Event Schedules

Schedules are final. Times are Central Time.

Freedom Cup Schedule
Start Time
End Time
Activity
Friday, July 10
3:00 p.m. 5:00 p.m. Session A AGC 11-16 (1 Routine)
7:00 p.m. 8:00 p.m. World Cup Session A
8:00 p.m. 9:30 p.m. Session B AGC 12-19 & Senior (1 Routine)
Saturday, July 11
3:00 p.m. 5:00 p.m. Session C AGC 11-16 (1 Routine)
7:00 p.m. 8:00 p.m. World Cup Session B
8:00 p.m. 9:30 p.m. Session D AGC 12-19 & Senior (1 Routine)
Sunday, July 12
3:00 p.m. 5:00 p.m. Session E AGC 11-16 (Finals)
7:00 p.m. 8:00 p.m. World Cup Session C (All-Around)
8:00 p.m. 9:30 p.m. Session F AGC 12-19 & Senior (Finals)
J.O. Nationals Schedule
Training Schedule
Start Time
End Time
Training Groups
Friday, July 10
8:00 a.m. 9:30 a.m. CATT, WCTC
9:30 a.m. 11:00 a.m. ATA, SRVDA
11:00 a.m. 12:30 p.m. XTR
12:00 p.m. 2:00 p.m. EAGC, SKY
12:30 p.m. 2:00 p.m. FLIP, MAATT
2:00 p.m. 4:00 p.m. RSAC, TAAG, TOPS
Saturday, July 11
8:00 a.m. 9:30 a.m. AE, BGC, TAAG, KAF
8:00 a.m. 10:00 a.m. MAATT, ODC, WCTC, XTR
9:30 a.m. 11:00 a.m. 1CLASS, EMPIRE, GYMC
10:00 a.m. 12:00 p.m. ATA, BROWNS, CSA, ITA, SKY, SRVDA
11:00 a.m. 12:30 p.m. CCG, MCSA, NWG, USAAA
12:00 p.m. 2:00 p.m. CCOAST, EAGC, FLIP, GYMBEAT, WOGA, AAG
12:30 p.m. 2:00 p.m. RSAC, TOPS
2:00 p.m. 4:00 p.m. AA, CATT, PCE, SSYMCA, CHEER
Sunday, July 12
8:00 a.m. 9:30 a.m. ASG, ODC, PCE, SSYMCA
8:00 a.m. 10:00 a.m. 1CLASS, MAATT, NWG, XTR
9:30 a.m. 11:00 a.m. BROWNS, CSA, SKY, WOGA, AAG, LB
10:00 a.m. 12:00 p.m. ATA, BGC, EMPIRE, SRVDA, WCTC
11:00 a.m. 12:30 p.m. EAGC, GYMBEAT, ITA, CHEER
12:00 p.m. 2:00 p.m. AE, CCG, FLIP, RSAC, USAAA
12:30 p.m. 2:00 p.m. AA, CCOAST, MAAGC, PARKER, PG
2:00 p.m. 4:00 p.m. CATT, MCSA, TAAG, TOPS, GYMC, KAF
Team Picture and Athlete Measurement Schedule
Take place at the Awards Podium in Roy Wilkins Auditorium
Team Pic
Sizing
Clubs
Friday, July 10
7:30 a.m. 9:30 a.m. CATT, WCTC
9:00 a.m. 11:00 a.m. ATA, SRVDA
10:30 a.m. 12:30 p.m. XTR, REALIS
12:00 p.m. 3:00 p.m. FLIP, MAATT
1:30 p.m. 4:00 p.m. RSAC, TAAG, TOPS
Saturday, July 11
7:30 a.m. 9:30 a.m. AE, BGC, KAF
9:00 a.m. 11:00 a.m. 1CLASS, EMPIRE, GYMC
9:30 a.m. 12:00 p.m. BROWNS, CSA, ITA, SKY
10:30 a.m. 12:30 p.m. CCG, MCSA, NWG, USAAA
11:30 a.m. 2:00 p.m. CCOAST, EAGC, GYMBEAT, AAG
1:30 p.m. 4:00 p.m. AA, PCE, SSYMCA, CHEER
Sunday, July 12
7:30 a.m. 9:30 a.m. ASG, LEAPS, ODC
12:00 p.m. 2:00 p.m. MAAGC, PARKER, PG, WOGA
Competition Schedule
Start Time
End Time
Activity
Monday, July 13
9:00 a.m. 1:00 p.m. Session A - Level 6 - Awards Ceremony
2:00 p.m. 4:30 p.m. Session B - Level 5 - Awards Ceremony
6:00 p.m. 9:30 p.m. Session C - Level 6 - Awards Ceremony
Tuesday, July 14
9:00 a.m. 1:00 p.m. Session D - Level 8 (1 Routine)
2:00 p.m. 4:30 p.m. Session E - Level 9 (1 Routine) & Level 10 (2 Routines)
6:00 p.m. 9:30 p.m. Session F - Level 8-I (2 routines), Jr. Elite and Sr. Elite (1 Routine)
Wednesday, July 15
9:00 a.m. 1:00 p.m. Session G - Level 8 (1 Routine)
2:00 p.m. 4:30 p.m. Session H - Level 9 (1 Routine) & Level 10 (Combined) - Awards Ceremony
6:00 p.m. 9:30 p.m. Session I - Level 8-I (Finals), Jr. Elite and Sr. Elite (2 Routines) - Awards Ceremony
Thursday, July 16
9:00 a.m. 1:00 p.m. Session J - Level 7 - Awards Ceremony