Men's Junior National Team Rosters

2015-16 | 2014-15 | 2013-14 | 2012-13 | 2011-12 | 2010-11 | 2009-10 | 2008-09 | 2007-08 | 2006-07 2005-06 | 2004-05 | 2003-04 | 2002-03 | 2001-02 | 2000-01 | 1999-2000

2015-2016 Men’s Junior National Team

Junior 17-18

  • Peter Daggett, Norman, Okla./Daggett Gymnastics
  • Yul Moldauer, Arvada, Colo./5280 Gymnastics
  • Kiwan Watts, N.Chesterfield, Va./Above The Bar Gymnastics Academy

Junior 15-16

  • Cameron Bock, Tustin, Calif./SCATS Gymnastics
  • Addison Chung, Medfield, Mass./New England Sports Academy
  • Davis Grooms, Katy, Texas/Champions Gymnastics
  • Bennet Huang, Palo Alto, Calif./West Coast Olympic Gymnastics Academy
  • Tanner Justus, Cypress, Texas/Cypress Academy of Gymnastics
  • Jacob Moore, West Bloomfield, Mich./Twistars USA Inc.
  • Favian Valdez, Kearny, N.J./US Gymnastics Develop Center II
  • Alexei Vernyi, Cypress, Texas/Cypress Academy of Gymnastics
  • Matthew Wenske, Houston, Texas/Cypress Academy of Gymnastics
  • Shane Wiskus, Spring Park, Minn./Mini-Hops Gymnastics

Level 9 (13-14)

  • Nikita Bolotsky, Las Vegas, Nev./Kingdom Gymnastics
  • Michael Fletcher, Nashua, N.H./New England Academy of Gymnastics
  • Vitaliy Guimaraes, Aruada, Colo./5280 Gymnastics
  • Dylan Hughes, Loveland, Ohio/Queen City Gymnastics/First Kids
  • Dillan King, Eagle Mtn, Utah/USA Gymnastics World
  • Brody Malone, Cedartown, Ga./Cartersville Twisters
  • Kevin Penev, Penfield, N.Y./Rochester Gymnastics Academy
  • David Pochinka, Plano, Texas/WOGA Gymnastics
  • Daniel Yoon, Manhattan Beach, Calif./SCATS Gymnastics
  • Dylan Young, Burbank, Calif./Gymnastics Olympica USA

Level 8 (11-12)

  • Garrett Braunton, Olympia, Wash./Black Hills Gymnastics
  • Isaiah Drake, Los Angeles, Calif./Gymnastics Olympica USA
  • Dallas Hale, Providence Village, Texas/WOGA Gymnastics
  • Asher Hong, Frisco, Texas/WOGA Gymnastics
  • Joshua Karnes, Erie, Pa./Lakettes Gymnastic Academy
  • Samuel Phillips, Woodland Hills, Calif./Gymnastics Olympica USA

2014-2015 Men’s Junior National Team

Junior 17-18

  • Bobby Baker, Lemont, Ill./Aerial Gymnastics Club
  • Hunter Justus, Cypress, Texas/Cypress Academy of Gymnastics
  • Kiwan Watts, N.Chesterfield, Va./Above The Bar Gymnastics Academy

Junior 15-16

  • Levi Anderson, Spring, Texas/Cypress Academy of Gymnastics
  • Grant Breckenridge, Libertyville, Ill./Buffalo Grove Gymn Center
  • Tristan Burke, Royse City, Texas/WOGA Gymnastics
  • Fabian DeLuna, Frisco, Texas/Vitaly Scherbo School of Gymnastics
  • Alex Diab, Glen Ellyn, Ill./Premier Gymnastics Academy
  • David Jessen, East Greenwich, R.I./TAG USA Gymnastics, Inc.
  • Jordan King, The Woodlands, Texas/Cypress Academy of Gymnastics
  • Anthony McCallum II, Columbia, S.C./U.S.O.T.C. Gymnastics
  • Yaroslav Pochinka, Plano, Texas/WOGA Gymnastics
  • Marty Strech, Fountain Valley, Calif./Azarian U.S. Gymnastics Training Center
  • Alec Yoder, Indianapolis, Ind./InterActive Academy

Level 9 (13-14)

  • Maxim Andryushchenko, Chicago, Ill./Lake Shore Academy of Art Gymnastics
  • Andrew Bitner, Buford, Ga./Gymnastix Training Center
  • Nikita Bolotsky, Las Vegas, Nev./Vitaly Scherbo School of Gymnastics
  • Addison Chung, Medfeld, Mass./New England Sports Academy
  • Vitaliy Guimaraes, Aruada, Colo./5280 Gymnastics
  • Bennet Huang, Palo Alto, Calif./West Coast Olympic Gymnastics Academy
  • Khalil Jackson, Katy, Texas/Champions Gymnastics
  • Nicholas Merryman, Brookline, N.H./New England Academy of Gymnastics
  • Braden Page, Cypress, Texas/Cypress Academy of Gymnastics
  • David Pochinka, Plano, Texas/WOGA Gymnastics

Level 8 (11-12)

