FORT WORTH, Texas – All eyes are on the 2024 Xfinity U.S. Gymnastics Championships, where artistic gymnastics’ biggest stars will compete head-to-head for U.S. titles and National Team spots May 30-June 2 in Fort Worth, Texas.

The final stop before the 2024 Olympic Team Trials – Gymnastics June 27-30 in Minneapolis, this year’s U.S. Championships boast 26 athletes who have competed at the Olympics, World Championships and/or Pan American Games. The athletes account for 15 Olympic, 77 World and 27 Pan Am Games medals, for a total of 119.

The 2024-25 USA Gymnastics’ National Teams for junior and senior men and women will be selected at the competition in Fort Worth and will determine the lineups for the Olympic Trials in Minneapolis later in June.

Women’s history in the making

The 2024 Championships will mark the second time the last three Olympic all-around gold medalists grace the podium at a gymnastics meet together. Gabby Douglas (2012), Simone Biles (2016) and Suni Lee (2020) highlight a stacked women’s field. Biles looks to make history once again, shooting for her ninth U.S. all-around title to extend her tenure as the most decorated American all-around gymnast of all time, man or woman.

As Douglas and Lee both aim to collect National Team berths and places at the Trials, Olympic medalists Jade Carey and Jordan Chiles, and six-time World medalist Shilese Jones each hope to reclaim their spots on the team after medal-winning performances at the 2024 Core Hydration Classic earlier in May. In a field of 41 senior women with multiple World and Pan Am Games medalists, competition is guaranteed to be tight.

The junior women’s all-around title is up for grabs in 2024 with last year’s gold, silver and bronze medalists now competing in the senior division. 2023 fourth-place finisher Gabrielle Hardie and 2024 Core Hydration Classic gold medalist Claire Pease are among the junior athletes with national titles in their sights.

Vets vs. young talent in the men’s field

The U.S. men return to domestic competition for the first time in 2024 since the Winter Cup in February. It will be a battle between veterans and young stars in Fort Worth with 34 senior men’s athletes expected to compete.

2020 Olympian Brody Malone continues his comeback to elite competition after injury, joined by his Tokyo teammates Yul Moldauer and Shane Wiskus as they all eye another Olympic berth. Heading up the new generation are 2023 U.S. champion and World team bronze medalist Asher Hong, World all-around bronze medalist Fred Richard and two-time World silver medalist Khoi Young.

In the junior division, defending all-around champion Nathan Roman looks to repeat his victor and is coming off a divisional all-around title earlier this month at the USAG Men’s Development Program National Championships. He will face stiff competition in a field of 2024 international medalists including Maksim Kan, Danila Leykin and Ty Roderiques among those aiming for the podium.

For complete information, including athlete bios, schedule, ticket information and more, visit xfinitychampionships.com.

Schedule/How to watch
The complete schedule for the 2024 Xfinity U.S. Gymnastics Championships is below. The broadcasting/streaming schedule is also listed.

Competition
Thursday, May 30 – 1:30-4p.m. CT/2:30-5 p.m. ET – Junior Men Day 1
Thursday, May 30 – 7-9:30 p.m. CT/8-10:30 p.m. ET – Senior Men Day 1
Friday, May 31 – 1:45-4 p.m. CT/2:45-5 p.m. ET – Junior Women & Senior Women Session 1, Day 1
Friday, May 31 – 6:45-9 p.m. CT/7:45-10 p.m. ET – Senior Women Session 2, Day 1
Saturday, June 1 – 1:30-4 p.m. CT/2:30-5 p.m. ET – Junior Men Day 2
Saturday, June 1 – 7-9:30 p.m. CT/8-10:30 p.m. ET – Senior Men Day 2
Sunday, June 2 – 12:45-3 p.m. CT/1:45-4 p.m. ET – Junior Women & Senior Women Session 1, Day 2
Sunday, June 2 – 5:45-8 p.m./6:45-9 p.m. ET – Senior Women Session 2, Day 2

