World Champions - Rhythmic Gymnastics

All Around Ribbon Ball
Clubs Rope Hoop

All-around

1963 Ludmilla Savinkova UKR
1965 Hana Micechova TCH
1967 Elena Karpuchina RUS
1969 Maria Guigova BUL
1971 Maria Guigova BUL
1973 Maria Guigova BUL
1993 Galima Shugurova URS
1975 Carmen Rischer GER
1977 Irina Derugina UKR
1979 Irina Derugina UKR
1981 Anelia Ralenkova BUL
1983 Diliana Gueorguieva BUL
1985 Diliana Gueorguieva BUL
1987 Bianca Panova BUL
1989 Alexandra Timochenko UKR
1991 Oksana Skaldina UKR
1992 Oksana Kostina EUN
1993 Maria Petrova BUL
1994 Maria Petrova BUL
1995 Maria Petrova BUL
1995 Ekaterina Serebrianskaya UKR
1997 Elena Vitrichenko UKR
1999 Alina Kabaeva RUS
2001 Tamara Yerofeeva UKR
2003 Alina Kabaeva RUS
2005 Olga Kapranova RUS
2007 Anna Bessonova UKR
2009 Evgenia Kanaeva RUS

Ribbon

1971 Alfia Nazmutdinova URS
1973 Galina Shugurova URS
1975 Carmen Rischer GDR
1977 Irina Derugina URS
1979 Elena Tomas URS
1981 Irina Devina URS
1983 Diliana Gueorguieva BUL
1983 Galina Beloglazova URS
1985 Galina Beloglazova URS
1985 Bianka Panova BUL
1987 Tatiana Drutchinina URS
1987 Bianca Panova BUL
1989 Oksana Skaldina URS
1993 Maria Petrova BUL
1993 Tatiana Ogrizko BLR
1994 Ekaterina Serebrianskaya UKR
1995 Elena Vitrichenko UKR
1997 Elena Vitrichenko UKR
1999 Alina Kabaeva RUS
2003 Alina Kabaeva RUS
2005 Vera Sessina RUS
2007 Vera Sessina RUS
2009 Evgenia Kanaeva RUS

Ball

1969 Galina Shugurova URS
1971 Sun Duk Jo PRK
1973 Galina Shugurova URS
1975 Christiana Rosenberg FRG
1977 Galina Shugurova URS
1979 Irina Gabashvili URS
1983 Galina Beloglazova URS
1983 Lilia Ignatova BUL
1985 Diliana Gueorguieva BUL
1985 Lilia Ignatova BUL
1989 Alexandra Timochenko URS
1991 Alexandra Timochenko URS
1992 Oksana Kostina RUS
1993 Maria Petrova BUL
1994 Ekaterina Serebrianskaya UKR
1994 Elena Vitrichenko UKR
1995 Yana Batyrchina RUS
1995 Ekaterina Serebrianskaya UKR
1995 Amina Zaripova RUS
1999 Alina Kabaeva RUS
2001 Simona Peycheva BUL
2003 Alina Kabaeva RUS
2005 Olga Kapranova RUS
2009 Evgenia Kanaeva RUS

Clubs

1973 Galina Shugurova URS
1975 Christiana Rosenberg FRG
1979 Daniela Bosanska TCH
1979 Irina Derjugina URS
1979 Iliana Raeva BUL
1981 Anelia Ralenkova BUL
1983 Lilia Ignatova BUL
1983 Diliana Gueorguieva BUL
1985 Diliana Gueorguieva BUL
1985 Lilia Ignatova BUL
1987 Anna Kochneva URS
1987 Bianca Panova BUL
1991 Alexandra Timochenko URS
1992 Oksana Kostina RUS
1993 Carmen Acedo ESP
1994 Ekaterina Serebrianskaya UKR
1995 Maria Petrova BUL
1995 Amina Zaripova RUS
1997 Elena Vitrichenko UKR
2001 Simona Peycheva BUL
2003 Anna Bessonova UKR
2005 Olga Kapranova RUS
2007 Olga Kapranova RUS

Rope

1965 Hana Micechova TCH
1967 Hana Sitnianska TCH
1969 Galina Shugurova URS
1971 Maria Guigova BUL
1977 Galina Shugurova URS
1979 Kristina Guiourova BUL
1981 Lilia Ignatova BUL
1985 Diliana Gueorguieva BUL
1987 Adriana Dounavska BUL
1987 Bianca Panova BUL
1989 Bianka Panova BUL
1989 Oksana Skaldina URS
1989 Alexandra Timochenko URS
1991 Alexandra Timochenko URS
1992 Oksana Kostina RUS
1992 Larissa Lukyanenko BLR
1993 Ekaterina Serebrianskaya UKR
1995 Larissa Lukyanenko BLR
1997 Yana Batyrchina RUS
1997 Elena Vitrichenko UKR
1999 Elena Vitrichenko UKR
2001 Tamara Yerofeeva UKR
2005 Olga Kapranova RUS
2007 Vera Sessina RUS
2009 Evgenia Kanaeva RUS

Hoop

1967 Maria Guigova BUL
1969 Maria Guigova BUL
1971 Maria Guigova BUL
1973 Maria Guigova BUL
1975 Mitsuru Hiraguchi JPN
1975 Carmen Rischer GDR
1977 Galina Shugurova URS
1981 Lilia Ignatova BUL
1983 Anelia Ralenkova BUL
1987 Bianca Panova BUL
1987 Marina Lobatch BUL
1989 Bianka Panova BUL
1989 Oksana Skaldina URS
1989 Alexandra Timochenko URS
1991 Alexandra Timochenko URS
1992 Oksana Kostina RUS
1992 Larissa Lukyanenko BLR
1993 Maria Petrova BUL
1994 Larissa Lukyanenko BLR
1994 Maria Petrova BUL
1994 Ekaterina Serebrianskaya UKR
1997 Natalia Lipkovskaya RUS
1999 Elena Vitrichenko UKR
2001 Simona Peycheva BUL
2003 Anna Bessonova UKR
2007 Olga Kapranova RUS
2009 Evgenia Kanaeva RUS

Log in