  • Garrett Braunton, Olympia, Wash./Black Hills Gymnastics
  • Brandon Briones, Gilbert, Ariz./USA Youth Fitness Center
  • Samuel Phillips, Woodland Hills, Calif./Gymnastics Olympica USA
  • Nicholas Stigall, Knoxville, Tenn./Tataru's Gymnastics and Tumbling
  • Travis Wong, Miami, Fla./Universal Gymnastics Inc.
  • Landon Wu, West Sacramento, Calif./International Gymnastics Centre

2013-2014 Men’s Junior National Team

Junior 17-18

  • Dmitri Belanovski, West Allis, Wis./Swiss Turners
  • Jacob Dastrop, Colorado Springs, Colo./U.S. Olympic Training Center
  • Jordan DeClerk, Bloomingdale, Ill./Aerial Gymnastics
  • Chandler Eggleston, Champaign, Ill./University of Illinois
  • Matt Foster, Addison, Ill./University of Illinois
  • Alex Powarzynski, Menlfree, Calif./SCATS
  • Andrew Rickly, Lewis Center, Ohio/Hocking Valley Gymnastics Center

Junior 15-16

  • Fabian DeLuna, Frisco, Texas/WOGA Frisco
  • Quest Hayden, Evans, Ga./Hayden's Gymnastics
  • Hunter Justus, Cypress, Texas/Cypress Gymnastics
  • Marvin Kimble, Milwaukee, Wis./Swiss Turners
  • Yul Moldauer, Arvada, Colo./5280 Gymnastics
  • Robert Neff, Brookfield, Wis./Swiss Turners
  • Marty Stretch, Fountain Valley, Calif./Azarian's Gymnastics

Level 9 (13-14)

  • Maxim Andryushchenko, Chicago, Ill./Lake Shore Academy of Art Gymnastics
  • Cameron Bock, Tustin, Calif./SCATS Gymnastics
  • Davis Grooms, Katy, Texas/Champions Gymnastics
  • Mario Lubian, Miami, Fla./Universal Gymnastics
  • Nicholas Merryman, Brookline, N.H./Gymnastics Village
  • Matthew Wenske Cypress Academy of Gymnastics Houston, TX
  • Shane Wiskus, Spring Park, Minn./North Shore Gymnastics

Level 8 (11-12)

  • Nikita Bolotsky, Las Vegas, Nev./Vitaly Scherbo School of Gymnastics
  • Brandon Briones, Gilbert, Ariz./USA Youth Fitness Center
  • Mathew Davis, Frisco, Texas/WOGA Gymnastics
  • Spencer Goodell, Tigard, Ore./Oregon Metropolitan Elite Gymnastics Academy
  • Dylan Hughes, Loveland, Ohio/Queen City Gymnastics/ Kids First
  • Khalil Jackson, Katy, Texas/Champions Gymnastics
  • Blake Wilson, Temecula, Calif./SCEGA Gymnastics

2012-2013 Men’s Junior National Team

Level 10 (16-18)

  • Allan Bower, Chandler, Ariz./Xtreme Gymnastics
  • Jonathan Deaton, Longmeadow, Mass./Tim Daggett's Gold Medal Gymnastics
  • Sean Melton, Orlando/U.S. Olympic Training Center
  • Akash Modi, Morganville, NJ/Monmouth Gymnastics Academy
  • Joseph Peters, Orefield, Pa./Parkettes
  • Timothy Wang, Riverside, Calif./South Coast Gymnastics
  • Donnell Whittenburg, Baltimore, Md./Ultimate Gymnastics Inc.

Level 10 (14-15)

  • Tristan Burke, Royse City, Texas/WOGA
  • Fabian DeLuna, Frisco, Texas/WOGA
  • David Jessen, East Greenwich, R.I.
  • Hunter Justus, Cypress, Texas/Cypress Academy of Gymnastics
  • Marvin Kimble, Milwaukee, Wis./Swiss Turners
  • Yul Moldauer, Arvada, Colo./5280 Gymnastics
  • Marty Strech, Fountain Valley, Calif./Azarian U.S. Gymnastics Training Center

Level 9 (12-13)

  • Maxim Andryushchenko, Chicago, Ill./Lake Shore Academy of Art Gymnastics
  • Cameron Bock, Tustin, Calif./SCATS Gymnastics
  • Nikita Bolotsky, Las Vegas, Nev./Vitaly Scherbo School of Gymnastics
  • Sean Brackenridge, Dana Point, Calif./South Coast Gymnastics
  • Andrew Brower, Old Bridge, N.J./US Gymnastics Develop Center II
  • Davis Grooms, Katy, Texas/Champions Gymnastics
  • Bennet Huang, Palo Alto, Calif./West Coast Olympic Gymnastics Academy
  • Tanner Justus, Cypress, Texas/Cypress Academy of Gymnastics
  • Connor Lewis, Grove City, Ohio/Integrity Gymnastics and Cheerleading
  • Trevor North, Johnstown, Ohio/Hocking Valley Gymnastics Center
  • Bailey Perez, Glen Ellyn, Ill./Premier Gymnastics Academy
  • Favian Valdez, Kearny, N.J./US Gymnastics Develop Center II
  • Matthew Wenske, Houston, Texas/Cypress Academy of Gymnastics
  • Shane Wiskus, Spring Park, Minn./North Shore Gymnastics