Broadcast
Saturday, June 1 – Senior Men Day 1 – CNBC (Tape Delay) – 11 a.m.-1:30 p.m. CT/12-2:30 p.m. ET
Saturday, June 1 – Senior Women Session 2, Day 1 – CNBC (Tape Delay) – 1:30-4 p.m. CT/ 2:30-5 p.m. ET
Saturday, June 1 – Senior Men Day 2 – CNBC LIVE/Peacock – 7-9:30 p.m. CT/8-10:30 p.m. ET
Sunday, June 2 – Senior Men Day 2 – NBC (Tape Delay) – 2-3 p.m. CT/3-4 p.m. ET
Sunday, June 2 – Senior Women Session 2, Day 2 – NBC LIVE/Peacock – 6-8 p.m. CT/7-9 p.m. ET

Live Streaming
Thursday, May 30 – 1:30-4p.m. CT/2:30-5 p.m. ET – Junior Men Day 1 – USA Gymnastics YouTube
Thursday, May 30 – 7-9:30 p.m. CT/8-10:30 p.m. ET – Senior Men Day 1 – Peacock (in the U.S.); USA Gymnastics YouTube (outside the U.S.)
Friday, May 31 – 1:30-3:30 p.m. CT/2:30-4:30 p.m. ET – Junior Women & Senior Women Session 1, Day 1 – USA Gymnastics YouTube
Friday, May 31 – 7-9 p.m. CT/8-10 p.m. ET – Senior Women Session 2 Day 1 – Peacock (in the U.S.); USA Gymnastics YouTube (outside the U.S.)
Saturday, June 1 – 1:30-4 p.m. CT/2:30-5 p.m. ET – Junior Men Day 2 – USA Gymnastics YouTube
Saturday, June 1 – 7-9:30 p.m. CT/8-10:30 p.m. ET – Senior Men Day 2 – Peacock (in the U.S.); USA Gymnastics YouTube (outside the U.S.)
Sunday, June 2 – 12:30-2:30 p.m. CT/1:30-3:30 p.m. ET – Junior Women & Senior Women Session 1, Day 2 – USA Gymnastics YouTube
Sunday, June 2 – 6-8 p.m. CT/7-9 p.m. ET – Senior Women Session 2 Day 2 – Peacock (in the U.S.); USA Gymnastics YouTube (outside the U.S.)

All podium training will be streamed live on FlipNow.tv. Fans can still purchase tickets to the event at Ticketmaster.com.

2024 Xfinity U.S. Gymnastics Championships by the numbers:
Total number of registered athletes: 132
Senior women: 41
Senior men: 34
Junior women: 14
Junior men: 43

Local Ties
This year marks the fifth time the state of Texas has played host to the U.S. Gymnastics Championships and the second time the meet will take place in Fort Worth, most recently being held in the city in 2021. Of the 132 gymnasts registered for the event, 38 either currently train in or hail from the state.

All registered athletes are listed alphabetically below by division. Gymnasts marked with asterisks have Texas Ties.

