Dakota Earnest

Birthdate: 11/16/1993
Program: Trampoline & Tumbling
Level: Senior
Current Residence: Plains, TX
Club: Acrospirits
Head Coach: Will Green
Other Coaches: Sherry Mulkey

Print

Back to Web Version


Career Highlights

  • Alternate for the 2012 Olympic Games
  • 2012 U.S. trampoline bronze medalist
  • 2011 Pan American Games silver medalist
  • 2011 U.S. synchro champion and trampoline silver medalist
  • 2010 U.S. trampoline bronze medalist

Personal Information

Birthplace: Lubbock, TX
Hometown: Tokio, TX
Twitter: @DakotaEarnest

Name of High School: Plains High
High School Graduation Year: 2012
Year you began gymnastics: 1996
Favorite Event: Trampoline
How did you get involved in gymnastics: My mom taught at a gym so i was basically there all the time.
Favorite thing about gymnastics: The places you go, the people we meet.
What are your goals for gymnastics?: 2012 London Olympics / World Cups
Names of parents/guardians: Michael and Kellie
Names of sibling(s): Landon and Carson
Family members in sports: Aunt Kasie - trampoline; Brother - trampoline


Interests Outside the Gym

Favorite school subject: Math and English
Hobbies or favorite activities: Singing, painting, shopping& hanging out with family and friends
Favorite music: Anything from country to rap
Favorite book(s): Twilight series
Favorite TV show(s): The Hills, Project Runway, Grey's Anatomy
Favorite Food: Grilled chicken
Other sports involvement: Cheerleading, track

National Competition Results

2014 Kalon Ludvigson Invitational, Salt Lake City, Utah - 1st-TR
2013 Stars & Stripes Cup, Daytona Beach, Fla. - 4th-TR
2013 U.S. Elite Challenge, Frisco, Texas - 2nd-SY; 5th-TR
2012 USA Gymnastics Trampoline Championships, San Jose, Calif. - 3rd-TR
2012 Stars & Stripes Cup, Cleveland, Ohio - 3rd-TR
2012 Elite Challenge, Tulsa, Okla. - 2nd-TR; 3rd-SY
2011 U.S. Elite Championships, San Antonio, Texas - 1st-SY; 2nd-TR
2011 U.S. Elite Challenge, Fort Worth, Texas - 3rd-TR; 7th-DM
2011 Winter Classic, Houston, Texas - 1st-SY; 5th-TR
2010 Visa Championships, Hartford, Conn. - 3rd-TR
2010 Fairland Classic, Laurel, Md. - 3rd-TR
2009 Final Selection Event, Las Vegas, Nev. - 1st-SY; 4th-TR (15-16) (Jr. Div.)
2009 Visa Championships, Dallas, Texas - 1st-TR; 6th-SY (Jr. Div.)
2009 U.S. Elite Challenge, Ft. Smith, Ark. - 3rd-TR; 5th-SY (Jr. Div.)
2009 Winter Classic, Birmingham, Ala. - 7th-TR (Jr. Div.)
2008 Stars and Stripes Cup, Colorado Springs, Colo. - 2nd-SY; 3rd-TR (Jr. Div.)
2008 Visa Championships, Houston, Texas - 4th-SY; 5th-TR (Jr. Div.)
2008 U.S. Elite Challenge, Mobile, Ala. - 1st-TR; 5th-SY (Jr. Div.)
2008 Winter Classic, Tulsa, Okla. - 2nd-SY
2007 National Championships, Memphis, Tenn. - 1st-TR (Jr. Div.)
2007 U.S. Elite Challenge, Colorado Springs, Colo. - 2nd-TR (Jr. Div.)
2007 Winter Classic, Lubbock, Texas - 2nd-TR; 3rd-SY (Jr. Div.)
2006 U.S. Championships, Schaumburg, Ill. - 4th-TU (Jr. Div.)

International Competition Results

2012 Taiyuan World Cup, Taiyuan, China - 4th-SY
2011 World Championships, Birmingham, England - 4th-TR (Team), SY
2011 Pan American Games, Guadalajara, Mexico - 2nd-TR
2011 Salzgitter World Cup, Salzgitter, Germany -
2011 Canada Cup, Alberta, Canada - 3rd-SY
2011 Flower Cup, Aalsmeer, Netherlands - 4th-TR
2010 Pan American Cup, Guadalajara, Mexico - 4th-TR
2010 World Championships, Metz, France -
2010 Frivolten Cup, Herrljunga, Sweden - 4th-TR
2010 Pan American Championships, Daytona Beach, Fla. - (Jr. Div.)
2009 World Age Group Competition, St. Petersburg, Russia - 4th-TR (15-16)
2009 Canada Cup, Okotoks, Alberta, Canada - 1st-SY; 7th-TR (Jr. Div.)
2008 Pan American Championships, Buenos Airies, Argentina - 1st-TR (Jr. Div.)
2008 Pacific Rim Gymnastics Championships, San Jose, Calif. - 3rd-Team; 6th-TR (Jr. Div.)
2006 Pan American Championships, Pan American Championships, Mexico - 3rd-TR (Jr. Div.)