2011-2012 Men’s Junior National Team

Level 10 (16-18)

  • Adrian de los Angeles, Long Beach, Calif./SCATS Gymnastics Deaton
  • Jonathan Deaton, Longmeadow, Mass./Tim Daggett's Gold Medal Gymnastics
  • Jesse Glenn, Northridge, Calif./SCATS Gymnastics
  • Trevor Howard, Columbus, Ohio/Hocking Valley Gymnastics
  • Jake Martin, Oviedo, Fla./Orlando Metro Gymnastics
  • Max Mayr, Miami, Fla./Universal Gymnastics
  • Joey Peters, Orefield, Pa./Parkettes

Level 10 (14-15)

  • Allan Bower, Chandler, Ariz./Xtreme Gymnastics
  • Daniel DiBenedetto, Vernon, Conn./Tim Daggett Gold Medal Gymnastics
  • Jesse Himmelsbach, Butler, Ky./Queen City Gymnastics/Kids First
  • Hunter Justus, Cypress, Texas/Cypress Academy
  • Marvin Kimble, Milwaukee, Wis./Swiss Turner's Gymnastics Academy
  • Sean Melton, Orlando, Fla./Orlando Metro Gymnastics
  • Akash Modi, Morganville, N.J./Monmouth Gymnastic Academy Inc.
  • Timothy Wang, Riverside, Calif./South Coast Gymnastics

Level 9 (12-13)

  • Tristan Burke, Royse City, Texas/WOGA
  • Michael Burns, Baltimore, Ohio/Hockey Valley Gymnastics
  • Emyre Cole, Las Vegas, Nev./Go For It USA
  • Peter Daggett, West Springfield, Mass./Tim Daggett Gold Medal Gymnastics
  • Fabian Deluna, Chicago, Ill./WOGA
  • Alex Diab, Glen Ellyn, Ill./Premier Gymnastics Academy
  • Marcos Gatinho, Miami, Fla./Universal Gymnastics
  • Davis Grooms, Katy, Texas/Champion Gymnastics
  • John Jacobson, Syracuse, Utah/USA Gymnastics World
  • David Jessen, East Greenwich, R.I./Tim Daggett Gold Medal Gymnastics
  • Christian Kalustian, Newport Beach, Calif./Byers Gymnastics Center - Elk Grove
  • Connor Lewis, Grove City, Ohio/Integrity Gymnastics
  • Marty Strech, Fountain Valley, Calif./Azarian Gymnastics
  • Ryan Wangler, Savage, Minn./TAGS South

2010-2011 Men’s Junior National Team

Level 10 (16-18)

  • Dylan Akers, Kingwood, Texas/Cypress Academy
  • Wyatt Aycock, Orlando, Fla./Orlando Metro
  • Jesse Glenn, Northridge, Calif., SCATS HB
  • CJ Maestas, Corrales, N.M./Gold Cup
  • Sam Mikulak, Corona del Mar, Calif./SCATS HB
  • John Orozco, Bronx, N.Y./World Cup Gymnastics
  • Cale Robinson, Harriman, Tenn./Premier Athletics
  • Jacoby Rubin, Buffalo Grove, Ill./Buffalo Grove
  • Jordan Valdez, Louisville, Colo./Champion Gymnastics

Level 10 (14-15)

  • Jonathan Deaton, Longmeadow, Mass./Daggett's
  • Adrian de los Angeles, Long Beach, Calif./SCATS HB
  • Stacey Ervin, Taylor, Mich./Mills
  • Kevin Ko, El Cerrito, Calif./Golden Bear
  • Jake Martin, Oviedo, Fla./Orlando Metro
  • Sean Melton, Orlando, Fla./Orlando Metro
  • Timothy Wang, Riverside, Calif./South Coast

Level 9 (12-13)

  • Tristan Burke, Royse City, Texas/WOGA
  • Michael Burns, Baltimore, Ohio/Hockey Valley Gymnastics
  • Marcos Gatinho, Miami, Fla./Universal Gymnastics
  • David Jessen, East Greenwich, R.I./Tim Daggett Gold Medal Gymnastics
  • Hunter Justus, Cypress, Texas/Cypress Academy
  • Marvin Kimble, Milwaukee, Wisc./Swiss Turners
  • Jack Kramer, Charlotte, N.C./Zenith
  • Yul Moldauer, Wellington, Colo./5280 Gymnastics
  • Yaroslav Pochinka, Plano, Texas/WOGA
  • Marty Strech, Fountain Valley, Calif./Azarian Gymnastics
  • Lukas Texeira, Waukesha, Wis./Salto Gymnastics
  • Favian Valdez, Davenport, Fla./Orlando Metro
  • Colin VanWicklen, Magnolia, Texas/Cypress Academy
  • Ryan Wangler, Savage, Minn./TAGS South

2009-2010 Men’s Junior National Team

Level 10 (16-18)

