Your Info
You Are Not Logged In.
Member Login
USA Gymnastics selects U.S. Team for 2014 World Age Group Competitions
posted on 09/11/2014

Some of the 2013 WAGC medalists that will be competing at the 2014 event

INDIANAPOLIS, Sept. 11, 2014 – USA Gymnastics has named the athletes who will represent the United States at the 2014 World Age Group Competition, scheduled for Nov. 13-16 at the Ocean Center in Daytona Beach, Fla. The U.S. squad for the 2014 World Trampoline and Tumbling Championships, held just prior to the World Age Group Competitions from Nov. 7-9, will be announced in the near future.

The U.S. Team for the World Age Group Competitions features 59 athletes from 20 states. This year’s squad includes seven athletes who brought home a total of 11 medals, highlighted by Alyssa Oh of Rocklin, Calif./Technique T&T, who won the 11-12 girls double mini-trampoline gold and the silver for both trampoline and synchronized trampoline; and Cody Gesuelli of Middletown, N.J./Elite Trampoline Academy, who claimed the 15-16 boys synchro silver and trampoline bronze medals.

Here are the 2013 World Age Group medalists who will be competing in Daytona.

Gold

  • Alyssa Oh, 11-12 girls, double mini-trampoline
  • Madi Webster, Washington, Ind./Tumbling Express, 15-16 girls, double mini
  • Gretchen Schultz, Destrehan, La./Elmwood Gymnastics, 11-12 girls, tumbling
  • Brandon Krzynefski, Centreville, Va./Capital Gymnastics, 15-16 boys, tumbling

Silver

  • Alyssa Oh, 11-12 girls, trampoline and synchro
  • Cody Gesuelli, 15-16 boys, synchro

Bronze

  • Lexi Vigil, 11-12 trampoline and 13-14 synchro, girls
  • Cody Gesuelli, 15-16 trampoline, boys
  • Patrick Lyell, Kenner, La./Elmwood Gymnastics, 11-12 boys, double mini

The complete U.S. World Age Group Competitions team, including hometowns and clubs, is listed below.

11-12 age division

    Women
      Trampoline
      Miah Bruns, Crete, Ill./Midwest T&T
      Jenna Mazza, Middletown, N.J./Elite Trampoline Academy
      Kayttie Nakamura, Honolulu, Hawaii/Hawaii TT
      McKeely Underwood, Lubbock, Texas/Air Extreme
      Tumbling
      Miah Bruns
      Eve Doudican, Bixby, Okla./Oklahoma Extreme
      Double mini-trampoline
      Kayttie Nakamura
      Sydney Senter, Aiea, Hawaii/Hawaii T&T
    Men
      Trampoline
      Aidan Casey, Bellevue, Wash./Action Athletics
      Alexander Paul, Honolulu, Hawaii/Hawaii TT
      Zachary Ramacci, Dyer, Ind./Midwest TT
      Tumbling
      Myles DeBose, Matteson, Ill./TwistStars
      Haydn Fitzgerald, Sammamish, Wash./Action Athletics
      Noah Riley, Locust Grove, Ga./Flip City South
      Double mini-trampoline
      Aidan Casey
      Haydn Fitzgerald
      Alexander Paul

13-14 age division

    Women
      Trampoline
      Ginger Hansen, Holmdel, N.J./Elite Trampoline Academy
      Jessica Stevens, Ellicott City, Md./Fairland
      Carly Townsend, Foothill Ranch, Calif./World Elite
      Lexi Vigil, Levelland, Texas/Acrospirits
      Tumbling
      Jordan Comer, LaFollette, Tenn./Premier Athletics
      Haley Frangioni, Milton, Fla./Elite World
      Gretchen Schultz, Destrehan, La./Elmwood Gymnastics
      Rachel Thevenot, Metairie, La./Elmwood Gymnastics
      Double mini-trampoline
      Kiley Lockett, Oceanside, Calif./SoCal TTC
      Alyssa Oh, Rocklin, Calif./Technique T&T
      Gretchen Schultz
      Carly Townsend
    Men
      Trampoline
      Joey Isenberg, Martinsburg, W.Va./Elite Trampoline Academy
      Ruben Padilla, Livermore, Calif./Springtime T&T
      Armand Reichelt, Scottsdale, Ariz./Scottsdale Gymnastics
      Tumbling
      Kaden Brown, Herriman, Utah/Wasatch T&T
      Double mini-trampoline
      Patrick Lyell, Kenner, La./Elmwood Gymnastics
      Ruben Padilla
      Armand Reichelt

15-16 age division

    Women
      Trampoline
      Nicole Ahsinger, San Diego, Calif./So Cal TTC
      Maggie Gallagher, Rancho Santa Margarita, Calif./World Elite
      Megan O'Connell, Middletown, N.J./Elite Trampoline Academy
      Hally Piontek, Warrensburg, Mo./KC Trampoline
      Tumbling
      Reghan Brands, Belvidere, Ill./Gymnastics Academy of Rockford
      Natalie Ory, Midland, Texas/Team Revolution
      Angel Rice, Locust Grove, Ga./Flip City South
      Abby Rowe, American Falls, Idaho/Team Revolution
      Double mini-trampoline
      Paige Howard, Mission Viejo, Calif./World Elite
      Hally Piontek
      Kylee Roby, Ladera Ranch, Calif./World Elite
      Amanda Spitzer, Vista, Calif./So Cal TTC
    Men
      Trampoline
      Cody Gesuelli, Middletown, N.J./Elite Trampoline Academy
      Isaac Rowley, Allen, Texas/Eagle's Wings
      Tanner Robinson, Anaheim, Calif./World Elite
      Tumbling
      Garret Day, Bedford, Va./Dynamic Gymnastics
      Double mini-trampoline
      Ty Carlson, West Palm Beach, Fla./The Gymnastics Revolution
      Garret Day
      Caleb Fritz, Scottsdale, Ariz./Scottsdale Gymnastics
      Michael Liao, Chandler, Ariz./Aspire Kids Sports

17-18 age division

    Women
      Trampoline
      Erynn Stier, Morley, Mich./Branch Gymnastics
      Madi Webster, Washington, Ind./Tumbling Express
      Tumbling
      Harley Merritt, Auburndale, Fla./Elite World
      Breanne Millard, Rancho Santa Margarita, Calif./World Elite
      Double mini-trampoline
      Mikala Collier, Mapleton, Utah/High Altitude
      Madi Webster
    Men
      Trampoline
      Mitch Dewey, Grand Rapids, Mich./Great Lakes Griffins
      Colin Duda, Atlantic Highlands, N.J./Elite Trampoline Academy
      Stewart Pritchard, Greensboro, N.C./Ultimate Air
      Spencer Reed, Tulsa, Okla./Oklahoma Extreme
      Tumbling
      Victor Householter, Morton, Ill./Central Illinois Gymnastics Academy
      Trevor Jackson, Ramona, Calif./SoCal TTC
      Alexander Katchalov, Lakeland, Fla./Elite World
      Brandon Krzynefski, Centreville, Va./Capital Gymnastics
      Double mini-trampoline
      Mitch Dewey
      Stewart Pritchard
      Carter Rhoades, Mapleton, Utah/High Altitude