2013 Nastia Liukin Cup Qualifiers
Qualifiers to the Nastia Liukin Cup will be selected from invitationals which will be listed below. Individual meets will each select (an) athlete(s) to compete in the Cup from their respective fields. Each invitational has determined their own criteria for the selection of athletes who will participate in the Nastia Liukin Cup. Click here for a roster and athlete bios.

Click here for feature stories on the 2013 qualifiers
(Or click on the names below to jump directly to that story)


Alicia Boren

North Stars Gymnastics
Parkettes Invitational

Mackenzie Brannan

Capital Gymnastics
Pikes Peak Cup

Brianna Brown

Cincinnati Gymnastics
WOGA Classic

Kiera Brown

World Class Gymnastics
Circle of Stars

Miranda Cabada

Winners Gymnastics
San Diego Classic

Reagan Campbell

Texas Dreams
Texas Prime Meet

Rachel Daum

Stars Gymnastics
Sand Dollar/Whitlow Invitational

Bridget Dean

Orlando Metro
Sand Dollar/Whitlow Invitational

Sydney Doggette

Buckeye Gymnastics
Circle of Stars

Bailey Ferrer

Orlando Metro
Magical Classic

Emily Gaskins

Cincinnati Gymnastics
CGA Coaches Spectacular

Kyana George

Metroplex Gymnastics
WOGA Classic

Ashleigh Gnat

ACE Gymnastics
Lady Luck Invitational

Felicia Hano

West Coast Elite
Fiesta Bowl

Sydney Johnson-Scharpf

Brandy Johnson's
IGI Chicago Style

Charity Jones

Dynamo
Lady Luck Invitational

Alma Kuc

All Olympia
Gliders Invitational

Kari Lee

Flames
IGI Chicago Style

Lindsey Lemke

R-Athletics
Presidential Classic

Ashton Locklear

Everest Gymnastics
Parkettes Invitational

Alexis Mattern

Artistic Sports Academy
Fiesta Bowl

Kaytianna McMillan

Nat'l Acad. of Artistic Gymnastics
Gliders Invitational

Alex McMurtry

Richmond Olympiad
Sand Dollar/Whitlow Invitational

Hannah Miller

Olympus Gymnastics
Charity Choice

Kendal Moss

Everest Gymnastics
Presidential Classic

Samantha Partyka

Champion
Texas Prime Meet

Mariah Peterson

USA Gymnastics World
Lady Luck Invitational

Lauren Ramirez

Gold Medal Gymnastics
Classic Rock Invitational

Lexy Ramler

KidSport Dynamos
Wisconsin Dells Classic

Emily Schild

Everest Gymnastics
Atlanta Crown Invitational

Aja Sims

Brandy Johnson's
IGI Chicago Style

Jenna Swartzentruber

Buckeye Gymnastics
Buckeye Classic

Drew Watson

Texas East
Pikes Peak Cup

Amanda Wellick

Legacy Elite Gymnastics
WOGA Classic


Number of qualifiers from the invitational is in parentheses.

Past Qualifiers


Log in