  • Dylan Akers, Houston, Cypress Academy
  • Wyatt Aycock, Orlando, Fla., Orlando Metro
  • C.J. Maestas, Corrales, N.M., Gold Cup
  • Cameron Rogers, Mint Hill, N.C., Zenith
  • Jesse Silverstein, Spring Valley, N.Y., U.S. Gymnastics Center II
  • Christopher Turner, Fremont, Calif., West Coast Olympic Gymnastics Academy
  • Jordan Valdez, Louisville, Colo., Xtreme Altitude Gymnastics

Level 10 (14-15)

  • Jacob Dastrup, Lindon, Utah, Arete
  • Jonathan Deaton, Longmeadow, Mass., Tim Daggett's Gold Medal Gymnastics
  • Jesse Glenn, Northridge, Calif., SCATS HB
  • Jake Martin, Oviedo, Fla., Orlando Metro
  • Maximilian Mayr, Miami, Universal Gymnastics
  • Sam Mikulak, Newport Coast, Calif., SCATS HB
  • John Orozco, Bronx, N.Y., World Cup

Level 9 (12-13)

  • Allan Bower, Chandler, Ariz./Xtreme Gymnastics
  • Andrew Botto, Redwood City, Calif./San Mateo Gymnastics
  • Jeffrey Frantom, Henderson, Nev./Gymcats Gymnastics
  • Jesse Himmelsbach, Butler, Ky./Queen City Gymnastics
  • David Jessen, East Greenwich, R.I./Tim Daggett Gold Medal Gymnastics
  • Hunter Justus, Cypress, Texas/Cypress Academy
  • Ari McEwing, Chalfont, Pa./High Performance Gymnastics
  • Sean Melton, Orlando, Fla./Orlando Metro
  • Yul Moldauer, Wellington, Colo./5280 Gymnastics
  • Andrew Rickly, Lewis Center, Ohio/Hocking Valley Gymnastics
  • Nicholas Spiro, Laguna Niguel, Calif./New Hope Gymnastics
  • Colin VanWicklen, Magnolia, Texas/Cypress Academy
  • Timothy Wang, Riverside, Calif./South Coast Gymnastics

2008-2009 Men’s Junior National Team

Level 10 (16-18)

  • Donothan Bailey, Lake Forest, Calif./Azarian Gymnastics
  • Alexy Bilozertchev, Hilliard, Ohio/Ohio State Boy's Gymnastics
  • Russell Dabritz, Rowley, Mass./Legends
  • Jake Dalton, Sparks, Nev./Gymnastics Nevada
  • Glen Ishino, Santa Ana, Calif./SCATS
  • Edward Mesa, Cooper City, Fla./Universal Gymnastics
  • Alexander Naddour, Gilbert, Ariz./Arizona Flairs

Level 10 (14-15)

  • Dylan Akers, Kingwood, Texas/Cypress Academy
  • Danell Leyva, Miami, Fla./Universal Gymnastics
  • C.J. Maestas, Corrales, N.M./Gold Cup Gymnastics
  • Samuel Mikulak, Newport Coast, Calif./SCATS
  • John Orozco, Bronz, N.Y., World Cup Gymnastics
  • Cameron Rogers, Mint Hill, N.C./Weyandt's Gymnastics
  • Jacoby Rubin, Buffalo Grove, Ill./Buffalo Grove Gymnastics

Level 9 (12-13)

  • Kevin Baker, Union, Ky./Queen City Gymnastics
  • Allan Bower, Chandler, Ariz./Xtreme Gymnastics
  • Jacob Dastrup, Lindon, Utah/Arete Gymnastics
  • Adrian de los Angeles, Long Beach, Calif./SCATS
  • Jonathan Deaton, Longmeadow, Mass./Tim Daggett Gold Medal Gymnastics
  • Austin Epperson, Allen, Texas/WOGA
  • Stacey Ervin, Taylor, Mich./Mills Gymnastics
  • Jesse Himmelsbach, Butler, Ky./Queen City Gymnastics
  • Jonathan Liu, Fremont, Calif./West Coach Olympic Gymnastics Academy
  • Sean Melton, Orlando, Fla./Orlando Metro
  • Dominic Morris, Olympia, Wash./Black Hills Gymnastics
  • Alex Powarzynski, Lacey, Wash./Black Hills Gymnastics
  • Timothy Wang, Riverside, Calif./South Coast Gymnastics
  • Dennis Zaremski, New York, N.Y./World Cup Gymnastics

2007-2008 Men’s Junior National Team

Level 10 (16-18)

  • Alexy Bilozertchev, Hilliard, Ohio/OSU Boys Team
  • Kyle Bunthuwong, El Cerrito, Calif./Golden Bear Gymnastics
  • Glen Ishino, Santa Ana, Calif./SCATS
  • Steven Legendre, Flower Mound, Texas/University of Oklahoma
  • Philip Onorato, Plano, Texas/WOGA
  • Miguel Pineda, Galloway, Ohio/Hocking Valley Gymnastics
  • Sean Regan, Libertyville, Ill./Buffalo Grove Gymnastics
  • Ryan Lieberman, Lake Forest, Ill./Buffalo Grove Gymnastics

