2001 Trampoline and Tumbling National Championships Preliminary Competition
posted on 06/08/2001

San Antonio, Texas- The 2001 Trampoline and Tumbling National Championships got underway today at the Freeman Coliseum with preliminary competition in trampoline, synchronized trampoline, power tumbling and double-mini.


The top eight athletes from each discipline advanced to the finals. Finals competition takes place Saturday, June 9. Juniors will compete from noon to 2:30 p.m. Senior competition follows from 6:00-8:00 p.m. Tickets are available at the door for $10. Children six and under are free.

The event will name the 2001 National Team, National Champions in each discipline and the 2001 World Championships Team.

Following are the athletes who will compete in Saturday's finals sessions including their preliminary scores:

Senior Elite Competition

Men's Trampoline
1. Ryan Weston, Elite Performance, 66.80
2. Peter Dodd, Sky Surfers Trampoline Team, 59.80
3. Byron Smith, Air Extreme, 58.40
4. Derrick Aldrich, Brandy Johnson's Gymnastics, 48.60
5. Nic Marlin, Sky Surfers Trampoline Team, 40.40
6. David Ford, Elite Performance, 32.10

Women's Trampoline
1. Jaime Strandmark, Minnesota Twisters, 64.60
2. Alaina Hebert, Trampoline and Tumbling Express, 64.40
3T. Kirstin McNabb, Elite Performance, 63.80
3T. Kallan Kampas, Upside Downers, 63.80
5. Erin Maguire, Elite Performance, 62.30
6. Mackenzie Stone, Elite Performance, 62.20
7. Courtney Smith, J&J Tumbling and Trampoline, 62.10

Men's Double Mini
1. Jamar Young, Air Extreme, 63.00
2. Josh Vance, Gleason's Gymnastics School, 62.80
3. David Ford, Elite Performance, 62.20
4. Kory Konsoer, West Michigan Flying Tumblers, 62.00
5. Casey Finley, Air Extreme, 61.80
6. Daniel Walker, Air Extreme, 61.60
6. Peter Dodd, Sky Surfers Trampoline Team, 61.60
8. Karl Heger, Gymnastics Academy of Rockford, 59.00

Women's Double Mini
1. DeDe Mogavero, Upside Downers, 63.80
2T. Kirstin McNabb, Elite Performance, 62.10
2T. Tara Sewell, Upside Downers, 62.10
4. Lindsey Thompson, West Michigan Flying Tumblers, 61.90
5. Shelley Klochan, Dyna-Mite Tumblers, 61.70
6. Erin Smith, Elite Performance, 61.60
7. Molly Fahrmeier, Dave's Gymnastics Factory, 60.70

Men's Tumbling
1. Bradley Davis, Air Extreme, 76.10
2. Frankie Hartman, American Center for Elite Sport, 75.90
3. Jared Olsen, Flyers, 75.30
4. Chris Helton, American Center for Elite Sport, 74.90
5. Casey Finley, Air Extreme, 74.50

Women's Tumbling
1. Alisha Robinson, Great American Gymnastics Express, 71.00
2. Lajeana Davis, Gymnastics Academy of Rockford, 68.00
3. Jackie Rakowska, J&J Tumbling and Trampoline, 64.00

Men's Synchro
1. Nic Marlin/Peter Dodd, Sky Surfers Trampoline Team, 81.30
2. David Popkin/Ryan Weston, Head Over Heels/Elite Performance, 78.80

Women's Synchro
1. Kirstin McNabb/Mackenzie Stone, Elite Performance, 75.70

Junior Elite Competition

Men's Trampoline
1. Tanner Griggs, Air Extreme, 63.40
2. Nick Ludwig, Gymnastics Academy of Rockford, 62.80
3. Nathan Gibeault, Airtime Trampoline Team, 62.20
4. Daniel Owens, J&J Tumbling and Trampoline, 62.10
5. Jamar Young, Air Extreme, 61.90
6. Kyle Bowen, Airtime Trampoline Team, 60.90
7. Craig Myers, Dyna-Mite Tumblers, 60.40
8. Daniel Walker, Air Extreme, 59.60