Senior Women (41)
Simone Biles — Spring, Texas/World Champions Centre*
Skye Blakely — Frisco, Texas/WOGA Gymnastics*
Ly Bui — Swisher, Iowa/Great American Gymnastics Express
Jade Carey — Phoenix, Ariz./Oregon State University
Dulcy Caylor — Spring, Texas/World Champions Centre*
Jordan Chiles — Vancouver, Wash./World Champions Centre*
Chloe Cho — Canyon Country, Calif./Gymnastics Olympica USA
Norah Christian — Bremerton, Wash/Cascade Elite West
Nicole Desmond — Wind Gap, Pa./World Champions Centre*
Kayla DiCello — Boyds, Md./Hill’s Gymnastics
Amelia Disidore — Overland Park, Kan./Great American Gymnastics Express
Gabby Douglas — Anna, Texas/WOGA Gymnastics*
Tatum Drusch — White Bear Lake, Minn./Flips Gymnastics
Reese Esponda — Missoula, Mont./World Champions Centre*
Addison Fatta — Wrightsville, Pa./Prestige Gymnastics
Kieryn Finnell — Pittsford, N.Y./RGA
Jayla Hang — Bellevue, Wash./Pacific Reign Gymnastics
Cambry Haynes — Evergreen, Colo./Adrenaline Gymnastics Academy
Madray Johnson — Dallas, Texas/WOGA Gymnastics*
Shilese Jones — Auburn, Wash./Ascend Gymnastics Center
Katelyn Jong — Allen, Texas/Metroplex Gymnastics*
Suni Lee — St. Paul, Minn./Midwest Gymnastics Center
Kaliya Lincoln — Frisco, Texas/WOGA Gymnastics*
Eveylynn Lowe — Blue Springs, Mo./Great American Gymnastics Express
Nola Matthews — Gilroy, Calif./Airborne Gymnastics Training Center
Annalisa Milton — Lee’s Summit, Mo./Great American Gymnastics Express
Malea Milton — Lee’s Summit, Mo./Great American Gymnastics Express
Zoey Molomo — Frisco, Texas/Metroplex Gymnastics*
Marissa Neal — Blue Springs, Mo./Great American Gymnastics Express
Brooke Pierson — Canby, Ore./World Champions Centre*
Hezly Rivera — Oradell, N.J./WOGA Gymnastics*
Joscelyn Roberson — Texarkana, Texas/World Champions Centre*
Simone Rose — Sammamish, Wash./Pacific Reign Gymnastics
Ashlee Sullivan — Richardson, Texas/Metroplex Gymnastics*
Tiana Sumanasekera — Pleasanton, Calif./World Champions Centre*
Trinity Thomas — York, Pa./University of Florida
Brynn Torry — Yorktown, Va./World Class Gymnastics
CaMarah Williams — Kansas City, Mo./EDGE Gymnastics – Riverside
Leanne Wong — Overland Park, Kan./University of Florida
Kelise Woolford — Orange, N.J./Buckeye Gymnastics
Lexi Zeiss — Omaha, Neb./Twin City Twisters

Senior Men (34)
Javier Alfonso — Miami, Fla./University of Michigan
Fuzzy Benas — Richmond, Texas/University of Oklahoma*
Jeremy Bischoff — Santa Clarita, Calif./Stanford University
Landen Blixt — Fowlerville, Mich./University of Michigan
Cameron Bock — Tustin, Calif./University of Michigan
Crew Bold — Delray Beach, Fla./University of Michigan
Taylor Burkhart — Arvada, Colo./Stanford University
Taylor Christopulos — Layton, Utah/University of Nebraska
Caden Clinton — Cypress, Texas/Cypress Academy of Gymnastics*
Tate Costa — Narragansett, R.I./University of Illinois
Brandon Dang — San Jose, Calif./University of Illinois
Alex Diab — Hinsdale, Ill./EVO Gymnastics
Ian Gunther — Houston, Texas/Stanford University*
Dallas Hale — Frisco, Texas/5280 Gymnastics*
Asher Hong — Tomball, Texas/Stanford University*
Patrick Hoopes — Lehi, Utah/U.S. Air Force Academy
Paul Juda — Deerfield, Ill./University of Michigan
Joshua Karnes — Erie, Pa./Penn State University
Riley Loos — Folsom, Calif./Stanford University
Brody Malone — Aragon, Ga. /EVO Gymnastics
Kiran Mandava — Cypress, Texas/Cypress Academy of Gymnastics*
Yul Moldauer — Arvada, Colo./5280 Gymnastics
Stephen Nedoroscik — Worcester, Mass./EVO Gymnastics
Noah Newfeld — Plano, Texas/UC Berkeley*
Sam Phillips — Lincoln, Neb./University of Nebraska
Curran Phillips — Naperville, Ill./EVO Gymnastics
David Ramirez — Nipomo, Calif./Central Coast Gymnastics Sports Center
Fred Richard — Stoughton, Mass./University of Michigan
Kai Uemura — Chicago, Ill./Lakeshore Academy
Erich Upton — Richmond, Texas/U.S. Air Force Academy*
Colt Walker — Cedar Park, Texas/Stanford University*
Donnell Whittenburg — Baltimore, Md./Salto Gymnastics
Shane Wiskus — Spring Park, Minn./EVO Gymnastics
Khoi Young — Bowie, Md./Stanford University