Level 10 (14-15)

  • Donathan Bailey, Lake Forest, Calif./Azarian Gymnastics
  • Jake Dalton, Sparks, Nev./Gymnastics Nevada
  • Danell Leyva, Miami, Fla./Universal Gymnastics
  • Sam Mikulak, Newport Coast, Calif./SCATS
  • Yoshi Mori, Irvine, Calif./New Hope Gymnastics
  • John Orozco, Bronx, N.Y./World Cup
  • Joshua Wokurka, Lombard, Ill./Bartlett Gymnastics

Level 9 (12-13)

  • Konner Ackerman, Des Moines, Iowa/Black Hills Gymnastics
  • Allan Bower, Chandler, Ariz./Desert Devils
  • Devin Burnett, Plano, Texas/WOGA
  • Jesse Glenn, Northridge, Calif./SCATS
  • Craig Hernandez, Libertyville, Ill./Buffalo Grove Gymnastics
  • Maximilian Mayr, Miami, Fla./Universal Gymnastics
  • Sean Melton, Orlando, Fla./Orlando Metro
  • Dominic Morris, Olympia, Wash./Black Hills Gymnastics
  • Jacoby Rubin, Buffalo Grove, Ill./Buffalo Grove Gymnastics
  • Sean Senters, Center Valley, Pa./Parkette’s
  • Spencer Smith, Olympia, Wash./Black Hills Gymnastics
  • Joshua Wilson, Allen, Texas/WOGA

2006-2007 Men’s Junior National Team

Level 10 (16-18)

  • Chris Cameron, Winter Haven, Fla./Florida Flips
  • Tim Gentry, Plano, Texas/WOGA
  • Thomas Kelley, Libertyville, Ill./Buffalo Grove Gymnastics
  • Ryan Lieberman, Lake Forest, Ill./Buffalo Grove Gymnastics
  • Tim Pittman, Houston, Texas/Cypress Academy
  • Paul Ruggeri III, Manlius, N.Y./CNY Gymnastics Center
  • Mel Anton Santander, Southborough, Mass./Mass Gym Center
  • Cole Storer, Plano, Texas/WOGA
  • Andrew Stover, Fullerton, Calif./SCATS HB

Level 10 (14-15)

  • Alexy Bilozertchev, Hilliard, Ohio/OSU Boys Team
  • Kyle Bunthuwong, El Cerrito, Calif./Golden Bear Gymnastics
  • Josh Dixon, San Jose, Calif./Champions Academy
  • Danell Leyva, Miami, Fla./Universal Gymnastics
  • Edward Mesa, Cooper City, Fla./Universal Gymnastics
  • Philip Onorato, Plano, Texas/WOGA
  • Miguel Pineda, Galloway, Ohio/Hocking Valley Gymnastics
  • Neal Thompson, Woodside, Calif./San Mateo Gymnastics

Level 9 (12-13)

  • Daniel Bilinovich, Clinton, Ohio/Gym World
  • Allan Bower, Chandler, Ariz./Desert Devils
  • Alessandri Bubnov, Fanwood, N.J./Surgent’s Elite
  • Devin Burnett, Plano, Texas/WOGA
  • David Dyckman, Foster City, Calif./Peninsula Gymnastics
  • Jesse Glenn, Northridge, Calif./SCATS
  • Maximilian Mayr, Miami, Fla./Universal Gymnastics
  • Samuel Mikulak, Newport Coast, Calif./SCATS
  • Dominic Morris, Olympia, Wash./Black Hills Gymnastics
  • John Orozco, Bronx, N.Y./World Cup
  • Cameron Rogers, Mint Hill, N.C./G&J Speedway Gymnastics
  • Spencer Smith, Olympia, Wash./Black Hills Gymnastics
  • Christopher Turner, Fremont, Calif./West Coast Olympic Gymnastics Academy
  • Joshua Wilson, Allen, Texas/WOGA

2005-2006 Men’s Junior National Team

Level 10 (16-18)

  • Andre Berry, Hempstead, Texas/Cypress Gymnastics
  • Kyson Bunthuwong, Ell Cerrito, Calif./Golden Bear Gymnastics
  • Jason Chu, Bellflower, Calif./SCATS HB
  • Bryan Del Castillo, Laguna Niguel, Calif./New Hope Academy of Gymnastics
  • Christopher Lung, Lexington, Mass./Mass Gym Center
  • Ralph Rosso, Morganville, N.J./University of Michigan
  • Cole Storer, Plano, Texas/WOGA
  • Seung tai Lee, Sorrento, Fla./Orlando Metro Gymnastics

Level 10 (14-15)

  • Kyle Bunthuwong, El Cerrito, Calif./Golden Bear Gymnastics
  • Tim Gentry, Plano, Texas/World Olympic Gymnastics
  • Thomas Kelley, Libertyville, Ill./Buffalo Grove Gymnastics
  • Ryan Lieberman, Lake Forest, Ill./Buffalo Grove Gymnastics
  • Edward Mesa, Cooper City, Fla./Universal Gymnastics
  • Philip Onorato, Plano, Texas/WOGA
  • Miguel Pineda, Galloway, Ohio/Hocking Valley Gymnastics Center