Women's Trampoline
1. Jenny Wescott, Dyna-Mite Tumblers, 65.60
2. Shanelle Landry, Trampoline and Tumbling Express, 64.20
3. Erin Blanchard, Trampoline and Tumbling Express, 63.40
4. Franny Doherty, Gleason's Gymnastics School, 62.30
5. Brittany Dircks, Gymnastics Academy of Rockford, 61.90
6. Ashleigh Powalski, Gymnastics Team USA, 61.10
7. Lindsey Thompson, West Michigan Flying Tigers, 60.70
8. Rachel Adrig, Gymnastics Team USA, 60.20

Men's Double Mini
1. Austin Cummings, Heber Handspringers, 61.60
2. Stephen Hinson, International Gymnastics Academy, 61.50
3. Miles Rochen, Texas Elite Gymnastics Academy, 61.10
4T. Drew Watson, Acrotex, 61.00
4T. Patrick Britten, West Michigan Flying Tigers, 61.00
6. Tanner Griggs, Air Extreme, 60.90
7. Craig Myers, Dyna-Mite Tumblers, 60.50

Women's Double Mini
1. Anna Gallia, Manning Gymnastics Centerplex, 62.40
2. Shanelle Landry, Trampoline and Tumbling Express, 61.90
3. Erin Blanchard, Trampoline and Tumbling Express, 61.50
4T. Kallan Kampas, Upside Downers, 61.30
4T. Franny Doherty, Gleason's Gymnastics School, 61.30
6. Allison Rose, Jump Zone, 61.20
7. Ashleigh Powalski, Gymnastics Team USA, 61.10

Men's Tumbling
1. Jamar Young, Air Extreme, 70.30
2. Demorick Garrett, Gym Fit Inc., 70.00
3. Daniel Walker, Air Extreme, 65.90
4. Shawn Moore, Indy School of Gymnastics, 65.30
5. Jeffery Holloway, Opelika Parks Recreation Trampoline, 65.10
6. Drew Simon, Duncanville Gymnastics, 64.10
7. Jon Black, International Gymnastics Academy, 62.20
8. Kyle Kwoka, Dyna-Mite Tumblers, 62.10

Women's Tumbling
1. Lindsey Blundell, Longview Gymnastics, 65.70
2. Shelley Klochan, Dyna-Mite Tumblers, 65.30
3T. Kristan Mahoney, Heber Handspringers, 62.90
3T. Megan Dacy, Flip Factory, 62.90
5. Kate Goldberg, Indy School of Gymnastics, 62.80
6. Bridget Davis, Opelika Parks Recreation Trampoline, 61.40
7. Jenny Wescott, Dyna-Mite Tumblers, 61.10

Men's Synchro
1. Sean McBride/Tanner Griggs, Gymnastics Team USA/Air Extreme, 79.50
2. Austin Cummings/Nick Ludwig, Heber Handspringers/Gymnastics Academy of Rockford, 78.70
3. Craig Myers/Kyle Kwoka, Dyna-Mite Tumblers, 78.10
4. Nathan Gibeault/Kyle Bowen, Airtime Trampoline Team, 76.50
5. Kory Konsoer/Shawn Mohler, West Michigan Flying Tumblers, 63.30

Women's Synchro
1. Shanelle Landry/Lauren Hoffpauir, Trampoline and Tumbling Express, 82.50
2. Erin Blanchard/Taylor LeBlanc, Trampoline and Tumbling Express, 81.90
3. Marcie Mathis/Jenny Wescott, Dave's Gymnastics Factory/Dyna-Mite Tumblers, 79.50
4. Rachel Adrig/Ashleigh Powalski, Gymnastics Team USA, 79.20
5. Tracy Broadhurst/Lindsey Thompson, West Michigan Flying Tigers, 78.80
6. Kasie Landers/Amanda Bailey, South Plains Acrospirits, 76.10
7. Karen De/Heather McCauley, Gymnastics Team USA, 73.80
8. Anna Gallia/Whitney Wallace, Manning Gymnastics Centerplex/South Plains Acrospirits, 69.90