Junior Women (14)
Isabella Anzola — Statham, Ga./Georgia Elite Gymnastics
Harlow Buddendeck — Rochester, N.Y. /RGA
Charleigh Bullock — Spotsylvania, Va./Capital Gymnastics National Training Center
Lavi Crain — Blue Springs, Mo./Great American Gymnastics Express
Ally Damelio — San Mateo, Calif./San Mateo Gymnastics
Addy Fulcher — Gastonia, N.C./Bull City Gymnastics
Gabrielle Hardie — Sioux Falls, S.D./Twin City Twisters
Greta Krob — Tipton, Iowa/IGN
Jaysha McClendon — Scottsdale, Ariz./Rebound Gymnastics West
Caroline Moreau — Keller, Texas/Texas Dreams Gymnastics*
Claire Pease — Sunnyvale, Texas/WOGA Gymnastics*
Maliha Tressel — Eagan, Minn./Twin City Twisters
Tyler Turner — San Jose, Calif./WOGA Gymnastics*
Camie Westerman — Frederick, Md./Hill’s Gymnastics

Junior Men (43)
Christian Bart-Williams — Murphy, Texas/WOGA Gymnastics*
Grant Bowers — Taylors, S.C./Hayden’s International Gymnastic Academy
Nartey Brady — Los Ranchos, N.M./Eagle Ridge Gymnastics
Owen Cendana — Frisco, Texas/Texas Dreams Gymnastics*
Victor Ciesiun — Philadelphia, Pa./The Gravity Forge Gymnastics
Ethan Cox — Arvada, Colo./5280 Gymnastics
Luke Drummond — Trophy Club, Texas/Texas Dreams Gymnastics*
Lincoln Dubin — Bellefonte, Pa./Centre Elite Gymnastics
Cole Fallbacher — Kennesaw, Ga./Gymnastics Academy of Atlanta
Blake Freyman — Owings Mills, Md./United Gymnastix
Joseph Hale — Copperas Cove, Texas/Crenshaw Athletic Club*
Jesse Hanny — Cypress, Texas/Cypress Academy of Gymnastics*
Ty Herzing — State College, Pa./Centre Elite Gymnastics
Troy Holman — Bakersfield, Calif./Bakersfield Gymnastics Academy
Kiefer Hong — Tomball, Texas/Cypress Academy of Gymnastics*
Gage Kalley — Roswell, Ga./Roswell Gymnastics
Maksim Kan — Muskego, Wis./Salto Gymnastics Center
Tristan Ketting-Olivier — Arroyo Grande, Calif./Central Coast Gymnastics Sports Center
Isaac Koo — Fort Worth, Texas/Lone Star Gymnastics*
Nicholas Kosarikov — Spring, Texas/Cypress Academy of Gymnastics*
Dylan Kramer — State College, Pa./Centre Elite Gymnastics
Zaiden Kyte — Knoxville, Tenn./GymTek Academy
Danila Leykin — Sarasota, Fla./EVO Gymnastics
Rahul Mandava — Cypress, Texas/Cypress Academy of Gymnastics*
Zac Myers — Lutz, Fla./EVO Gymnastics
Uzoma Ojoh — Bradenton, Fla./EVO Gymnastics
Chase Pappas — Franklin, Tenn./Harpeth School of Gymnastics
Justin Park — San Diego, Calif./Agility
Divier Ramos — Methuen, Mass./Interstate Gymnastics
Dante Reive — West Point, N.Y./United States Military Academy
Wyatt Reynolds — Simi Valley, Calif./Gymnastics Olympica USA
Ty Roderiques — Knoxville, Tenn./GymTek Academy
Nathan Roman — Poway, Calif./Agility
Anthony Ruscheinsky — Summit, Wis./Salto Gymnastics Center
Daniel San Juanico — Montgomery, Ill./Premier Gymnastics Academy West
James Sassine — Auburn, Mass./New England Academy of Gymnastics
Connor Schaaf — Cincinnati, Ohio/Queen City Gymnastics
Mick Seyler — Flower Mound, Texas/Southlake Gymnastics Academy*
Oleksandr Shybitov — Prospect Heights, Ill./Lakeshore Academy of Art Gymnastics
Hunter Simpson — Palmetto, Fla./EVO Gymnastics
Gavin Thomson — Gaithersburg, Md./Capital Gymnastics National Training Center
Nathan Underhill — Ocononomoc, Wis./Salto Gymnastics Center
Jay Watkins — Morristown, Tenn./GymTek Academy