Level 9 (12-13)

  • David Dyckman, Foster City, Calif./Gymnastics G.O.
  • Preston Ellsworth, Allen, Texas/WOGA
  • Travis Langham, Saugus, Calif./Gymnastics Olympica
  • Danell Leyva, Miami, Fla./Universal Gymnastics
  • Christopher Maestas, Corrales, N.M./Gold Cup Gymnastics
  • Maximillian Mayr, Miami, Fla./Universal Gymnastics
  • Glenn McCuen, Plano, Texas/WOGA
  • Edward Mesa, Cooper City, Fla./Universal Gymnastics
  • John Orozco, Bronx, N.Y./World Cup Gymnastics
  • Jacoby Rubin, Buffalo Grove, Ill./Buffalo Grove Gymnastics
  • Mateusz Rybarski, Lake Zurich, Ill./ Buffalo Grove Gymnastics
  • Christopher Stehl, Richmond, Texas/Cypress Gymnastics
  • Michael Volpe, Wayne, N.J./U.S. Gym Development Center
  • Kyle Voissem, Milwaukee, Wisc/Swiss Turners
  • Joshua Wilson, Allen, Texas/WOGA

2004-2005 Men’s Junior National Team

Level 10 (16-18)

  • Wesley Aderhold, Dallas, Texas/WOGA
  • Chris Brooks, Houston, Texas/Houston North Gymnastics
  • Kyson Bunthuwong, El Cerrito, Calif./Golden Bear Gymnastics
  • Chris Harper, Stanford, Calif./Stanford University
  • Derek Helsby, University Park, Pa./Penn State University
  • Jason Laughton, Northridge, Calif./SCATS HB
  • Tim McNeill, Berkeley, Calif./Capital Gymnastics
  • Seung tai Lee, Sorrento, Fla./Orlando Metro Gymnastics

Level 10 (14-15)

  • Andre Berry, Hempstead, N.Y./Cypress Gymnastics
  • Bryan Del Castillo, Laguna Nigues, Calif./South Coast Gymnastics
  • Tim Gentry, Plano, Texas/WOGA
  • Thomas Kelley, Libertyville, Ill./Buffalo Grove Gymnastics
  • Kyle Shanahan, USAF Academy, Colo./USOTC
  • Mel Santander, Southborough, Mass./Mass Gym Center
  • Cole Storer, Plano, Texas/WOGA

Level 9 (12-13)

  • Russell Dabritz, Rowley, Mass./Ace Gymnastics
  • Josh Dixon, San Jose, Calif./California Sports Center
  • Micah Elofson, Minneapolis, Minn./TAGS Eden Prairie
  • Jimmy Kerry, Huntington Beach, Calif./New Hope Gymnastics
  • Danell Leyva, Miami, Fla./Universal Gymnastics
  • Michael Martinez, Peralta, N.M./Gold Cup Gymnastics
  • Edward Mesa, Cooper City, Fla./Universal Gymnastics
  • Austin Mussa, Plano, Texas/WOGA
  • Philip Onorato, Plano, Texas/WOGA
  • Miguel Pineda, Galloway, Ohio/Hocking Valley Gymnastics Center
  • Patrick Piscitelli, Charlotte, N.C./G&J Speedway Gymnastics
  • Mateusz Rybarski, Lake Zurich, Ill./Buffalo Grove Gymnastics
  • Tayler Scharman, Salt Lake City, Utah/USA Gymnastics World
  • Joe Truong, Fountain Valley, Calif./New Hope Gymnastics

2003-2004 Men’s Junior National Team

Level 10 (16-18)

  • Taqiy Abdullah, Dickinson, Texas/Houston Gymnastics Academy
  • Wesley Haagensen, Belleville, Ill./St. Louis Gymnastics Center
  • Derek Helsby, Houston, Texas/Houston Gymnastics Academy
  • Jonathan Horton, Houston, Texas/Cypress Gymnastics
  • Sho Nakamori, Colorado Springs, Colo./USOTC
  • David Sender, Arlington Heights, Ill./Buffalo Grove Gymnastics
  • Tyler Yamauchi, Sugar Land, Texas/Houston Gymnastics Academy

Level 10 (14-15)

  • Chris Brooks, Houston, Texas/Houston North Gymnastics
  • Kyson Bunthuwong, El Cerrito, Calif./Golden Bears
  • Bryan Del Castillo, Laguna Niguel, Calif./South Coast Gymnastics
  • Chad Kinoshita, Fremont, Calif./Demarays Gymnastics Academy
  • John Maurer, Brownsburg, Ind./Mission Valley YMCA
  • Ralph Rosso, Morganville, N.J./Surgent's Elite
  • Cole Storer, Plano, Texas/WOGA

Level 9 (12-13)

