of Chicago Ill./Lakeshore Academy
Diego Leautaud of Hanover Park Ill./Gymkhana
Jelani Scott of Chicago Ill./Lakeshore Academy
Justin Lozano of Lake in the Hills Ill./Trinity Gymnastics
Sean Mullen of Gurnee Ill./Ultimate
Lucas Chamberlin of Buffalo Grove Ill./Buffalo Grove

 


 

Region 6 8-Year Olds
Jackson Whitney of North Hampton N.H./New Hampshire Academy of Gymnastics
Noah Doiron of North Hampton N.H./New Hampshire Academy of Gymnastics
Caleb Souza of Marlborough Mass./New England Academy of Gymnastics
Alexander Noel of Amherst N.H./Gymnastics Village
Divier Ramos of Methuen Mass./Interstate Gymnastics
Ben Iglesias of Burlington Mass./Brestyan's Gymnastics

 


 

Region 6 9-Year Olds
Aiden Bullock of Agawam Mass./Daggett Gymnastics
Derek Li of Plantsville Conn./American Gymnastics
Ethan Shetti of Amherst N.H./Gymnastics Village
Owen Clemans of Bow N.H./Granite State Gymnastics
Madden Shelley of Marlborough Mass./New England Academy of Gymnastics
Xander Lucchini of Marlborough Mass./New England Academy of Gymnastics

 


 

Region 7 8-Year Olds
Eli Osuna of Chappaqua N.Y./World Cup Gymnastics
Gianni Capriotti of Levittown Pa./Philadelphia Boys Gymnastics
Jayden Bridges of Virginia Beach Va./Gymnastrada Gymnastics
Jake Guida of Virginia Beach Va./Gymnastrada Gymnastics
Justin Bridges of Virginia Beach Va./Gymnastrada Gymnastics

 


 

Region 7 9-Year Olds
Dylan Defoor of Virginia Beach Va./Excalibur Gymnastics
Truman Remenicky of North Syracuse N.Y./Blaze Gymnastics
Abraham Sasso of Bethlehem Pa./ACE Gymnastics
Britton Mace Edelin of Manassas Va./GMS Gymnsatics
Ethan Drake of Buffalo N.Y./Stumpf's Gymnastics Center
Cameron Sullivan of Virginia Beach Va./Excalibur Gymnastics

 


 

Region 8 8-Year Olds
Jason George of Gainesville Fla./Sun Country
Sammy Holland of Sarasota Fla./EVO Gymnastics
Roman Saballos of Miami Fla./Universal
Gage Reinstein of Tallahassee Fla./Gym Force

 


 

Region 8 9-Year Olds
Randy Mulkey of Doral Fla./Prestige
Alex Karadzhov of Clearwater Fla./Apollo
Gavin Adkins of Gainesville Fla./Sun Country
Niels Van Lue of Longwood Fla./ACE
Nate Hardy of Cartersville Ga./Twisters
Kael Michael of Tallahassee Fla./Gym Force

 


 

Region 9 8-Year Olds
Maxwell David of Steamboat Springs Colo./Excel of Steamboat
Ethan Rathke of Lafayette Colo./Xtreme Altitude Gymnastics
Skyler Connelly of Lindon Utah/All American
Mason Odom of Lafayette Colo./Xtreme Altitude Gymnastics

 


 

Region 9 9-Year Olds
Ashton Myler of Lindon Utah/All American
Emmit Shell of Lafayette Colo./Xtreme Altitude Gymnastics
Austin Wilcox of Lindon Utah/All American
Ben Merilatt of Lafayette Colo./Xtreme Altitude Gymnastics
Kyle Davidson of Lafayette Colo./Xtreme Altitude Gymnastics