37 advance to Hopes Championships
posted on 06/02/2015

HUNTSVILLE, Texas, May 31, 2015 – Based on performances at the 2015 Hopes Classic at the USA Gymnastics National Team Training Center at the Karolyi Ranch, an official U.S. Olympic Training Site, in Huntsville, Texas, a total of 37 gymnasts qualified for the Hopes Championships on July 24, held in conjunction with the Secret U.S. Classic on July 25 at the Sears Centre in Hoffman Estates, Ill.

The top three in the 10-11 year-old age division were: Kylie Coen of Arlington, Texas/Empire Gymnastics Academy, 52.700, first; Lauren Little of Mooresville, N.C./Everest Gymnastics, 52.300, second; and Lillian Lippeatt of Mason, Ohio/Cincinnati Gymnastics, third, 51.450.

The three best in the 12-13 age division were: Sunisa Lee of Saint Paul, Minn./Midwest Gymnastics Center, 54.950, first; Isabel Mabanta of Orlando, Fla./Metroplex Gymnastics, 54.300, second; and Lilly Hudson of Orange Park, Fla./VEGA Gymnastics, 53,450, third.

The gymnasts who advanced to the Hopes Championships are listed below in qualifying order. The minimum score to advance was 47.000 for 10-11 and 49.000 for 12-13.

10-11 year-old division (15 qualified)
Kylie Coen, Arlington, Texas/Empire Gymnastics Academy
Lauren Little, Mooresville, N.C./Everest Gymnastics
Lillian Lippeatt, Mason, Ohio/Cincinnati Gymnastics
Konnor McClain, Cross Lanes, W.Va./Revolution Gymnastics
Victoria Smirnov, Hickory, N.C./Shooting Stars Gymnastics
Ciena Alipio, San Jose, Calif./West Valley Gymnastics School
Gabrielle Dildy, Virginia Beach, Va./Excalibur Gymnastics
Brenna Neault, Alta Loma, Calif./Precision Gymnastics
Calvary Swaney, York, S.C./First in Flight
Sophia Butler, Houston, Texas/Discover Gymnastics Inc.
Emilli McCormack, Rancho Cucamonga, Calif./Precision Gymnastics
Jaly Jones, Williamsburg, Iowa/Iowa Gym-Nest
Reese Samuelson, Marengo, Ill./Gymnastic Academy of Rockford
Samantha Wu, Cupertino, Calif./West Valley Gymnastics School
Megan Asher, Liberty Township, Ohio/Cincinnati Gymnastics

12-13 year-old division (22 qualified)
Sunisa Lee, Saint Paul, Minn./Midwest Gymnastics Center
Isabel Mabanta, Orlando, Fla./Metroplex Gymnastics
Lilly Hudson, Orange Park, Fla./VEGA Gymnastics
Sonte Tunage, Linderhust , Ill./Legacy Elite Gymnastics
Baleigh Garcia, Boynton Beach, Fla./American Twisters
Jordan Bowers , Lincoln, Neb./Solid Rock Gymnastics
Madeleine Johnston, Boyds, Md./Hill's Gymnastics
Jenna Coleman, Bernville, Pa./Parkettes National Gymnastics Center
Lauren Letzsch, Golden, Colo./TIGAR
Olivia Hollingsworth, Seabrook, Texas/Stars Gymnastics Training Center-Houston
Cael Bixler, Palmyra, Pa./Prestige Gymnastics
Autumn Lull, Westminster, Colo./TIGAR
Stephanie Macasu, Bartlett, Ill./Legacy Elite Gymnastics
Nikki Beckwith, Westerville, Ohio/Buckeye Gymnastics
Sophia McClelland, Camarillo, Calif./Paramount Elite Gymnastics
Katelyn Searle, Castaic, Calif./Paramount Elite Gymnastics
Katie Finnegan, Kings Park, N.Y./Gold Medal Gymnastics Huntington
Meleah Bell, Hatfield, Pa./Parkettes National Gymnastics Center
Brooke Butler, Wilton Manors, Fla./American Twisters
Hannah Nam, West Chester, Ohio/Cincinnati Gymnastics
Anna Stone, Colorado Springs, Colo./Colorado Aerials Gymnastics Center
Alexandra Theodorou, Phoenix, Ariz./Desert Lights Gymnastics