  • Michael Almazan, Miami, Fla./Universal Gymnastics
  • Cory Baumgarten, Plano, Texas/WOGA
  • Kyle Bunthuwong, El Cerrito, Calif./Golden Bears
  • Josh Dixon, San Jose, Calif./California Sports Center
  • Tim Gentry, Plano, Texas/WOGA
  • Daniel Geri, Reseda, Calif./Le Club
  • Zeke Jackson, Latham, N.Y./World Class Gymnastics Academy
  • Thomas Kelley, Libertyville, Ill./Buffalo Grove Gymnastics
  • Ryan Lieberman, Lake Forest, Ill./Buffalo Grove Gymnastics
  • Edward Mesa, Cooper City, Fla./Universal Gymnastics
  • Matthew Mohr, Virginia Beach, Va./Gymstrada Gymnastics
  • Reed Murray, Tampa, Fla./La Fleur's
  • Stephen Van Huss, Plano, Texas/WOGA
  • Julian Whittle, Cincinnati, Ohio/Queen City Gymnastics

 

2002-2003 Men’s Junior National Team

Level 10 (16-18)

  • Alexander Artemev, Lakewood, Colo./Gymnastika
  • Steven Gaudette, West Springfield, Mass./Tim Daggett's Gold Medal Gymnastics
  • Willie Ito, Huntington, Beach, Calif./South Coast Gymnastics
  • Sho Nakamori, Albany, Calif./Stanford Gymnastics
  • Grant Osborne, Colorado Springs, Colo./USOTC
  • David Sender, Arlington Heights, Ill./Buffalo Grove Gymnastics
  • Gerry Signorelli, Ann Arbor, Mich./University of Michigan
  • Tyler Yamauchi, Sugar Land, Texas/Houston Gymnastics Academy

Level 10 (14-15)

  • Taqiy Abdullah, Dickinson, Texas/Houston Gymnastics Academy
  • Wes Aderhold, Tarpon Springs, Fla./Gemini Gymnastics
  • Bryan Del Castillo, Laguna Nigues, Calif./South Coast Gymnastics
  • Wesley Haagensen, Belleville, Ill./St. Louis Gymnastics Center
  • Derek Helsby, Orlando, Fla./Orlando Metro
  • Jonathan Horton, Houston, Texas/Cypress Gymnastics
  • Vladi Klurman, Sharon, Mass./Charles River Gymnastics
  • Jason Shen, Newton, Mass./Charles River Gymnastics

Level 9 (12-13)

  • Michael Almazan, Miami, Fla./Universal Gymnastics
  • Ben Baldus-Strauss, Wheaton, Ill./Midwest Academy of Gymnastics
  • Ari Barrera, Universal Gymnastics
  • Andre Berry, Hempstead, Texas, Cypress Gymnastics
  • Tim Gentry, Plano, Texas/WOGA
  • Lucas Hughes, Golden, Colo./Gymnastika
  • Thomas Kelley, Libertyville, Ill./Buffalo Grove Gymnastics
  • Chad Tadashi Kinoshita, Fremont, Calif./Demaray's Gymnastics Academy
  • Torrance Laury, Marietta, Ga./Atlanta School of Gymnastics
  • Joshua Rusler, Norman, Okla./Bart Conner Gymnastics Academy
  • Kyle Shanahan, Puyallup, Wash./Cascade Elite Gymnastics
  • Steve Spencer, Fremont, Calif./Demaray's Gymnastics Academy
  • Cole Storer, Plano, Texas/WOGA
  • Stephen Van Huss, Plano, Texas/WOGA

2001-2002 Men’s Junior National Team

Level 10 (16-18)

  • D.J. Bucher, Mason, Ohio/Queen City Gymnastics
  • Steven Gaudette, West Springfield, Mass./Tim Daggett's Gold Medal Gymnastics
  • Jamie Henderson, Crosby, Texas/Houston Gymnastics Academy
  • Charlie Jones, Colorado Springs, Colo./USOTC
  • Michael McNamara, Carlsbad, Calif./Mission Valley YMCA
  • Sho Nakamori, Albany, Calif./Stanford Gymnastics
  • Zach Roberts, Encinitis, Calif./USGTC
  • Gerry Signorelli, Colorado Springs, Colo./USOTC

Level 10 (14-15)

  • R.J. Heflin, Norfolk, Mass./Tim Daggett's Gold Medal Gymnastics
  • Willie Ito, Huntington Beach, Calif./South Coast Gymnastics
  • Grant Osborne, Colorado Springs, Colo./Colorado Training Center
  • Aaron Rakes, Lexington, Ky./Queen City Gymnastics
  • David Sender, Arlington Heights, Ill./Buffalo Grove Gymnastics
  • Anthony Smith, Cupertino, Calif./Top Flight Gymnastics
  • Tyler Yamauchi, Sugar Land, Texas/Houston Gymnastics Academy

Level 9 (12-13)

  • Bryan Albani, Warren, Ohio/West Side Gymnastics
  • Ari Barrera, Miami, Fla./Universal Gymnastics
  • Andre Berry, Waller, Texas/Cypress Gymnastics
  • Kyson Bunthuwong, El Cerrito, Calif./East Bay Elite Training Academy
  • Ricky Deci, Stafford, Texas/Champions Gymnastics
  • Cameron Deer, Carmel, Ind./Indy School of Gymnastics
  • Bryan Del Castillo, Laguna Niguel, Calif./South Coast Gymnastics
  • Tim Gentry, Plano, Texas/WOGA
  • Adrion Hernandez, Round Rock, Texas/Capital Gymnastics
  • Ian Jackson, Harrisburg, Pa./Central PA Gymnastics Academy
  • John Maurer, Brownsburg, Ind./Mission Valley YMCA
  • Jacob Messina, Matthews, N.C./American Stars
  • Kyle Shanahan, Puyallup, Wash./Cascade Elite Gymnastics
  • Stephen Van Huss, Plano, Texas/WOGA

2000-2001 Men’s Junior National Team

Level 10 (16-18)

  • John Goodwin, Norman, Okla./Bart Conner's Gymnastics
  • David Henderson, Crosby, Texas/Houston Gymnastics Academy
  • Jamey Houle, Columbus, Ohio/Ohio State University
  • Randy Monahan, Elizabethtown, Pa./Central PA Academy of Gymnastics
  • Tony Pilyavsky, Brooklyn, N.Y./International Gymnastics
  • Bob Rogers, Champaign, Ill./University of Illinois
  • Todd Thornton, Houston, Texas/Houston Gymnastics Academy

Level 10 (14-15)

  • D.J. Bucher, Mason, Ohio/Queen City Gymnastics
  • Andre Hernandez, Round Rock, Texas/Capital Gymnastics
  • Charlie Jones, Aurora, Colo./USOTC
  • Michael McNamara, Carlsbad, Calif./Mission Valley YMCA
  • Sho Nakamori, Albany, Calif./Stanford Gymnastics
  • Adam Pummer, Allentown, Pa./Parkette's
  • Justin Spring, Burke, Va./Capital Gymnastics

Level 9 (12-13)

  • Bryan Albani, Warren, Ohio/West Side Gymnastics
  • Garrett Barger, Tallahassee, Fla./Gym Force Gymnastics
  • Christopher Brooks, Houston, Texas/Cypress Gymnastics
  • Wesley Haagensen, Edmond, Okla./Oklahoma Gold
  • Christopher Harper, Plano, Texas/WOGA
  • Daniel Hawk, Las Vegas, Nev./Las Vegas Flyers
  • Derek Helsby, Orlando, Fla./Orlando Metro
  • Christopher Higgins, Houston, Texas/Houston Gymnastics Academy
  • Jonathan Horton, Houston, Texas/Cypress Gymnastics
  • John Maurer, Brownsburg, Ind./Mission Valley YMCA
  • Anthony May, Austin, Texas/Capital Gymnastics
  • Christopher Silcox, San Antonio, Texas/Alamo Gymnastics
  • Eric Vorrasi, Sutton, Mass./Tim Daggett's Gold Medal Gymnastics
  • Joseph Weaver, Security, Colo./USOTC

1999-2000 Men’s Junior National Team

Level 10 (16-18)

  • Matt Abboud, State college, Pa./Maine Academy of Gymnastics
  • Michael Ashe, Berkeley, Calif./Atlanta School of Gymnastics
  • Michael Evans, Columbus, Ohio/Houston Gymnastics Academy
  • Dick Huntwork, Columbus, Ohio/Ohio State University
  • Patrick McFarlin, Longmeadow, Mass./Tim Daggett's Gold Medal Gymnastics
  • Jock Stevens, Moore, Okla./Bart Conner Gymnastics
  • Kevin Tan, Fremont, Calif./Top Flight Gymnastics

Level 10 (14-15)

  • Steven Gaudette, West Springfield, mass./Tim Daggett's Gold Medal Gymnastics
  • Morgan Hamm, Waukesha, Wisc./Swiss Turners
  • David Henderson, Crosby, Texas/Houston Gymnastics Academy
  • Mike Kelly, Orangeville, Calif./Technique Gymnastics
  • Adam Pummer, Allentown, Pa./Parkette's
  • Justin Spring, Burke, Va./Capital Gymnastics
  • Todd Thornton, Houston, Texas/Houston Gymnastics Academy

Level 9 (12-13)

  • Alexander Artemev, Beaverton, Ore./Vladimir Artemev
  • Christopher Brooks, Houston, Texas/Cypress Gymnastics
  • Brian Clark, Tallahassee, Fla./Gym Force
  • Wesley Haagensen, Edmond, Okla./Oklahoma Gold
  • Willie Ito, Huntington Beach, Falif./South Coast Gymnastics
  • Sho Nakamori, Albany, Calif./Kazuki Nakamori
  • Jesse Nevin, Seattle, Wash./Cascade Elite Gymnastics
  • Grant Osborne, Ft. Collins, Colo./GK
  • Keegan Rafferty, Mequon, Wisc./Swiss Turners
  • Aaron Rakes, Lexington, Ky./Queen City Gymnastics
  • Eric Vorrasi, Sutton, Mass./Sterling Academy
  • Steven Vuong, Bountiful, Utah/USA Gymnastics World
  • Joseph Weaver, Garland, Texas/WOGA
  • Brandon Whitten, Biddeford, Maine/Maine Academy of Gymnastics
  • Tyler Yamauchi, Sugarland, Texas/Texas Sports Ranch